Navigace

Pražská burza reSTARTuje zájem o akcie

Burza cenných papírů v Praze po letech znovu oživila projekt Start, který by měl být trhem akcií malých a středních firem.

Nová, samostatná sekce burzovního trhu nabídne hnízdiště pro společnosti, které ještě nejsou tak velké, aby se jim vyplatila veškerá administrativa spojená s listingem na parketu pro dospělé, a zároveň už nejsou malé, aby jim potřebné ekvitní zdroje dodala rodina či dnes tak oblíbené crowdfundingové platformy. Podle generálního ředitele burzy Petra Koblice by sem pro financování měly chodit firmy s objemem od 25 milionů do 2 miliard korun v akciovém kapitálu.
Firmám by měl pro umístění akcií stačit zjednodušený prospekt, účetní výkazy postačí dle českých standardů a kromě zveřejňování hospodářských výsledků bude mít firma povinnost si jednou za rok zaplatit a zveřejnit nezávislou analýzu ke svému podnikání a vydaným akciím. Na Startu by se mělo obchodovat jednou kvartálně prostřednictvím standardního obchodního systému burzy. Každé obchodní seanci by měla předcházet prezentace nových společností i těch, které již na trhu jsou a mají co nového říct.
S ohledem na rizikovost investování do akcií malých a středních firem chce burza nastavit minimální objem obchodu na půl milionu korun. Přípravný výbor Startu očekává, že s ohledem na potenciální počty emitentů i investorů zřejmě zpočátku půjde spíše o komorní záležitost a příležitost k zajímavým setkáním mezi podnikateli a investory. Tolik fakta a nezbývá víc než zvolat: Bravo!

 

Nový trend v investování

Burza zachytila trend, kdy úroky jsou téměř na nule, na trhu je přetlak likvidity a po ulicích bloumají nešťastní investoři, kterým se nechce za přemrštěné ceny kupovat další byty na pronájem a zároveň jsou již znuděni nabídkou podílových fondů a certifikátů u svých bank či investičních poradců. Na obranu privátních bankéřů lze jen poznamenat, že svým klientům nepůsobí bolest úmyslně. Evropská regulace MIFiD II dělá z neprofesionálního investora prakticky nesvéprávnou ovci a z privátního bankéře vystrašeného pastevce, kterému hrozí tvrdé postihy za jakoukoli špatnou radu nebo nezdokumentované informování o všech možných i nemožných rizicích.

Start bude místo pro rizikové investice. Nebude zde chybět vzrušení a určitě ne na všech akciích investoři vydělají. Proto klient privátního bankovnictví, který do investičního dotazníku vyplňuje „nechci ztratit více než 5 % své investice“, určitě i dál nebude svým bankéřem nabádán k tomu, aby zkusil štěstí ve Startu.

 

Přeji si...

Přál bych si, aby Start opravdu nastartoval i profesionálnější investiční kulturu. Tím myslím prostředí, kde investoři dostatečně chápou potenciál i rizika investic, prostředí, kde nositelé podnikatelských projektů, investoři i zprostředkovatelé rozlišují mezi dluhovým a akciovým kapitálem. Věřitel z titulu úvěru nebo držby dluhopisu má pravidelně dostávat svůj úrok a s velkou pravděpodobností i jistinu. Akcionář nemá právo na jistinu zpátky ani na okamžitý pravidelný výnos, zato mu náleží podíl na hospodářském úspěchu v budoucnu, a ten by měl být vyšší, než jaký dostanou poskytovatelé dluhu.
Ze zoufalství z nízkých úroků a honbě za výnosem se však tento rozdíl zakrývá a dluhové financování dnes získávají projekty, které by ze své podstaty měly být financovány akciemi. Rád bych proto věřil, že Start bude tím pravým místem, kde si podnikatelé výměnou za férový podíl na svém úspěchu a budoucí dividendy opatří akciový kapitál a zvýší si tak svoji atraktivitu pro věřitele z titulu úvěrů či seniorních dluhopisů.
Burza provedla první výkop a je nyní na podnikatelích, zda a jak tuto hozenou rukavici zvednou. Pokud bude projekt životaschopný, jistě na něj některá z investičních bank nebo jiný nezávislý analytik rád napíše svou analýzu. Stejně tak, jakkoli s tím Start zatím nepočítá, nepochybuji, že dobrá firma najde i svého „sponzora“, tj. investiční banku nebo obchodníka s cennými papíry, který bude hrát podobnou roli, jakou dnes hrají tvůrci trhu u akciových nebo dluhopisových emisí na trhu pro dospělé. A věřím, že s některými z firem ze Startu se jednou setkáme i v mezicíli, tj. na hlavním parketu burzy. A rád bych věřil, že Startem projde i některá s firem, o nichž jednou uslyšíme v globálním nebo alespoň evropském rozsahu. AVG, Avast, CPI... Tyto firmy vzniklé z nuly a vyrostlé do gigantů s multimiliardovými tržbami i zisky tady v Česku máme. Takže připravit do bloků, pozoor, START!

Daniel Drahotský
Ředitel divize Finanční trhy, J&T Banka