Navigace

Seznamte se s finalisty

Dvacátý osmý ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro výtvarné umělce do 35 let, má své finalisty. Jsou jimi Romana Drdová, Dominik Gajarský, Richard Loskot, Martin Kohout a Viktorie Valocká.

V konkurenci 96 přihlášených je vybrala šestičlenná mezinárodní porota. Díla nominovaných budou tradičně prezentována jak během doprovodných programů během roku, tak na podzimní výstavě, která se uskuteční od 21. září do 14. ledna 2018 v Moravské galerii v Brně.

 

Rostoucí počet přihlášených a vyrovnaná kvalita

„Rostoucí počet a stále vyrovnanější kvality přihlášených či nominovaných umělců v posledních letech podstatně ztěžují práci poroty. Při jednání jury v listopadu 2016 navíc bylo zřejmé, že jednoznačně silných, obecné kvalitě se vymykajících osobností ubylo – ve prospěch vysokého standardu a adekvátně používaného globálního jazyka současného umění. Možná i proto se mezi finalisty znovu objevila jména výrazných umělců nominovaných do finále již v minulosti. Naopak dvě umělkyně zastupují zcela aktuální tendence současného umění, které jsou pro českou scénu typické,“ řekl o letošním výběru finalistů předseda poroty Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO.

 

Více času a intenzivnější kurátorská podpora

„Naším cílem je poskytovat umělcům co nejlepší koncepční, produkční a finanční zázemí pro realizaci nového díla a zároveň upozornit na jejich práci v širokých mediálních a geografických souvislostech. Z tohoto důvodu jsme se, stejně jako v loňském roce, rozhodli vyhlásit finalisty už na začátku roku, o několik měsíců dříve, než bylo v minulosti zvykem. Umělci tak mají téměř celý rok pro práci na výstavním projektu a další prezentaci. Zároveň jsme zintenzivnili kurátorskou podporu při přípravě výstavy a navýšili jsme rozpočet na vystavené práce, aby umělci na svých projektech nemuseli participovat vlastními zdroji nebo příliš omezovat své záměry,“ říká Karina Kottová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

 

Laureát znám v listopadu

Výherce ceny bude vyhlášen v listopadu na slavnostním ceremoniálu, který se letos uskuteční v Brně. Součástí výhry je dvouměsíční stipendijní pobyt v New Yorku ve spolupráci s přední rezidenční organizací Residency Unlimited a nadací Trust for Mutual Understanding, 100 000 Kč na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a podpora od Společnosti Jindřich Chalupeckého při zajištění výstavy nebo jiné prezentace v zahraničí.

 

Kdo je kdo ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017

Richard Loskot

Ve finále ceny se objevil v letech 2012 a 2014, ve své tvorbě hojně využívá sofistikovaných prostředků a moderních technologií. Jeho díla jsou založena na procesuálnosti a vytváření situací a prostředí, která tematizují lidské vnímání.

Martin Kohout

Finalista z roku 2014, který ve své multimediální tvorbě reaguje především na nejrůznější životní situace, na neuchopitelnost současného světa a neschopnost individua se v něm zorientovat. Porota ocenila důvtip, se kterým je schopný zprostředkovat obavy, jež pramení ze stále intenzivnějšího propojení lidského života s novými technologiemi.

Romana Drdová

Absolventka Akademie výtvarných umění pracuje s médiem objektu, fotografie nebo instalace. Vlastní jí je specifická čistá estetika a práce se světlem, hmotou a prázdnotou. Ve své práci se kromě kontextu vizuálního umění inspiruje i ve světě módy, technologie či designu.

Dominik Gajarský

Vyjadřuje se především prostřednictvím média fotografie a pohyblivého obrazu se zvláštním citem pro analogovou techniku včetně její historie. Porotce zaujala preciznost jeho práce s těmito médii a propojení s aktuálními, intimními tématy.

Viktorie Valocká

Nejmladší z finalistů je především malířkou, pracuje také v médiích koláže, kresby a keramiky. Její tvorba se inspiruje uměním začátku 20. století, zejména artificialismem a poetismem, vyznačuje se ale zároveň velmi aktuálním jazykem a vyzrálým rukopisem.