Ohlédnutí za J&T Banka CSI3*W Olomouc 2017

Mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2017 se letos uskutečnily v Equine Sport Centru od 22. do 25. června. Vypsáno bylo celkem 18 soutěží, Češi na medaili dosáhli hned několikrát.

Nejtěžším čtvrtečním parkurem byla při mezinárodních závodech CSI úvodní soutěž Gold Tour. Suverénní a velmi rychlá jízda v čase 58,32 vteřiny zajistila vítězství švýcarskému reprezentantovi Adrianu Schmidovi v sedle koně Alcazar Sitte. To znamenalo náskok více než tři vteřiny na nejbližší soupeře. K velké radosti se do elitní trojice probojovaly i dvě dvojice reprezentující Českou republiku. Pro druhé místo si dojela Zuzana Zelinková s Evitou R před třetím Kamilem Papouškem s Qentinem Donth-M. Tato dvojice navíc poměrně dlouho v soutěži vedla.

V této třetí zkoušce závodního dne nastoupilo na start více než 70 dvojic, přičemž pouze třiadvacet dokončilo soutěž bez trestných bodů. Několik dvojic pak inkasovalo trestné body pouze za překročený čas.

Mladí Češi o sobě dali vědět

Poprvé se olomouckým areálem rozezněla česká hymna v pátek, zasloužila se o ni juniorská jezdkyně Sára Vingrálková s koněm Dollar Look. V uzavřené soutěži pro juniorské jezdce se velmi dařilo více českým reprezentantům. Překážky dosahovaly výšky 130 centimetrů a o pořadí rozhodoval dosažený čas. Ten měla Vingrálková o téměř dvě vteřiny nejrychlejší. I na druhé místo se dostala česká zástupkyně, a to Michaela Rodová. V soutěži sedlala dva koně, přičemž lépe dokončila s Aurenou, a to právě na druhé pozici. Elitní trio pak uzavřela Virág Weinhardt s koněm Equest Cha Cha, reprezentantka Maďarska.

Páteční Diamond Tour nejvíce sedla Rakušanovi

V Olomouci se v rámci CSI závodilo v pátek již i v nejnáročnější Diamond Tour, což byla zároveň první kvalifikace do nedělní Grand Prix. S parkurem 145 centimetrů vysokým si nejlépe poradila rakouská dvojice Gerfried Puck a Bionda 3. Druhé místo získala švédská dvojice Alexandra Eriksson a Liss Royal. O další zhruba vteřinu pomalejší výkon stačil německému jezdci Andreasu Brennerovi s koněm Trebox Acorada na třetí místo.

Cenu města Olomouc si odnesl Juan C. Garcia

Třetí závodní den mezinárodních skokových závodů CSI v Olomouci přinesl dvě důležité soutěže. V sobotu se nejprve z vítězství ve finále EY-Cupu radovala Švédka Antonia Andersson, posléze zvítězil v Diamond Tour Juan Carlos Garcia z Itálie.

Sobotní soutěž v rámci Diamond Tour byla vypsaná jako Cena města Olomouc. Jednalo se současně o druhou kvalifikaci do nedělní Grand Prix a výsledky se navíc započítávaly do Longines žebříčku Mezinárodní jezdecké federace. Jezdci překonávali parkur s výškou překážek 150 centimetrů a bezchybných dvaadvacet jezdců se probojovalo do druhého kola. V něm kraloval Ital Juan Carlos Garcia, který provedl svého koně Gitano V Berkenbroeck přichystanou trasou nejen bezchybně, ale také velmi rychle. Nikdo ze soupeřů nedokázal jeho čas 40,79 překonat.

Druhé místo obsadil německý jezdec Tobias Meyer s koněm Eagel a elitní trio uzavřel polský jezdec Maksymilian Wechta, a to s koněm Celtia II. V této náročné soutěži jsme měli také čtyři české zástupce v druhém kole. V něm zopakovali bezchybné výkony Aleš Opatrný s Idariem Van Het Netehof a Ondřej Zvára s Quimerem-M. V konečných součtech se umístili na čtvrté, resp. šesté příčce.

Švédka Antonia Andersson se radovala z vítězství v druhém sobotním vrcholu, kterým byla soutěž pro jezdce do 25 let zařazená do European Youngster Cup. Jela se jako Grand Prix Czech Equestrian Teamu. V rozeskakování jedenácti dvojic nenašla Andersson přemožitele s koněm Ic Magic van de Bien a navázala tak na třetí příčku z páteční části této túry.

Sobota zároveň přinesla i dvě česká prvenství. Nejprve se i po svém druhém startu radovala z vítězství Sára Vingrálková v juniorské túře. Zatímco napoprvé triumfovala s koněm Dollar Look Van´t A, tentokrát jí to vyšlo s Chieanem. Vpodvečer pak nenašel přemožitele Kamil Papoušek v sedle Cartana K ve finále Youngster Tour pro mladé koně ve věku šesti a sedmi let.

V Grand Prix dominoval Aleš Opatrný

Aleš Opatrný se opět zapsal tučným písmem do historie českého jezdectví. V neděli se mu v náročné konkurenci podařilo s Dimarem V D Looise Heide vyhrát Grand Prix J&T Banka CSI3*W Olomouc, která je součástí Světového poháru.

Základní část soutěže s výškou překážek 160 centimetrů překonalo šest dvojic bez penalizace a postoupilo tak do rozeskakování. Mezi nimi byla i loňská vítězka olomoucké Grand Prix Jörne Sprehe na koni Stakki´s Jumper. Aleš Opatrný měl výhodu, že nastupoval do závěrečné části jako poslední a znal tak výsledky svých soupeřů. Rozhodl se jít do maximálního rizika a to se mu vyplatilo, neboť jeho čas byl v cíli bezmála o dvě sekundy kratší než v případě zmíněné německé reprezentantky Jörne Sprehe, která se tak letos musela spokojit s druhým místem. Na třetím místě skončil její krajan Tobias Meyer v sedle Cannary.

Jörne Sprehe se přece jen dočkala

Mezinárodní závody CSI v Olomouci v neděli vrcholily finálovou soutěží Gold Tour na parkuru 150 centimetrů vysokém. V rozeskakování nikdo nestačil na německou reprezentantku Jörne Sprehe s koněm Clueso 5 z Německa.

V základním kole uspělo bezchybně jedenáct soutěžících. V rozeskakování se šestici podařilo navázat na bezchybný výkon ze základního kola a i napodruhé dokončit bez trestných bodů. Jednalo se o velmi napínavý závod, neboť elitní trojice měla mezi sebou rozdíly desetin a setin sekundy. Nakonec si s trasou nejrychleji poradila Němka Jörne Sprehe s koněm Clueso 5. Pouhých pár desetin však na ni ztratil nakonec druhý umístěný, reprezentant Rakouska GerfriedPuck s koněm Bo. Dvě setiny sekundy pomalejší jízda znamenala třetí pozici pro dalšího Němce, a to Tobiase Meyera s koněm Eagel. V rozeskakování jsme měly také čtyři české dvojice. Na dekorování elitní osmičky se představili na pátém místě Kamil Papoušek s koněm Flying a sedmá Zuzana Zelinková a Kleiner Lord 16.

Silver Tour CSI Olomouc pro Koziarowského

Posledním vítězem závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc se stal Jaroslaw Koziarowski na koni Chenet, který za sebou nechal na medailových pozicích dvojici českých jezdců – Zuzanu Zelinkovou s klisnou Evitou R a Jiřího Hrušku s Oridou-M. V soutěži se dařilo i dalším domácím závodníkům. Ladislav Vachutka s Vanillou Rose-H se umístil na páté dekorované pozici za lotyšskou dvojicí Kristapas Neretnieks – Christmass 2. Šesté místo vybojoval Aleš Opatrný se Santorinem.