Navigace

Pozitivní podzimní výhledy

Americké indexy si v září meziměsíčně připsaly až 2,0 %, německý DAX přidal zajímavých 6,4 %, což pro oba trhy znamenalo nová historická maxima. Dokonce i domácí index PX si připsal solidních 2,2 %. Podzim tedy začal velmi slibně.

O víkendu 24. září Německo rozhodovalo v parlamentních volbách o své budoucnosti. Již před volbami dávaly průzkumy poměrně velké šance některým dalším stranám jako FDP či AfD nebo Zeleným. Konečné vyhodnocení voleb poměrně překvapilo tím, že klasické strany jako CDU/CSU či SPD zažily nejhorší výsledky od roku 1949. Vyústění je takové, že se formuje koalice CDU/CSU současné premiérky Merkelové s podporou FDP (euroskeptická strana) a Zelených. Trh výsledky německých voleb přijal poměrně klidně, kromě některých specifických regionů. Například řecká aktiva jsou od té doby pod tlakem, protože FDP mimo jiné ostře vystupovala proti další pomoci Řecku v podobě, ve které je nyní. Samozřejmě konkrétně v Řecku je to jen jeden z vlivů, ale určitě ne nepodstatný.

 

Centrální banky nepřinesly žádné změny

ECB dle očekávání nic nového trhu ohledně své měnové politiky nesdělila. Naopak rétorika byla opětovně spíše holubičí. Tedy pokud tak lze vystoupení šéfa ECB Draghiho hodnotit, protože byl zopakován jeho odmítavý postoj k téměř všem otázkám týkajícím se budoucího vývoje. Dodatečně se na trhu objevily informace, že ECB připravuje plán na snížení QE programu od příštího roku na 40 mld. EUR/měsíčně ze současných 60 mld. EUR. „To by bylo sice snížení programu, ale fakticky jeho udržení i na další období, tedy dle našeho holubičí signál,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Fed rovněž podle očekávání žádnou změnu sazeb nepřinesl. Ale představil snižování bilance od října 2017. Toto snižování bude velmi pozvolné a postupné a bude navazovat na splatnost jednotlivých instrumentů. To vše odpovídalo dřívějším komentářům na toto téma. Co dodalo jestřábí tón poslednímu zasedání federálního výboru otevřeného trhu (FOMC), bylo nepřímé potvrzení ještě jednoho zvýšení sazeb do konce roku. Trh zvýšil pravděpodobnost na prosincové zvýšení již na 70 % (30 % ještě před měsícem). Navíc komentář naznačil možnost dalších tří zvýšení sazeb v roce 2018. Trh zareagoval posilováním amerického dolaru, který se dostal na hranici 1,17 USD/EUR.

 

Geopolitická situace stabilní

„Geopolitická situace mezi USA a KLDR se dle našeho názoru mírně stabilizovala. Sice v září došlo k dalším slovním přestřelkám a testům raket na straně KLDR, ale větší dopad na trh to již nemělo,“ uvádí Petr Sklenář.

 

Americké indexy si sáhly na maxima

Ani drobná nervozita kolem pokračující zjitřené geopolitické situace mezi USA a KLDR, ani zasedání Fedu či ECB nezabránily americkým indexům v dalším růstu na nová historická maxima. Přesněji si americké indexy meziměsíčně připsaly 1,1–2,0 %. Německý DAX přidal zajímavých 6,4 % a zaznamenal rovněž nové historické maximum. Růst začal již od začátku září a konečný skok přišel na jeho úplném konci, kdy docházelo k rebalancování některých portfolií směrem ke konci kvartálu. Jistou vzpruhou bylo samozřejmě oslabení eura vůči USD. Japonský Nikkei přidal 3,6 % a Šanghaj si mírně pohoršila o 0,4 %. Domácí index PX si připsal solidních 2,2 %.

 

Dluhopisy ožívají

Americká výnosová křivka dluhopisů se po celé délce zvedla o 15 až 20 bodů, výnos 2letého dluhopisu se poprvé od podzimu 2008 dostal na 1,5 %. Fed v září nejen oznámil, že spouští pozvolný proces snižování bilance, ale také naznačil, že plánuje dál pokračovat ve zvyšování sazeb i přes zpomalení inflace. Kreditní prémie naopak nereagovaly a zůstaly těsně nad úrovní 3letých minim. Výnosy dluhopisů v Evropě velmi drobně vzrostly (5–10 bps), ale pokračují program QE ze strany ECB stlačil rizikové přirážky v eurozóně na nová dlouholetá minima. Výnosy státních dluhopisů Maďarska a Polska zůstaly bez větší změny. Naopak česká křivka se v očekávání růstu sazeb ČNB posunula nahoru o 30–50 bodů, výnos 10letého dluhopisu se po 3 letech dostal nad 1,3 %.

„Dluhopisové trhy jsou naprosto ve vleku dalších kroků centrálních bank. Zajímavé bude, jak trhy zareagují na proces snižování bilance Fedu a dalšího zvyšování sazeb. Utahování měnové politiky může poprvé naznačit i ECB. Domácí ČNB může více napovědět o cyklu zvyšování sazeb,“ dodává Sklenář.

 

Ropa atakovala psychologickou hranici

Září bylo pro komoditní trhy smíšené, široké indexy i tak nakonec zaznamenaly mírné růsty 0–3 % v závislosti na váze ropy v indexu. Cena ropy (Brent) prošla výrazným růstem, postupně se zvedla z úrovní 52 USD až na 2,5leté maximum 59,5 dolarů, tj. na dosah psychologické hranice 60 dolarů. I přes korekci pod 58 dolarů v posledním týdnu si ropa připsala růst o 10 procent. Ropa nereagovala na fundamentální zprávy, včetně řádění hurikánů (Harvey, Irma), ale určujícím se stal pohyb kurzu dolaru.

Technické kovy (–3 %) korigovaly z 3letých maxim, kam se postupně dostaly během léta. Ztrácely i drahé kovy (–3 %), které v druhé polovině září srazil jestřábí Fed a následný růst výnosů u dluhopisů. Cena zlata se na začátku září ještě dostala na roční maximum 1350 USD kvůli geopolitice (Severní Korea), ale postupně do konce září klesla pod 1280 USD/oz. Zemědělské plodiny v září skončily v průměru beze změny.

„Krátkodobý výhled je smíšený, negativum jsou náznaky zvolnění růstu v Číně, pozitivní není ani posílení dolaru. Naopak dobrou zprávou je pokračování růstu v rozvinutém světě a sezonnost u zemědělských plodin na konci roku,“ říká Petr Sklenář.

 

Unipetrol možná s rekordními výsledky

Z akcií se tentokrát podíváme na Unipetrol, který v září přidal slušných 15,8 % na 340 Kč. Od začátku roku je kapitálový zisk vysokých 86 %.

„V rozhovoru pro denní tisk řekl finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik, že volné peníze, které společnost má, si nechává na případné akvizice. Neuvedl však žádné další detaily. Podle Kastelika se management Unipetrolu zaměřuje na stabilně rostoucí dividendový výnos. Dividenda ale závisí na rozhodnutí hlavního akcionáře Unipetrolu, polské skupiny PKN Orlen. Z našeho pohledu je Unipetrol v kondici, kdy má k placení slušných dividend prostor,“ popisuje Sklenář.

Další report by měl být zveřejněn 19. října. Analytici J&T Banky předpokládají, že čísla budou vylepšena platbami od pojišťoven. Při zachování marží by podle nich i celoroční výsledky měly být rekordní.

 

Říjnové výhledy

Říjen se ponese ve znamení začátku posledního kvartálu roku a s ním je spojená výsledková sezona za 3. kvartál. Z výhledu na výsledkovou sezonu vychází opětovně kladné vyznění. Pro index S&P 500 se počítá s meziročním 11,5% růstem na EPS a 4,5% růstem na tržbách na akcii. Minulé čtvrtletí bylo dosaženo 9,5% růstu na EPS a 5,3% růstu na tržbách na akcii. Pokud by se toto očekávání potvrdilo, považovali bychom to za pozitivní signál, že se americkým společnostem v jejich hospodaření nadále daří.

Kromě výsledkové sezony nás nemine ani zasedání ECB (26.10.). Ke změně sazeb zřejmě nedojde, ale Draghi by mohl již naznačit budoucí plán ohledně QE. „Již jsme psali, že nejmenované zdroje z ECB údajně uvedli, že by mohlo dojít ke snížení programu QE od začátku roku na 40 mld. ze současných 60 mld. EUR/měsíčně. Takový výstup bychom považovali spíše za holubičí a nadále podporující levnější euro a vyšší ceny rizikových aktiv přinejmenším v eurozóně,“ říká Sklenář.

Zasedání Fedu je sice až na začátku listopadu, ale lze jej zde již zmínit, protože se bude konat hned prvního listopadu. Toto zasedání by mělo být bez změny úrokových sazeb a mělo by trh dále utvrdit ve zvýšení sazeb na dalším prosincovém zasedání. Trh již vnímá se 70% pravděpodobností. Rovněž by mělo potvrdit faktický začátek snižování bilance, které začíná od tohoto měsíce (října). Zajímavé bude sledovat, zda se bude nějak věnovat dalšímu vývoji v roce 2018. Tady již došlo k náznakům, že by Fed mohl zvedat sazby až třikrát.

„Pro říjen očekáváme, že může z jeho začátku dojít k jistému vybírání zisků v důsledku rostoucích úrokových nákladů v USA v návaznosti na Fed a v důsledku nejistoty v Evropě spojené s povolebním vyjednávání v Německu. Nicméně potvrzení silného výhledu výsledků za 3. kvartál by mělo na trh vrátit pozitivní náladu a očekáváme, že i říjen by mohl patřit k měsícům s novými historickými rekordy v případě akciových indexů,“ dodává Petr Sklenář.