Navigace

Čekání na... daně a intervence!

Leden 2017 máme za sebou a trhy se tak trochu zasekly ve vyčkávací pozici, co bude dál. To nejdůležitější pro vývoj trhů především v USA je, s čím přijde Donald Trump v případě daní. V Evropě máme trochu klidu před bouří v podobě voleb a jednání o brexitu, na domácím kolbišti čekáme, kdy ČNB ukončí svoje dogmatické intervence za slabou korunu.

A tak se nám zatím do popředí dostávají výsledky jednotlivých společností, což je jedině dobře. Tam to totiž dává logiku – dobrá čísla a dobrý výhled znamenají posun nahoru, zklamání na číslech je „odměněno“ poklesem kurzu.

Velmi příjemně překvapil tento týden Apple, který se vrátil s iPhony na růstovou trajektorii. Může za to především nástup modelu 7 a jeho dražší verze v podobě verze 7+. Meziročně je zde jasný nárůst podílu tohoto modelu oproti verzi 6+ a z toho Apple profitoval.

Solidní růst tržeb předvedl i Facebook, takže mezi těmito populárními akciemi zklamání nenastalo. Pokud to zobecním, tak se přesouváme lehce do vyčkávací pozice, kdy investoři po dalším růstu trhů nechtějí za každou cenu vstupovat do nových pozic a čekají na nový impuls. A ten přijde buď v podobě korekce a nižších cen jednotlivých titulů, nebo trh dostane impuls od Donalda Trumpa v podobě snížení korporátní daně, v optimálním případě i snížení daně na repatriaci zisků ze zahraničí. Dosavadní kroky Donalda Trumpa jsou poměrně čitelné. Plní to, co si předsevzal, a ať se to někomu líbí, nebo ne, jde svojí cestou, na kterou získal své voliče. Není proto podle mého názoru důvod, aby ke snížení daní nesáhl. Bude to pokračování plnění jeho předvolebních slibů, proto jsem na akcie mírně optimistický.

Velmi dobře se dařilo také akciím Alcoa/Arconic. Zde jsem to nevydržel a na akciích sebral profit. Doufám, že mi trh umožní se ještě letos do těchto titulů vrátit.  

 

V Evropě si na čísla ještě počkáme

V „západní“ Evropě výsledková sezona teprve startuje. Včera svá čísla zveřejnil Daimler a reakce investorů na výsledky byla negativní. Kurz Daimleru propadl o 2 eura, když čistá marže byla o něco nižší, než se čekalo, a navržená dividenda ve výši 3,25 EUR (shodná s 2016) byla o něco nižší, než trh očekával (3,50 EUR). Pokud se však podíváme na celkovou absolutní hodnotu výsledků (net profit rekordní na 8,8 mld. EUR), tak se rozhodně čísla nedají interpretovat jako zklamání, z mého pohledu naopak jako potvrzení dobré kondice Daimleru. Výhled na rok 2017 je velmi mírné plus v porovnání s letošním (rekordním) rokem, takže Daimler bude deliverovat opět solidní čísla. Ano, trh aut se podle mého názoru v Evropě i USA dostává ke svému vrcholu v letošním roce, velmi bude záležet na tom, jak rychle dojde ke zvedání sazeb v USA a jaké očekávání připraví ECB v závěru letošního roku pro rok 2018. V Daimleru zůstávám zatím long, v případě poklesu bych přikupoval.

Na domácím trhu svými výsledky za 2016 velmi příjemně překvapil Unipetrol, a nejde jen o celkovou výši za 2016 (samozřejmě včetně pojistných plnění), ale i o poměrně velmi pozitivní výhled na rok 2017. To otevírá solidní šanci na výplatu dividendy v letošním roce, a to po takové řekněme předkrmové částce v loňském roce (5,52 Kč na akcii) bych si dokázal představit větší sousto v podobě šťavnatého steaku na úrovni 10–15 Kč na akcii. V březnu management slíbil představit svou vizi pro Unipetrol, věřme, že svůj slib splní a nezůstane pouze u slibů planých. Jinak by cena akcií opět padla k úrovním 180 Kč.

Z ostatních titulů zmíním VIG, kde jsem po prudkém růstu ceny na začátku 2017 snížil pozici cca o 40 %, naopak Moneta po úvodní stagnaci teprve nyní začíná trochu přitápět pod kotlem a zásadní bude vyjádření managementu k dividendě za loňský rok. Pokud se objeví číslo, jako je cca 8 Kč na akcii, jízda nad 90korunovou úroveň není žádnou utopií.

 

Uvolnění se již blíží

V poslední době je důležité sledovat i měnové výkyvy, pohyby na eurodolaru totiž znamenají dopad i na českou korunu. Jestliže jsme měli v průběhu ledna kurz Kč vůči USD blízko 26, tak včera byl již pod 25 a dnes je zase zpět na 25,11. To samozřejmě s oceněním pěkně mává, a to nám ještě skončí ČNB s držením kurzu na 27 Kč za euro. Kdy se tak stane, ví jen tam nahoře (myslím teda ČNB). V rámci obměněné rady však dle mého názoru není příliš zastánců dogmatické úrovně 27 Kč, proto bych očekával uvolnění kurzu velmi brzy (začátek 2. kvartálu, tedy duben), včetně možného přechodného zavedení záporných úrokových sazeb.