Navigace

J&T začala s investicí do vína

Investoři do vína se v České republice a na Slovensku rekrutují z řad podnikatelských špiček. Vlastní vinařství má spolumajitel hnědouhelné skupiny Czech Coal Jan Dienstl, slovenský miliardář Anton Siekel nebo Libor Winkler (akcionář skupiny RSJ), který se před lety stal spoluvlastníkem vinařství Dobrá vinice. Nyní se k plejádě miliardářů připojuje další velký investor.

Po financích a energetice se totiž do vinařského byznysu vrhá J&T Finance Group, kterou kontrolují rodiny Tkáčů a Jakabovičů a společnost CEFC. Skupina si kvůli investicím do vína založila dokonce samostatný J&T Wine Holding.

Počáteční investicí holdingu je převzetí jihomoravského vinařství Kolby, jehož nákupem získala skupina okolo 37 hektarů vinic, které jsou v jednom celku. „Jsou většinou 25 až 30 let staré a budou vyžadovat investice do své obnovy. Postupem času chceme upravit odrůdovou skladu vinařství,“ říká provozní ředitel J&T Banky Vlastimil Nešetřil, který dostal na starost rozvoj právě Kolby.

Vinařství se aktuálně nachází ve ztrátě, ale podle Vlastimila Nešetřila by se zhruba v horizontu tří let mohlo dostat přinejmenším na provozní nulu. Velký potenciál pro prodej vidí v Praze a Středočeském kraji, kde by se mohla prodat většina produkce vinařství, což ročně představuje přibližně sto tisíc lahví. Víno z vinařství Kolby by se mělo prodávat především privátním osobám a firmám. „Chceme je dodávat rovněž do společností okolo struktur J&T,“ dodává Nešetřil.

Produkce se zaměří zejména na výrobu bílých suchých přívlastkových vín. Změny chystá provozní ředitel J&T Banky rovněž v marketingu celé produkce. „Správným směrem je udělat více produktových řad s různým označením: základ, terroir, Kolby Collection či Kolby Exclusive,“ představuje plány Nešetřil s tím, že vinařství může stavět na dobře vybudované značce. 

 

Kolbou to teprve začíná

 Tento nákup ale nebude rozhodně jediným. J&T podle Nešetřila chce nadále pokračovat v investicích do vinařských aktivit, které představují nejen akvizice vinařství, ale rovněž například obchod s vínem. „Chceme uskutečnit další akvizice ve významných domácích a světových vinařských destinacích,“ zdůrazňuje Nešetřil. V oblasti vinařství totiž cítí skupina zajímavou investiční příležitost.

A na nákupy je holding skutečně pořádně připraven. Základní kapitál celého vinařského holdingu je více než 900 milionů korun. Na investice tak má stále dost prostředků, protože cena za Kolby se pohybovala v desítkách milionů korun.