Navigace

Červenec bude hlavně o výsledcích

Zatímco v červnu sledovali investoři hlavně výsledky parlamentních voleb ve Velké Británii a Francii, v červenci se zaměří zejména na výsledkovou sezonu, která vždy může přinést konkrétní impulsy pro konkrétní společnosti.

V průběhu června proběhly ve Francii parlamentní volby. Trh sledoval, jak se povede hnutí pod vedením nového prezidenta Macrona, které podle průzkumů získávalo na síle. Již první kolo ukázalo, že Macronovo prezidentské vítězství zmobilizovalo voliče a jeho hnutí dosáhlo na překvapivě vysoké vítězství. Druhé kolo jej již jen potvrdilo. Macron získal nejen prezidentské křeslo, ale jeho strana získala i většinu v parlamentu. 

Ještě před těmi francouzskými se konaly parlamentní volby ve Velké Británii. Zde se čekalo, jestli Mayová ztrácí svůj vliv, či nikoliv. Přinejmenším na snížení oblíbenosti poukazovaly předvolební průzkumy. Výsledkem bylo sice vítězství Mayové, ale ne dostatečné na to, aby měla většinu v Dolní sněmovně. Nakonec došlo ke spojení s Demokratickou unionistickou stranou, které zajišťuje většinu nutnou pro hladké odhlasování postupu při jednání země o vystoupení z EU.

 

Čeká se další zvýšení sazeb

Fed dle očekávání zvýšil sazby o 25 bazických bodů. Investoři vyčkávali na slovní zhodnocení ze strany šéfky Fedu Yellenové. To přineslo překvapení v podobě jestřábího vyznění, když současný pokles makroekonomických ukazatelů byl označen za dočasný, navíc došlo k dalšímu zpřesnění uvažovaného snížení bilance Fedu. Současně Yellenová potvrdila, že do konce roku zřejmě dojde ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb. Trh nejprve reagoval negativně, ale prodejní nálada nevydržela příliš dlouho. Navíc dluhopisový trh jakoby dalšímu měnovému utahování nevěřil. „Možným znakem je fakt, že v případě dalšího zvýšení úroků se již sazba na peněžním trhu dostane nad úroveň výnosu dvouletých státních dluhopisů země, pokud se situace na trhu do té doby nezmění,“ vysvětluje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. 

 

Řecko bez prostředků nezůstane

Poslední setkání Eurogroup přineslo Řecku očekávanou úlevu v podobě uzavření druhé revize postupu země v reformách nutných pro obdržení další finanční pomoci. Věřitelé v čele s MMF sice uvolnili prostředky pro Řecko, ale stále nedošlo k finální dohodě ohledně budoucího dluhového obrazu země. Tyto úvahy se odložily na později. ECB rovněž uvedla, že prozatím zemi nezařadí do svého programu QE, ale údajně tak učiní až po ukončení dohody ohledně budoucího dluhového zatížení. „Tato poslední zpráva byla sice mírným zklamáním, ale jinak se jedná o pozitivní vyznění,“ konstatuje Petr Sklenář.

 

Prázdninové výhledy

Od centrálních bank ECB a Fedu se přes prázdniny nic nečeká, sledovat se budou samozřejmě jakékoliv zmínky o případných změnách v QE programech.

„Červenec bude hlavně o výsledkové sezoně, která vždy může přinést konkrétní impulsy pro konkrétní společnosti. Nicméně z pohledu celého trhu vnímáme jako rizikový faktor vývoj na cenách ropy. Pokud se udrží pásmo 40 až 50 dolarů za barel, pak máme i na červenec nadále pozitivní výhled,“ dodává Petr Sklenář.