Navigace

Týdenní přehled - 39. týden

Poslední zářijový týden byl na finančních trzích relativně klidný. Bez reakce přešly akciové a dluhopisové trhy výsledky nedělních voleb v Německu. Naopak relativní úspěch euroskeptických hlasů ve volbách se odrazil u eura, které k dolaru postupně oslabilo skoro o 2 % na měsíční minimum 1,172 USD/EUR ve středu. Na závěr týdne euro část ztrát odmazalo. Na komoditních trzích pokračoval pozvolný růst cen ropy, která se krátce dostala i na nová 2letá maxima (Brent – 59 USD).

Ve středu bankovní rady České národní banky podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny (2T repo na 0,25%), ale hlasování bylo těsné (4:3), když tři členové bankovní rady byli pro okamžité zvýšení sazeb. Na dalším zasedání (listopad) pravděpodobně už ke zvýšení sazeb dojde a ČNB i zahájí cyklus zvyšování sazeb.

Za celý týden americké akciové indexy výraznější změnu nezaznamenaly, v Evropě díky závěru týdne to byl drobný růst kolem 1 %. Ve střední Evropě akciové trhy drobné ztrácely, ale domácí PX index zůstal beze změny na 1045bodech (-0,1 % t/t).

Tento týden byl na pražské burze sice o den kratší, kvůli státnímu svátku ve čtvrtek, ale i tak nebyl bez zpráv.

 

ČEZ 

Společnost ČEZ se týkalo rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil rozsudek týkající se náhrady škody za objednanou, ale neodebranou elektřinu společnosti SŽDC za rok 2010. ČEZ již v roce 2015 dostal od SŽDC 1,13 mld. Kč (2,1 Kč/akcie). Navíc ČEZ a SŽDC vedou podobný spor i dodávky v roce 2011. Výsledek ani termín konečného rozhodnutí se dá jen těžko rozhodnout, což přináší pro investory nejistotu.

Objevily se zprávy, že představitelé státu začali zjišťovat možnosti rozdělení ČEZ na konvenční (uhelná a jaderná aktiva) a čistou část (distribuci a obnovitelné zdroje). Druhá polovina by se asi dále obchodovala na burze. Důvodem má být plánovaná dostavba jaderných elektráren. Kromě spekulací nejsou známy žádné detaily, nejde tedy blíže posoudit dopady pro investory.

Dozorčí rada ČEZu dala souhlas k vyjednávání o prodeji bulharské elektrárny Varna. Zájemce údajně nabízí 50 mil. EUR (1,3 mld. Kč nebo 2,4 Kč na akcii). Kromě elektrárny Varna, která je od 2015 mimo provoz se jedná hlavně o distribuční společnost a dále také o malé obnovitelné zdroje. ČEZ plánuje se zbavit všech aktiv v Bulharsku, celý proces by se měl uzavřít do konce roku.

 

PMČR

V úterý zveřejnil tabákový koncern PMČR výsledky za první polovinu roku. Čísla pozitivně překvapila a překonala odhady na všech úrovních. Čistý zisk vzrostl meziročně o 21,5 % a dosáhl 1,7 mld. Kč (oček. 1,5 mld. Kč). Vykázaný čistý zisk indikuje EPS ve výši 1 242 Kč, což naznačuje slušnou základnu pro možnou dividendu.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

U akcií Pegas Nonwovens skončila v pondělí 25. 9. dobrovolná nabídka odkupu za 1010 Kč od skupiny R2G Czech Rohan. Celkový podíl R2G v Pegasu může dosáhnout až 89 %. Z našeho pohledu byla nabízená cena atraktivní a doporučovali jsme akcionářům nabídku přijmout. Nyní očekáváme, že se aktivita obchodování podstatně sníží a s výhledem na zrušení dividendy, nevidíme motivaci minoritních akcionářů akcie dále držet.

Nejvyšší výkonnost vykázaly akcie sázkové společnosti Fortuna (+5,0 % t/t, 148 Kč). Fortuna začala bez zpráv raketově posilovat až v pátek po obědě, kdy vytvořila prakticky celý týdenní růst. Páteční zobchodovaný objem(4,1 mil. Kč)  překonal průměr posledních dnů. Naopak nejvíce propadly akcie Pegas Nonwovens (-8,6 % t/t, 920 Kč) po skončení dobrovolné nabídky odkupu.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Začátek nového měsíce bývá obvykle bohatý na makrodata a jinak tomu nebude ani příští týden. V USA to budou tradičně indikátory sentimentu (index ISM) v průmyslu (pondělí) a službách (středa), který by měly ukázat pokračování aktivity v ekonomice na vysoké úrovní. V pátek data z trhu práce by měly ukázat výrazné nižší počet nových míst (oček. 75 tis.; předchozí 156 tis.), když statistiky za září jednorázově ovlivnily hurikány (Harvey, Irma). V Evropě budou také zveřejněny indexy nákupních manažerů v průmyslu (pondělí) a ve službách (středa), které by i zde měly ukázat pokračování růstu aktivity ve vysokém tempu. Ve středu bude zveřejněn zápis ze zasedání ECB, které může víc naznačit o případném utahování měnové politiky.  Již v sobotu budou v Číně zveřejněny indexy nákupních manažerů v průmyslu za září (oček. 51,6), který by měl zůstat téměř beze změny.

Pomyslný první výstřel výsledkové sezóny provede společnost Pepsi, která ve středu před otevřením trhu oznámí své výsledky za 3Q.