Navigace

Do Olomouce zavítá až 330 parkurových koní

Mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2017 se letos uskuteční v Equine Sport Centru od 22. do 25. června. Společně s hlavní kategorií soutěží se pojedou túry určené pro mladé koně, juniory, mladé jezdce a jezdce do 25 let. Vypsáno je celkem 18 soutěží.

Počet koní startujících v rámci skokových závodů v Olomouci zařazených do série Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace (FEI) rok od roku roste. Při prvním ročníku v roce 2014 to bylo 248 koní z 13 zemí, o rok později již 276 koní ze 14 států světa. Vloni pak počet čtyřnohých sportovců vzrostl na úctyhodných 331 koní startujících pod vlajkami 18 národů. A letos? Letos by konečný počet mohl dosáhnout také čísla 330!

Víc už by to ani být nemohlo, neboť se jedná o maximální počty, které pojme kapacita areálu, ale také kolik je možné odbavit startů během jednoho soutěžního dne. I tak by se mohlo zejména ve čtvrtek a v pátek závodit téměř 12 hodin.

 

Domácích jen 30 %

Zájem ze strany jezdců o účast na tomto prestižním mítinku v Olomouci je dlouhodobě obrovský a zejména mezi českými sportovci zůstává poptávka neuspokojena. „Domácích jezdců můžeme vzít maximálně 30 %, což on-line systém FEI automaticky počítá. Pokud bychom tento limit překročili, mohla by přijít ze strany Mezinárodní jezdecké federace sankce,“ vysvětluje ředitelka závodů J&T Banka CSI3*W Olomou c Klára Damborská.

Také v případě zahraničních účastníků platí jasná pravidla a pořadatelé nemohou vzít každého, kdo se přihlásí. Tak např. pokud se hlásí větší množství jezdců umístěných do 600. místa v žebříčku FEI, musí tvořit alespoň polovinu účastníků. Nelze pak odmítnout jezdce do 10. místa v žebříčku divize FEI, do níž patří Česká republika. Ti jsou zároveň automaticky kvalifikovaní do nedělní Grand Prix. Pozvání od pořadatelů musí dostat prvních 15 jezdců v celosvětovém žebříčku FE I, byť při velkém množství mezinárodních závodů 3* až 5* úrovně je jejich start méně pravděpodobný.  Zkrátka pravidla pro účast na mezinárodních závodech této úrovně nejsou jednoduchá a ne každá přihláška může být přijata.

Letos se diváci mohou v rámci CSI3*-W opět těšit na tři soutěžní túry označené jako Silver, Gold a Diamond Tour. Nejtěžší z nich, Diamond Tour, se pojede poprvé během pátečního dne na parkuru 145 centimetrů vysokém. O den později se bude skákat přes překážky ještě o 5 centimetrů vyšší.

 

Ve hře je i mistrovství Evropy

O vyvrcholení nejen této túry, ale celých závodů, se pak v neděli postará Grand Prix města Olomouc. Parkur bude vysoký 140 až 160 centimetrů. Pokud více jezdců překoná základní kolo Velké ceny bez chyby, diváci uvidí atraktivní rozeskakování. „V hlavní nedělní soutěži se pojede nejen o body do FEI Longines žebříčku, ale také o kvalifikaci na mistrovství Evropy v Göteburgu 2017 či na Světové jezdecké hry do Tryonu v roce 2018,“ prozradila Klára Damborská.

Soutěže vypsané v rámci Gold Tour se uskuteční na parkurech 140 až 145 centimetrů vysokých. Finále této túry pak otevře nedělní závodní den a přístupné bude pro jezdce, kteří se účastnili některé z předešlých soutěží Gold nebo Diamond Tour. Soutěž s rozeskakováním má výšku základního parkuru 150 centimetrů a jezdci za svůj výkon mohou taktéž získat body do FEI Longines žebříčku. Třetí túrou v rámci CSI3*-W je Silver Tour. V té se účastníci představí při soutěžích 130 až 135 centimetrů vysokých. Junioři se v Olomouci poprvé představí v páteční soutěži. Při CSIJ-A se pojedou soutěže od 130 centimetrů.

 

Prostor pro juniory

Nedělní juniorská Grand Prix bude na parkuru 140 centimetrů vysokém a bude v ní možné splnit kvalifikační limit pro mistrovství Evropy v Šamoríně. Od čtvrtka do soboty se bude skákat v dalších vypsaných kategoriích. Mladí koně ve věku 6 a 7 let budou mít připravené parkury 125 až 130 centimetrů vysoké. Sobotní finále pak bude o 5 centimetrů vyšší a pojede se s rozeskakováním. Pro jezdce do věku 25 let jsou přichystané soutěže od 135 centimetrů výše. Sobotní finále se odehraje na parkuru s překážkami vysokými 145 centimetrů. I v tomto případě si jezdci zároveň mohou zajistit kvalifikaci na mistrovství Evropy do Šamorína, ale navíc také pro finále European Youngster Cupu v Salzburgu.

Všechny parkury bude letos připravovat stavitel Peter Schumacher z Německa, kterého jsme pro vás krátce vyzpovídali. Jeho asistentem je Robert Smékal.

csi-kone.jpg

Čtyři dny plné závodního napětí

Kdy: 22.–25. 6. 2017

Kde: Equine Sport Center Olomouc, Lazecká 576/81, Olomouc

Za kolik: Vstup je již tradičně zdarma

 

J&T Banka CSI3*W Olomouc 2017