Navigace

Dočkáme se „lednového efektu“?

Na začátku roku padá vždy ta stejná otázka – dostaví se letos „lednový efekt“? Dojde k sezonnímu růstu akciových trhů? Podle statistiky index S&P za posledních dvanáct let vykázal v lednu sedm poklesů, ačkoliv za celý rok došlo k poklesu jen dvakrát za shodnou časovou periodu. Podaří se letos tuto řadu prolomit?

Evropská centrální banka (ERB) oznámila, že sníží od dubna nákupy dluhopisů v rámci programu QE na 60 mld. eur měsíčně z dosavadních 80 mld. eur, ale současně uvedla, že program QE prodlužuje z konce prvního kvartálu do konce roku 2017. Navíc šéf ECB Draghi uvedl, že bude monetární politika nadále uvolněná a že má dostatečné množství kroků k tomu, aby zabránil případným negativním faktorům. Trh vnímal zasedání ECB jako jednoznačně holubičí a evropské trhy reagovaly pozitivně.

Fed dle očekávání zvýšil své základní úrokové sazby o 25 bazických bodů (bb). Relativním překvapením jestřábího rázu byl graf výhledu centrálních bankéřů na vývoj sazeb v dalších obdobích. Zde bankéři vidí pro rok 2017 v průměru další tři zvýšení. Samozřejmě není jasné, kteří bankéři se jak vyjádřili. „Jen připomínáme, že v těchto průzkumech jsou i nehlasující členové FOMC a že i před rokem byl výhled ve zmíněném grafu podobný a nakonec došlo k jednomu zvýšení,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Italské referendum se vyslovilo proti nastoleným reformám a následovala rezignace premiéra.

Italské referendum se vyslovilo proti nastoleným reformám a následovala rezignace premiéra. Situace je aktuálně taková, že kabinet je veden novým předsedou do zřejmě předčasných voleb. Prozatím není jasné, kdy nové volby budou. Zda již v tomto roce, či se počká do běžného termínu v roce 2018. Trhy přešly italské referendum v poklidu. Důvodem je rychlé uklidnění situace a vlastně pokračování v nastolené politice jako před referendem. Tedy v politice, která by měla mimo jiné vést k napravení bankovního sektoru.

Konec roku byl v USA nadále provázen tzv. „Trump rally“ a americké indexy si v posledním měsíci roku připsaly 1,1–3,3 % meziměsíčně (+7,5–13,4 % r/r). DAX profitoval z monetární politiky ECB a přidal v prosinci 7,9 % (+6,9 % r/r). Japonský Nikkei přidal 4,4 % (+0,4 % r/r) a domácí index PX pak +4,6 % (-3,6 % r/r). Proti všeobecnému optimismu šla čínská Šanghaj s propadem 4,5 % m/m (–12,3 % r/r).

 

Výnosy v eurozóně klesají

Výnosová křivka dluhopisů v USA v prosinci dál vzrostla o 5–15 bodů, ale na rozdíl od listopadu se stala spíše plošší. Zvýšení sazeb Fedu bylo očekávané, ale reakci vyvolaly komentáře Fedu, že během dalšího roku plánuje zvýšit sazby třikrát. Výnos 2letého dluhopisu se po 7 letech dostal na 1,25 %. Naopak se dál utáhly kreditní prémie na nejnižší úroveň za 2 roky. V Evropě bylo rozhodujícím faktorem rozhodnutí ECB prodloužit QE o další rok, výnosy v eurozóně tak naopak poklesly o 5–10 bb. Výnosová křivka Německa je do splatnosti  8 let záporná. Výnosy dluhopisů Maďarska a české vlády klesly o 10–20 bb, polské výnosy se naopak zvýšily do 10 bodů.

 

Po třech letech konečně růst

Prosinec na komoditních trzích byl opět smíšený, široké indexy vykázaly meziměsíčně růst o 3–5 %, ale jednotlivé sektory měly rozdílný vývoj. Pozitivní vývoj měly energie (+8 %) na čele s ropu (+13 %). Trh pozitivně přijal dohodu sdružení OPEC a dalších exportérů ropy o omezení těžby v roce 2017. Cena ropy se na konci roku dokonce dostala na 1,5letá maxima – Brent (57 USD), WTI (54 USD). Naopak technické kovy (–5 %) korigovaly razantní růsty z listopadu. Kvůli růstu výnosů dluhopisů a posilování dolaru došlo u drahých kovů (–2 %) k dalšímu prohloubení ztrát. Cena zlata (–2 %) krátce klesla na 11měsíční minimum (1130 USD), na závěr prosince korigovala na 1150. Zemědělské plodiny (–1 %) do ztrát stáhly tzv. soft komodity jako kakao (–11 %) a káva (–7 %).

„Za celý rok 2016 široké komoditní indexy vzrostly o 12 %, což je první růst po třech letech hlubokých propadů. K celkovému růstu pomohly technické kovy (+18 %) a energie (18 %). Spotová cena ropy sice vzrostla přes 45 %, ale kvůli rolování kontraktů celková výkonnost byla jen +8 %,“ popisuje Petr Sklenář.

 

Pohled na vybrané akcie

Z akcií se tentokrát podíváme na Kofolu a TMR. Celý rok 2016 zakončila Kofola s titulem nejvíce klesající akcie na pražské burze (–25 % r/r). Za prosinec je pak titul níže o 3,5 %.

V prosinci oznámila Kofola plánované stažení titulu z polské burzy. Počet akcií a hodnota transakce je nízká, likvidita tedy neutrpí. Na pražské burze bude probíhat obchodování beze změny a zpráva neměla dopad na cenu akcií.

Druhou a důležitější zprávou bylo oznámení dokončení akvizice chorvatské společnosti Studenac. „Jedná se o největší akvizici loňského roku. Splnění harmonogramu hodnotíme pozitivně, nicméně je zapotřebí vyčkat, jak se podaří firmu implementovat do skupiny,“ konstatuje Sklenář. Vypovídající čísla ohledně fungování samotného Studenac nejsou k dispozici. Firma sice reportovala ztrátu, nicméně pro bývalého vlastníka Podravku není segment nápojů jádrovým byznysem. Naopak Kofola na Balkáně vytváří distribuční síť a je schopna benefitovat ze synergických efektů. Na tržbách umí Studenac vygenerovat min. cca 5 %  tržeb Kofoly, plán skupiny pro rok 2017 je cca 540 mil. Kč tržeb (8 %) z tamního trhu.

TMR přidalo v roce 2016 pěkných 11,48 % (680 Kč). Bohužel problémem TMR je likvidita, která je velmi nízká. „Je velmi těžké odhadovat osud akcií na burze. Hlavním negativem je již zmíněná likvidita. V mělkém trhu ovlivní i malá objednávka cenu akcie buď na jednu, nebo na druhou stranu, nehledě na fundament,“ říká Petr Sklenář.

Na výsledky budou mít samozřejmě vliv obě sezony, zimní i letní. Rozhodující bude počet návštěvníků středisek. Ten se TMR daří zvyšovat. „Očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Lidé tráví své volno více v tuzemských, bezpečných střediscích. Což je pro hospodaření společnosti pozitivní,“ říká Sklenář a dodává: „Očekáváme, že se TMR bude snažit maximálně využít potenciál společnosti – nedávné akvizice a investice do infrastruktury horských a zábavních středisek.“

 

Novoroční výhledy

A máme tu zase začátek nového roku. Tentokrát s číslicí 2017. Ani tento rok nás nemine tradiční otázka, jestli se dostaví tzv. „lednový efekt“. Tedy sezonní růst akciových trhů v průběhu ledna. „Pojďme se tedy podívat, na co se investoři ze začátku roku zaměří a pak zkusíme odhadnout, zda se lednový efekt může dostavit i v roce 2017, či nikoliv. V tomto bodě bych si jen dovolil poznámku, že například index S&P za posledních dvanáct let vykázal v lednu sedm poklesů, ačkoliv za celý rok došlo k poklesu jen dvakrát za shodnou časovou periodu,“ vysvětluje hlavní ekonom.

Tradiční zastávka u centrálních bank nesmí chybět ani v lednu. Již 19. 1. bude zasedat ECB. Zde investoři neočekávají po prosincovém zasedání žádné další novinky. Otázky na šéfa Draghiho budou zřejmě orientovány směrem k posledním datům o inflaci, která se skokově blíží k inflačnímu cíli centrální banky. Ale ani v tomto případě se analytici nedomnívají, že by se Draghi nechal vychýlit ze své dosavadní rétoriky, a tudíž neočekávají nic nového ze strany ECB.

Fed bude zasedat až 1. 2., ale ani tady se neočekává žádná akce. Respektive případnou změnu sazeb trhy očekávají až v druhé polovině 2017. Sledovat se bude, jestli Fed zmíní ve svém komentáři dění na devizových trzích, tedy sílící dolar. Prozatím se v komentářích silný dolar neskloňoval.

Zřejmě nejdůležitější událostí ledna bude inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, k níž dojde 20. 1.

Zřejmě nejdůležitější událostí ledna bude inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, k níž dojde 20. 1. Proč je to tak důležité? Lze vypozorovat, že po zvolení nového amerického prezidenta je trh v pozitivní náladě právě do inaugurace. Po té dochází k jistému vystřízlivění a především riziková aktiva mají tendenci vybírat předchozí zisky. V aktuálním případě bude záležet na tom, co nový prezident představí za svou politiku. Tedy jestli splní předvolební sliby (snížení korporátních daní nebo nižší zdanění při repatriaci zisků apod.), či nikoliv. Lze se domnívat se, že přístup investorů bude opatrnostní, a tudíž může dojít k mírnému vybírání zisků právě po inauguraci. 

„Celkově jsme tedy názoru, že tzv. Trump rally může ještě přetrvat v první polovině ledna. Následně může dojít k postupnému vybírání zisků před Trumpovo faktickým uvedením do funkce. Další vývoj bude alespoň krátkodobě závislý na představené politice bílého domu,“ uzavírá Petr Sklenář.