Navigace

Týdenní přehled - 41. týden

Středeční zápis z posledního zasedání amerického Fedu nepřinesl nová zjištění. Trh nadále vidí pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb z 66 %. Začátek výsledkové sezóny v případě společnosti Alcoa neproběhl zrovna ukázkově. Samotná čísla byla pod odhady již na úrovni tržeb a výhled byl přinejmenším smíšený. Trh vnímá vyznění těchto čísel nepříznivě vzhledem k tomu, že právě těžební sektor by měl být tahounem očekávaného celkového růstu tržeb a zisku za 3Q16. Naopak zveřejněné výsledky v bankovním sektoru byly pozitivním překvapením pro odhady, ale meziročně se jedná o pokles. Zatím protichůdné výsledky znamenají nulovou odezvu z pohledu zámořských indexů. Jinak je tomu u domácího trhu, který navázal na růst z minulého týdne a opětovně předvedl růstovou seanci. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 899 bodů, což představovalo mezitýdenní růst o 1,5 %.

Z domácích informací jsme se zaměřili na Pegas Nonwovens. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo o příslibu investičních pobídek pro společnost. Pobídky se týkají nové výrobní linky s kapacitou 10 tis. tun. Pegas by měl dostat slevu na dani z příjmů ve výši 25 % celkových nákladů, ale maximálně 148,05 mil. Kč (16 Kč na akcii). Slevu lze uplatnit po dobu 10-ti let. Titul zakončil týden na 773,9 Kč (-0,4 % t/t). Jen připomeneme, že se titul v průběhu týdne začal obchodovat bez nároku na hrubou dividendu 1,25 EUR/akcii (zhruba 34 Kč).

 

UNIPETROL 

Unipetrol oznámil, že obnovil zpracování ropy v rafinérii v Kralupech. Jednotka byla po požáru mimo provoz od konce května 2016. Unipetrol provedl také ostatní údržbové práce, takže další pravidelná odstávka je naplánována na r. 2018. Celková škoda na technologiích je 0,4 mld. Kč a ušlý zisk jen za 2Q16 je 0,3 mld. Kč. Předpokládáme, že podstatnou část z celkového součtu by měl Unipetrol dostat od pojišťoven. Uvedení do provozu na konci října proběhlo dle očekávání a plánu společnosti. Unipetrol zakončil páteční seanci na 180 Kč (+1,4 % t/t).

 

STOCK SPIRITS 

Stock Spirits oznámil akvizici 3 značek od společnosti Bohemia Sekt za 135 mil. Kč. Jedná se o značky Pražská vodka, Nordic Ice a Dynybyl gin. Společnost se tímto krokem snaží dále posílit svou pozici na českém trhu. Vzhledem k absenci čísel k prodejům a maržím u zmíněných značek nelze případný vliv akvizice ohodnotit. Stock uzavřel týden na 45,9 Kč (-3,3 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byl opětovně Stock Spirits (-3,3 % na 45,9 Kč). Stock Spirits oznámilo, že provedlo akvizici nových značek od Bohemie Sektu za 135 mil. Kč. V minulosti byla managementu společnosti vyčítána příliš agresivní akviziční politika, což se zřejmě projevuje i za současné situace. Jen chceme připomenout, že právě dřívější agresivní akviziční politika vedla k obměně ve společnosti na nátlak některých akcionářů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (+4,5 % na 82,95 Kč). Na Monetě neproběhla významnější fundamentální informace. Titul se vyvíjel v souladu se sentimentem na finanční tituly a navíc byl podpořen pozitivním komentářem ze strany investiční banky HSBC.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

I v příštím týdnu se trh zaměří především na výsledkovou sezónu již nejen v zámoří. Sledované budou banky (Bank of America, Goldman Sachs či Morgan Stanley) a technologie (Yahoo, Intel, eBay či SAP). Ale i jiné významné společnosti budou na pořadu týdne jako například Philip Morris Int., Hasbro či Mattel. Rozjezd výsledkové sezóny je prozatím s otazníkem a o to budou další zveřejnění důležitější a s větším vlivem na celkovou tržní náladu. Jak jsme již psali dříve, jsme v tomto ohledu více obezřetní vzhledem k tomu, že nesdílíme tak optimistický výhled jako trh v průměru.

Z domácích informací se budeme soustředit na zahájení výsledkové sezóny na BCPP. Ve čtvrtek zveřejní čísla Unipetrol. Očekáváme provozní zisk EBITDA na zhruba 110 mil. Kč (-95 % r/r). Důvodem jsou především odstávky rafinérií a i nižší marže. Aktuální ovlivněná čísla budou dle našeho jen malým vodítkem pro investory. Důležitý bude komentář k ukončení odstávek a k očekávané budoucnosti marží v oboru. Celkově nečekáme výraznější tržní pohyb.

 

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na středeční průmyslovou produkci (oček. +6,4 po +6,3 % r/r za září) a HDP za 3Q16 (oček. beze změny +6,7 % r/r). V USA se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,2 po -0,4 % m/m), středeční béžovou knihu Fedu a pravidelná data z trhu nemovitostí, která budou zveřejňována v průběhu celého týdne.