Navigace

Tipy na výstavy Říjen

Říjen 2016

Praha

Celník Douanier Rousseau: Malířův ztracený ráj

Národní galerie v Praze

MístoNárodní galerie v Praze, Palác Kinských

Termín: 15/9/2016 — 15/1/2017

 

Henri Rousseau, zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Národní galerie v Praze vlastní jeho skvělý autoportrét a ten nyní doplňuje o další slavná díla ze zahraničních zápůjček. Výjimečná příležitost vidět díla zásadního umělce 20. století.

Svým dílem zaujal nejen intelektuály jako byli Guillaume Apollinaire a sběratele – například Wilhelma von Uhde, ale také řadu malířů. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Paul Klee, Frida Kahlo ad. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Vasilijem Kandinským.

 

Jiří Příhoda: Sochy

Zámek Troja

MístoZámek Troja, Praha

Termín: 1/4/2016 - 30/10/2016 

 

Jiří Příhoda je sochař pohybující se na hraně mezi objektem a architekturou. To dokazuje i v několika nepřehlédnutelných realizacích v prostorách Trojského zámku. Mimořádný projekt, který spojuje historii a současnost umění.

Jeho monumentální práce často využívají nové technologie a materiály, které autor přebírá z průmyslové výroby. Výchozí tvary a funkce jeho objektů pak spoluvytváří futuristickou atmosféru. Výstava v interiéru a exteriéru Trojského zámku přinese kombinaci starších i zcela nových realizací a naváže na loňský úspěšný projekt Václava Ciglera, který poprvé zasáhl do obou odlišných teritorií, jež barokní vila a její velkolepá zahrada nabízejí.

 

Ostrava

Jiří Kovanda

Výstavní síň Sokolská 26

MístoVýstavní síň Sokolská 26

Termín: 25/8/2016 — 7/10/2016

 

Jiřího Kovandu letos čeká velká výstava v pražské Národní galerii, takže tahle v Ostravě je třeba malou ochutnávkou. Kovanda přistupuje ke každé své výstavě s maximálním respektem, potvrzuje to i zde.

Mnohostranný a dnes již mezinárodně uznávaný autor - Jiří Kovanda - vychází ve svém díle z konceptualismu. Jeho akce, intervence do daného prostoru, objekty, ale i kresby, koláže, obrazy či plastiky nenápadně a často překvapivě vrství významy. Jsou do nich začleňovány i prvky a materiály z mimouměleckých oblastí, přičemž jejich dekódování je vždy znepokojivé a vzrušující. (mw)

 

Pardubice

Aleš Veselý / Projdu-li, už se nevrátím zpátky

Galerie města Pardubic

MístoGalerie města Pardubic

Termín: 8/9/2016 — 30/10/2016

 

Výstava přibližuje životní postoj a společenskou situaci sochaře Aleše Veselého na počátku normalizace. Zajímavá výstava zaměřená na jedno časově omezené období Veselého tvorby.

Ateliér ve Středoklukách představoval jeho jediné útočiště, prostor, kde se mohl skrýt před nevlídnou realitou okolního světa a ve kterém se mohl plně věnovat sobě a své práci. Tvorba, která mu doposud sloužila jako komunikační prostředek s okolním světem, se tak na počátku sedmdesátých let stala nadlouho zcela privátní záležitostí.