Navigace

Týdenní přehled - 43. týden

V uplynulých dnech se pozornost investorů upínala kromě výsledkové sezóny především na čtvrteční zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho. Nesmíme opomenout ani dění posledních hodin (pátek) a tím je vyhlášení nezávislosti Katalánska tamním parlamentem. A následné schválení přímé vlády Španělska nad Katalánskem. Výsledková sezóna v USA pokračuje ve svém kladném vyznění. Již více jak polovina společností z S&P 500 zveřejnila svá čísla a očekávání jsou stále velmi silně překonávána. ECB ve čtvrtek dodala sice snížení QE od nového roku na polovinu současných měsíčních nákupů, ale nadále uvedla, že se jedná o otevřený konec. Zmíněné informace jsou trhem vyhodnoceny jako holubičí tón a reakce na měnovém páru dolar euro byla jednoznačná. Euro oslabilo pod úrovně 1,16 USD/EUR. Toto oslabení bylo dále umocněno výše zmíněným děním ve Španělsku. Akciové indexy v USA nadále pozitivně reagovali především na výsledkovou sezónu. Domácí index PX nestál pozadu a za týden přidal 0,5 % na 1062 bodů.

Z domácího trhu jsme se soustředili na výsledkovou sezónu. V úterý představila výsledky za 3Q17 O2 CR, která na provozním zisku EBITDA překonala odhady s 2,7 (-3,2 % r/r) vs. oček. 2,5 mld. Kč. Důvodem byl již lepší vývoj na tržbách a větší než očekávané úspory na úrovni nákladů. Titul zakončil týden na 268,7 Kč (2,4 % t/t).

Rovněž v úterý zveřejnila své výsledky za 3Q17 CME. Ta splnila očekávání trhu na úrovni EBITDA ve výši 25,1 mil. USD (+30,1 % r/r) vs. oček. trhu 25 mil. USD. Společnost dále potvrdila svůj výhled do konce roku. Současně uvedla, že výhled by mohl být splněn spíše na horní hranici očekávaného rozpětí (růst EBITDA o 13-17 % r/r). Titul zakončil páteční seanci na 102 Kč (-1,1 % t/t). 

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byl Pegas Nonwovens (863 Kč; -1,4 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pegas je po nabídce majoritního akcionáře a po výplatě dividendy. Aktuálně se vyčkává, zda majoritní vlastník nabídne další odkup nebo ne a titul bude ponechán oslabené likviditě a zřejmě vyřazení z některých indexů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (369,5 Kč; +6.4 % t/t). Unipetrol reaguje pozitivně na silné výsledky a na celkově pozitivní makroekonomické prostředí.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden se investoři zaměří nadále na výsledkovou sezónu, zasedání Fedu a zřejmě na dění ve Španělsku. Z výsledků budeme sledovat například středeční Facebook či čtvrteční Apple. Fed by ve středu neměl měnit sazby (1,25 %), ale měl by potvrdit, že se ke zvýšení ještě jednou v letošním roce chystá. Trh určitě bude dále sledovat dění ve Španělsku, kde Katalánsko vyhlásilo nezávislost a Španělský parlament ji dle místní ústavy zase zrušil resp. ustanovil správu Španělska nad Katalánskem. Celkově jsme nadále pozitivní i na příští týden. Faktory jako dění ve Španělsku bude zřejmě vnímáno spíše z evropského pohledu.

Nejdříve připomeneme, že o víkendu dochází v Evropě (ČR) k posunu času a na zámořských trzích tomu ještě tak není. Z domácího trhu budeme nadále sledovat výsledkovou sezónu. V pátek zveřejní čísla za 3Q Erste Group a Komerční banka. U Erste očekáváme čistý zisk ve výši 355 mil. EUR (+5,0 % r/r). Jedním z důvodů jsou opětovně velmi nízké opravné položky kvůli lepšící se ekonomice a následně stavu úvěrů. Nečekáme výraznou reakci trhu na potvrzení očekávaných čísel.

Komerční banka by měla představit čistý zisk na úrovni 3,4 mld. Kč (-15 % r/r). Nicméně meziroční pokles je zkreslen prodejem podílu ve společnosti Cataps ve 3Q16. Nedávno management banky uvedl, že může dojít k úpravě ročních cílů u úvěrového portfolia. To bude patrně informace, kterou bude chtít trh blíže specifikovat a může působit jako rizikový faktor.

Ve čtvrtek zasedá domácí ČNB. Trh očekává zvýšení sazeb o 25 b.b. na 0,5 %. Sledovat se bude následný komentář o výhledu měnové politiky především v návaznosti na nedávné zasedání ECB.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na úterní oficiální index PMI průmyslu (oček. 52,1 po 52,4 bodech) a středeční Caixin PMI průmyslu (oček. beze změny na 51 bodech). V USA se zaměříme na úterní index nákupních manažerů Chicago (oček. 60 po 65,2 bodech), středeční ISM průmyslu (oček. 59,1 po 60,8 bodech) a rozhodnutí FOMC o sazbách (oček. beze změny 1,25 %). Pak následuje velké množství dat v pátek a to měsíční zaměstnanost (oček. +310tis. po -33tis. nových prac. míst), ISM služeb (oček. 58 po 59,8 bodu) a podnikové objednávky (oček. 1 po 1,2 % m/m).