Navigace

Týdenní přehled - 40. týden

První říjnový týden se investoři zaměřili na makroekonomické údaje z USA. Konkrétně hlavním sledovaným číslem byla páteční měsíční zaměstnanost. Ta dopadla celkově neutrálně. Samotné číslo +156tis. nových pracovních míst bylo mírně horší než očekávání +172tis., ale s revizí výsledku za srpen se rozdíl téměř smazal. Jinak byl uplynulý týden spíše takový vyčkávací před výsledkovou sezónou za 3Q16, která se naplno spustí od příštího úterý tradičními výsledky společnosti Alcoa. Celkově jsme více opatrní na nadcházející výsledkovou sezónu, protože by se mělo jednat o první meziroční nárůst na úrovni čistého zisku a tržeb od 4Q14. Právě tento optimismus v nás probouzí mírné obavy. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 886 bodů, což představovalo mezitýdenní nárůst o 2,6 %.

Z domácích informací jsme se zaměřili na dění kolem ČEZu. Ten nejprve oznámil, že nebude podávat nabídku na polská aktiva, což jsme hodnotili pozitivně. Následně se obnovily informace kolem zmražení více jak 600 mil. Kč v rámci projektu obnovitelných zdrojů. Odhadujeme, že se situace časem vyřeší. ČEZ v průběhu týdne přidal 5,6 % t/t na 452,5 Kč hlavně díky růstu cen elektřiny +8 % t/t.

 

UNIPETROL

Ve středu zveřejnil modelové marže Unipetrol. Rafinační marže klesla na 1,6 USD/b a spolu s rozdílem B-U je meziročně nižší o 45,2 %. Jednalo se o očekávaný pokles. Společná petrochemická marže dosáhla 841 EUR/t, což je o 10,8 % r/r méně. Podrobné výsledky budou zveřejněny 20.10. Titul zakončil týden na 177,5 Kč (-2,2 % t/t).

 

KOMERČNÍ BANKA

Ještě technická informace z pondělka. Komerční banka dokončila prodej 80% podílu ve společnosti Cataps. Cena transakce byla stanovena na 727 mil. Kč. Cataps zajišťuje realizaci služeb spojených s platebními kartami, uzavření smlouvy o prodeji KB oznámila již v únoru tohoto roku. Komerční banka zakončila týden na 870,9 Kč (+4,6 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits (-8,9 % na 46,9 Kč). Na titulu nebyla zveřejněna žádná významná informace. Nicméně v týdnu Luis Amaral, největší akcionář Stock Spiritu (9,7% podíl) v rozhovoru pro média řekl, že je připraven navýšit svůj podíl, pokud cena bude atraktivní. To si trh interpretoval zřejmě tak, že aktuální ceny nejsou dostatečně atraktivní. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ (+5,6 % na 452,5 Kč). Na ČEZu bylo v týdnu několik drobných zpráv, ale žádná významná pro tržní cenu. Důležitějším faktorem byl prudký posun na trhu s elektřinou, která mezitýdenně přidala o 8 %.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Nadcházející týden bude ve znění začátku výsledkové sezóny za 3Q16 v USA. Jak již zmíněno v úterý bude zveřejňovat Alcoa. Ve čtvrtek například Delta Air Lines a v pátek pak velké banky jako JP Morgan, Citigroup a Wells Fargo. Celkově se očekávají poměrně pozitivní výsledky, tedy první kladný meziroční přírůstek zisku a tržeb od 4Q14. Právě tento optimismus nás nutí být více opatrní směrem ke zveřejňovaným výsledkům.

Sledované bude rovněž středeční zveřejnění z posledního zasedání Fedu. Avšak vzhledem k tomu, že posledně byla i tisková konference, tak by zápis neměl být tolik zásadní.

Z domácích informací určitě připomeneme středu 12.10. kdy se Pegas Nonwovens bude naposledy obchodovat s nárokem na dividendu v hrubé výši 1,25 EUR/akcii (4,3% hrubý div. výnos).

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na čtvrteční data ze zahraničního obchodu. Exporty i importy by měly v juanovém vyjádření lehce zmírnit růst. V USA se zaměříme na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, páteční maloobchodní tržby (oček. +0,6 po -0,3 % m/m) a index spotřebitelského sentimentu univerzity Michigan (oček. 92 po 91,2 bodech). V Německu budeme sledovat úterní indexy ZEW, kde se očekává lehký růst.