Tipy na výstavy Červen

Červenec 2017

Brno

MARIAN PALLA: RETROSPEKTIVA O 7 DĚJSTVÍCH

Moravská galerie

Místo: Pražákův palác, Husova 18
Termín: 21. 4. – 6. 8. 2017

 

V Moravské galerii nejde o tradičně pojatou prezentaci autorových prací, nýbrž o rekonstrukci jeho performancí z období 70. až 90. let. Výstava, která potvrzuje, že proces práce může být leckdy zábavnější, než výsledek.

V listopadu předešlého roku byl pro již devátého laureáta Ceny Michala Ranného uspořádán v Uměleckoprůmyslovém muzeu slavnostní galavečer, nyní se otevírá výstava oceněného umělce. Pojetí výstavy odkazuje k akcím srbské umělkyně Marině Abramović, respektive k jejímu upřednostňování procesu tvorby před samotným výsledkem.

 

Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017 / Dichtung und Wahrheit

Termín: 6/6/2017 — 27/8/2017

Místo: brněnské ulice

Autoři: Vasil Artamonov / Alexey Klyuykov; Ján Gašparovič /SK/; Barbora Zentková / Julia Gryboś /SK, PL/; Tomáš Hlavina; Pavel Karous; Krištof Kintera a další.

 

Další ročník přehlídky Sochy v ulicích j tentokrát vymezený mottem „Báseň a pravda“. Navazuje znovu na záměr předchozích ročníků rozvíjet téma „výtvarné umění a jeho funkce ve veřejném prostoru“.

Roli odborného garanta pro BAO 2017 přijal Marek Pokorný, v minulosti ředitel Moravské galerie a současný umělecký manažer ostravské galerie Plato. Marek Pokorný se rozhodl vyzvat ke kurátorské spolupráci Tomáše Knoflíčka a Libora Novotného, zakladatele a autory analogické akce Kukačka, pořádané od roku 2010 v Ostravě, ovšem bez pevného institucionálního zázemí.

 

České Budějovice

Můžeme ztratit všechno, jen ne čas

Termín: 28/6/2017 — 21/7/2017

Místo: Galerie Měsíc ve dne
Vystavují: Hynek Alt, Jan Nálevka, Marian Palla, Matěj Smetana, Filip Smetana feat. Petr Brožka, Veronika Brunová a Alžběta Kočvarová

 

Galerie a literární kavárna v Českých Budějovicích nabízí přehlídku děl nepřehlédnutelných českých umělců střední generace, kteří se různým způsobem vyjadřují k věčnému tématu času.

Čas jako závrať a hádanka. Umělecká díla jako kapsle, v nichž je čas akumulován. Skrze analytickou i imaginativní interpretaci elementárních znaků a gest se dobíráme k hranicím naší představivosti. Výstava představuje vybrané práce Hynka Alta, Jana Nálevky, Mariana Pally a Matěje Smetany.

 

Plzeň

Otto Gutfreund. Od kresby k soše

Termín: 23/6/2017 — 17/9/2017

Místo: Západočeská galerie v Plzni

 

Sochař Otto Gutfreund (1889-1927) patří k nejvýznamnějším evropským umělcům první třetiny 20. století a jeho cesta k moderní soše je výjimečná svou originalitou a důsledností. Je označován jako kubista, ale toto zařazení je třeba chápat velmi volně. Neměl totiž žádný konkrétní předobraz jako např. čeští kubističtí malíři, postupoval samostatně, s oporou v dobové filozofii, výtvarných koncepcích i úctě k tradici.