Navigace

Týdenní přehled - 46. týden

Minulý týden byl poznamenán nižší likviditou kvůli státnímu svátku v USA (Den díkůvzdání). Ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC přinesl lehce holubičí vyznění. Důvodem je menší jednota v názoru na prosincové zvýšení sazeb s ohledem na vývoj inflace, která stále nedosahuje na cílovanou úroveň dvou procent. Poslední měření jádrové inflace na základě výdajů domácností dosáhlo 1,3 % r/r. Trh však stále věří v prosincové zvýšení sazeb z 97 %. Povolební vyjednávání v Německu se dále vyhrotilo a zemi hrozí předčasné volby. Nicméně poslední dění naznačuje i možný návrat velké koalice CDU/CSU a SPD, na což především euro reaguje posílením k americkému dolaru zpět nad 1,185 USD/EUR. V průběhu týdne americké indexy nadále atakovaly historická maxima. Domácí index PX zakončil týden beze změny t/t na úrovni 1 055 bodů.

Z domácího trhu jsme sledovali dění kolem CME. Nejprve společnost uvedla, že chorvatská Agentura pro elektronická média nepovolila prodej tamní televize Nova TV d.d. do rukou Slovenia Broadband (dceřiná společnost United Group), na němž se v červenci CME s United Group dohodla. To může ohrozit plánované snížení zadlužení. Dále se opět objevila spekulace, že o CME usiluje CEFC spolu s Pentou, ale to následně CEFC dementovala. Očekáváme, že se podobné informace budou objevovat i nadále. Titul zakončil týden s růstem o 4 % na 102 Kč a stal se nejvíce rostoucí akcií týdne. Naopak největší propad zaznamenala Fortuna (-2,4 % t/t na 175 Kč), která beze zpráv korigovala předchozí růst.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Z dalších zpráv: Agentura S&P potvrdila dluhový rating ČEZu na úrovni A- se stabilním výhledem. S&P uvedla, že „standalone“ rating, který reflektuje společnost samu bez vazeb na stát, snížila na bbb z bbb+. Důvodem je klesající zisk EBITDA a vysoký dividendový výplatní poměr. Vzhledem k tomu, že ČEZ může podle S&P počítat s případnou pomocí státu, však S&P ponechala celkový rating na A-. ČEZ zakončil týden na 481,2 Kč (+0,2 % t/t).

Agentura S&P dále zvýšila výhled ratingu České spořitelny z “negativní” na “pozitivní” a zároveň potvrdila stávající rating na úrovni “A”. Česká spořitelna je podle S&P klíčovou součástí Erste Group a pokud v nejbližších měsících dojde k zvýšení ratingu Erste, projeví se to i u ČS. Agentura dále zmiňuje vysokou kapitalizaci, ziskovost a dobrou kvalitu aktiv české banky. Erste zakončila týden bez výraznější změny (+0,1 % t/t na 947 Kč).

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Investoři budou v příštím týdnu sledovat další pokusy o sestavení vlády v Německu. Rozdílné názory v táborech CDU, FDP a Zelených se vyhrotily natolik, že se uvažuje o předčasných volbách jako jednom z reálných řešení. Na druhou stranu se na konci týden objevila informace, že by mohlo dojít k obnovení spojenectví velké koalice mezi CDU a SPD, což bychom vnímali jako pozitivní signál pro riziková evropská aktiva. Kromě politiky se trh zaměří na jednání OPECU a dalších zemí jako Rusko a Mexiko (30.11.), které by mělo potvrdit prodloužení snížení produkce ropy i do dalšího roku. Ve čtvrtek pak dojde k rebalancování indexů MSCI, které s sebou přináší tradičně výraznější objemy a volatilitu. Celkově máme pro příští týden neutrální pohled na vývoj akciových trhů.

Z domácího trhu se zaměříme na zakončení výsledkové sezóny za 3Q17. Ve středu zveřejní svá čísla pojišťovna VIG. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 68 mil. EUR (+2 % r/r) a za celých 9 měsíců tohoto roku 215 mil. EUR (-2 % r/r). Celkově by reportovaná čísla měla navázat na trendy z první poloviny roku. Pojistný trh v regionu střední a východní Evropy roste, což spolu s absencí výraznějších přírodních katastrof vede k zlepšování výsledku ze samotného pojistného, a částečně tak kompenzuje nižší výnosy z investic.

Z makroekonomického výhledu zmiňme čtvrteční oficiální PMI průmyslu v Číně (oček. 51,5 po 51,6 bodech m/m) a páteční Caixin PMI průmyslu (oček. beze změny 51 bodů). V USA se zaměříme na středeční druhou revizi HDP za 3Q17 (oček. 3,2 po 3,0 % q/q) a páteční ISM průmyslu (oček. 58,3 po 58,7 bodu m/m).