Navigace

Týdenní přehled - 32. týden

Uplynulý týden byl především o geopolitickém napětí mezi USA a Severní Koreou (KLDR), které přineslo volatilitu na finanční trhy. Prezident USA Donald Trump přes sociální sítě reagoval na dění v Severní Koreji (jaderné pokusy) poměrně peprnou rétorikou, která je pro něj charakteristická. Nicméně Severní Korea odpověděla stejně výhružně vypracováním bojového plánu na ohrožení amerického území (ostrov Guam). Hrozba jaderného útoku přinesla zájem o defenzivní aktiva a naopak prodejní náladu na ta riziková. Americké akciové indexy ustoupily ze svých rekordních hodnot a Evropa byla v závěsu. Domácí index PX nebyl výjimkou a odepsal 0,5 % t/t na 1021 bodů.

Z domácích zpráv jsme se nadále zaměřili na výsledkovou sezónu. Pondělní Kofola představila za 2Q17 25% r/r pokles EBITDA na 270 mil. Kč, což byl horší výsledek, než naše projekce s 302 mil. Kč. Vzhledem k dosažení 1H17 EBITDA ve výši 350 mil. Kč vnímáme riziko nedosažení celoročního cíle 1,1 mld. Kč. Kofola dále prodloužila nabídku na až 5 % akcií společnosti za 440 Kč do 18.8.2017. Důvodem je předběžné soudní opatření, kterým se Karlovarské minerální vody, a.s. (minoritní akcionář a konkurent Kofoly) snažily zamezit nakládání s majetkem společnosti. Titul zakončil týden na 407 Kč (+0,3 % t/t).

 

ČEZ 

Úterní ČEZ překvapil solidními čísly s EBITDA za 2Q17 ve výši 12,3 (-6,1 % r/r) vs. oček. 12,0 mld. Kč. Společnost současně zvýšila výhled na celý rok 2017. Čistý zisk by měl nově dosáhnout 19 z dříve plánovaných 17 mld. Kč, což by se rovněž mělo projevit na výši dividendy. Titul zakončil páteční seanci na 408,9 Kč (+2,5 % t/t).

 

STOCK SPIRITS

Stock Spirits představil růst EBITDA za 1H17 o 23 % r/r na 22 mil. EUR, což bylo výše jak očekávání trhu 18,6 mil. EUR. Společnost zveřejnila mezitímní dividendu 2,38 eurocentů (1,4% hrubý div. výnos). Pozitivní informací byla stabilizace situace v Polsku. Jen připomínáme, že právě problémy v Polsku byly důvodem dřívějšího poklesu. Titul zakončil týden na 53,8 Kč (+13,3 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Moneta výrazně kladně překvapila na čistém zisku za 2Q17 s 1,16 (-4 % r/r) vs. oček. 0,9 mld. Kč. Důvodem však byl prodej některých dluhopisů z portfolia banky, který můžeme považovat spíše za jednorázový. Po očištění by byla samotná čísla bez překvapení. Na některých serverech se pak objevila zpráva o dopisu Arca Capital vůči akcionářům Moneta, kde se zpochybňuje koupě aktiv zkrachovalé Agrobanky (1998). Sama Moneta na skutečnost upozorňovala již v IPO dokumentu. Současně Moneta již prošla několika soudními jednáními, která potvrdila pravost nabytí aktiv Agrobanky. Kladné vyjádření k tomuto případu vydala i ČNB. Nicméně i přes dobré výsledky si i kvůli výše zmíněnému faktoru Moneta prošla jistým prodejním tlakem a akcie nakonec zakončily páteční seanci na 76,5 Kč (-2,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (929,9 Kč -3,2 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Titul reagoval shodně s vývojem evropského finančního sektoru, který byl pod tlakem v návaznosti na geopolitické napětí. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (+13,3 % na 53,8 Kč). Stock Spirits zveřejnil solidní výsledky za 2Q17. Investory navíc potěšila informace o stabilizaci situace v Polsku, které bylo důvodem pro dřívější zhoršené hospodaření.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

I v příštím týdnu se trh zaměří především na geopolitiku. Tedy konkrétně na možnou další výměnu názorů mezi USA a KLDR. Potenciální hrozba ozbrojeného konfliktu je nepochybně možným rizikem pro akciové trhy. Výsledková sezóna by měla již jen dokreslovat současné pozitivní vyznění. Celkově zůstáváme opatrní a očekáváme vyšší volatilitu, ale v základním scénáři předpokládáme následné uklidnění situace a návrat pozitivního sentimentu.

Z domácí akciové scény budeme mít přestávku ve výsledkové sezóně. Nicméně v pátek 18.8.2017 bude ukončena prodloužená dobrovolná nabídka až 5 % akcií Kofola za 440 Kč/akcii. Nabídky se může účastnit i Enterprise Investors (druhý největší akcionář), což výrazně limituje možnou úspěšnost následného uspokojení. Důvodem je fakt, že objednávky budou uspokojovány proporcionálně.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. 7,1 po 7,6 % m/m). V USA se zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. +0,4 po -0,2 % m/m), středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC a čtvrteční průmyslovou produkci (oček. 0,3 po 0,4 % m/m).