Navigace

Výsledková sezona se přesouvá do Evropy

V USA jsou čísla již známa a oči všech se soustředily na sledování Trumpových „tweetů“, těžiště výsledkové sezony se nyní přesunulo do Evropy. V hledáčku investorů budou zejména bankovní domy, které převážně v Itálii mohou oznamovat důležité informace.

Inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa byla velmi sledovanou událostí zřejmě nejen v investičním světě. Trump ve své inaugurační řeči zopakoval předvolební sliby, což trh očekával, ale stále se čeká na konkrétnější kroky. V průběhu ledna pak Trump počastoval investorskou veřejnost několika „tweety“, které měly významný dopad na volatilitu konkrétních sektorů či specificky titulů (automobilky, výrobci léků či zbrojařský průmysl).

ECB dle očekávání neoznámila žádné novinky. Trh se zaměřoval na konkrétnější odpovědi směrem k posledním datům o inflaci v EU. Ale ani tyto dotazy Draghiho výrazně nevykolejily a byly ponechány víceméně stranou jako věc, která prozatím současnou monetární politiku ECB neohrožuje.

„Fed byl sice až v únoru, ale jelikož se jednalo o jeho úplný začátek, tak jsme jej ještě zařadili do souhrnu za leden. Druhým důvodem bylo očekávání nulového vlivu zasedání na investiční výhledy. Zmíněné očekávání se potvrdilo a Fed nepřinesl žádnou novinku. Navíc se jednalo o zasedání bez tiskové konference, takže množství informací bylo limitované,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Premiérka Theresa Mayová uvedla, že Velká Británie bude usilovat o tzv. „tvrdý“ brexit.

Neméně zajímavou událostí ledna bylo dění kolem brexitu. Premiérka Theresa Mayová uvedla, že Velká Británie bude usilovat o tzv. „tvrdý“ brexit. Kupodivu to trhy přijaly relativně v poklidu a k žádné výraznější vlně nedošlo. Dokonce i reakce libry byla zprvu pozitivní. Menší překážkou bylo následně rozhodnutí soudu, že o brexitu musí hlasovat britský parlament. Ten se však do konce ledna vyslovil pro aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy a aktuálně se čeká již jen na dokončení legislativního procesu, který by měl být bez problému.

Především v zámoří se ostře sledovala výsledková sezona za 4. kvartál 2016. Ta byla ke konci ledna ve své polovině. Prozatím ji lze označit jako za úspěšnou. Důvodem je, že 74 % firem překonalo očekávání na čistém zisku a 50 % na tržbách. V případě meziročního růstu firmy z indexu S&P 500 doposud zaznamenaly 4,2% růst na tržbách a 5,5% růst na čistém zisku.

Naplnil se tzv. lednový efekt? „Souhrnem můžeme říci, že ano, i když nebyl nějak výrazný,“ konstatuje Petr Sklenář. V řeči čísel si indexy za leden připsaly v USA 0,5–4,3 %. DAX rovněž lehce přidal 0,5 %, Šanghaj +1,8 % a domácí index PX +1,2 %. Ze sledovaných jen japonský Nikkei zaznamenal meziměsíční ztrátu 0,4 %, důvodem byl jen.

 

Evropským dluhopisům rostou výnosy

Výnosová křivka dluhopisů v USA se po předchozích výkyvech v lednu stabilizovala, bez výraznější změny skončily i kreditní prémie. Dluhopisový trh vyčkává na další kroky Fedu a prezidenta Trumpa. V Evropě pokračoval pozvolný růst výnosů, který nezastavila ani ECB, když potvrdila závazek pokračovat v QE do konce roku. Zrychlování inflace v Evropě vedlo k dovření mezery mezi úrovní výnosů dluhopisů v USA a v Evropě. Ovšem i přes růst výnosů o 20–30 bazických bodů (bb) zůstává německá křivka do 7 let záporná.

Výnosy dluhopisů v Maďarsku i Polsku vzrostly o 20–50 bb. Pohyb české křivky na delším konci nebyl téměř žádný, naopak v polovině ledna klesl výnos jednoletého českého dluhopisu pod –1,7 %, což je nejvyšší cena (= nejnižší výnos) dluhopisů na světě. „Záporné výnosy českých dluhopisů způsobují spekulace o konci intervencí ČNB,“ vysvětluje Petr Sklenář.

 

Většina komodit hlásí růst

Začátek nového roku byl na komoditních trzích relativně klidný. Široké indexy zůstaly bez výraznější změny, ale pohyb u jednotlivých sektorů klidný ve všech případech již nebyl. Cena ropy se v polovině prosince dostala na 1,5letá maxima – Brent (56 USD), WTI (53 USD) – a bez výraznější změny se cena těchto úrovní držela celý leden. Trh vyčkává, zda se potvrdí dodržení dohody o omezování těžby. Sektor energií (–5 %) skončil ve ztrátě i kvůli propadu cen zemního plynu (–16 %). Naopak technické kovy (+8 %) pokračovaly v růstu na nová maxima, cena mědi (+8 %) se poprvé od června 2015 přehoupla přes hranici 2,7 USD/lb. Drahé kovy (+5 %) v lednu korigovaly propad z konce roku, cena zlata (+5 %) se poprvé od konce listopadu dostala nad úroveň 1210 dolarů. Zemědělské plodiny v průměru přidaly 4 %.

 

Fortuna očekává spuštění online kasina

Z akcií se podívám tentokrát na Fortunu, která se po dlouhé době dostala do hledáčku investorů a při výrazně nadprůměrných objemech přidala meziměsíčně 9 %. Měsíc byl bez výraznějších zpráv, zájem investorů tak může souviset s blížícím se spuštěním online kasina.

„Další vývoj akcií bude záviset především na informacích ohledně případných akvizic, které ovlivní možnost obnovení výplaty dividendy, a na prvních indikacích o dopadu plánovaného spuštění online her na hospodaření. Podle našeho názoru jsou akcie Fortuny z dlouhodobého pohledu zajímavou investiční příležitostí, nicméně dva výše zmíněné faktory vnáší nejistotu na jakékoliv projekce budoucího vývoje,“ vysvětluje Petr Sklenář.

 

Kofola v lednu zazářila

Kofola v lednu zazářila po nevydařeném cenovém vývoji v minulém roce. Na trh v lednu nedorazila žádná kurzotvorná zpráva, nicméně objem obchodování byl v porovnání s předchozími měsíci velmi solidní. Investoři zřejmě na nízkých cenách cca 360 Kč korigovali svůj pesimismus kvůli pokračující expanzi na Balkán (akvizice Studenac), kde za 9M16 vykázala společnost uspokojivá čísla. Kofola tak zakončila první měsíc v roce se ziskem 11,8 % na ceně 410 Kč.

Svá čísla za rok 2016 reportuje Kofola až 20. března. „Splnění cíle EBITDA 1,05–1,15 mld. Kč bychom vnímali jako pozitivní překvapení,“ uvádí Sklenář.

 

Únorové výhledy

Začátek roku máme za sebou, před námi je nejkratší měsíc roku a žádné zasedání významných centrálních bank do zbytku měsíce. Na co se tedy zaměřit? Na výsledkovou sezonu, která se těžištěm přesune více do Evropy, a na makroekonomická data.

„Jak jsme již psali ve shrnutí ledna, velká část důležitých výsledků již odezněla v USA, a tak se pro únor těžiště výsledkové sezony přesune do Evropy. V hledáčku investorů bude určitě i domácí trh. Očekáváme, že speciální důraz bude kladen na bankovní domy, které převážně v Itálii mohou oznamovat důležité informace. Jedná se především o jejich stabilitu či plány na restrukturalizaci, jako tomu je například u UniCreditu,“ říká Petr Sklenář. 

Jelikož se bude jednat o měsíc s menším počtem významnějších událostí, tak se investoři o to intenzivněji zaměří na makroekonomické indikátory. Inflace bude zřejmě heslem následujících týdnů.

„Nechceme opomenout ani dění kolem ropy, kde by první data o dodržování dohody OPECu mohla mít výraznější vliv na obchodování s černým zlatem,“ dodává Sklenář.

Ke konci měsíce dojde k pravidelnému setkání Eurogroup. Jedním z témat bude Řecko, které nadále není schopno najít společnou řeč se zástupci EU ohledně schválení dalšího financování. Slovní přestřelky pokračují již od prosince a ani prodloužený termín konec ledna nebyl naplněn. Analytici jsou sice pozitivní směrem ke kladnému řešení, ale nelze vyloučit, že se na evropskou scénu opětovně vrátí téma Řecko a jeho dluhy.

Celkově jsou analytici J&T Banky pro únor neutrální a nepřekvapilo by je ani menší vybírání zisků. Akciové indexy jsou vysoko a výsledková sezona relativně ukončena. Trump bude nadále překvapovat, ale predikovatelnost jeho „tweetů“ je velmi obtížná.