Navigace

Týdenní přehled - 47. týden

V uplynulém týdnu, na přelomu listopadu a prosince, byl vývoj na finančních trzích smíšený. V USA optimismus na trhy přinášelo finišování daňové reformy, kterou během týdne postupně projednával Senát a závěrečné hlasování je na programu v pátek. Naopak v Evropě akciové trhy přešlapovaly na místě, mírné ztráty přinášelo i drobné posilování eura k dolaru. Ve čtvrtek se OPEC a Rusko dohodly na dalším prodloužení dohody o omezení těžby ropy o 9 měsíců, tj. až do konce roku 2018. Trhy očekáváné rozhodnutí přijaly bez větší reakce.

Americké akciové indexy tento týden přidaly kolem 3 % t/t, index Dow Jones se poprvé v historii dostal nad hranici 24 tis. bodů. Naopak akcie v západní Evropě v průměru ztrácely do 1 % t/t. Stranou tohoto vývoje zůstal domácí PX index, který v pátek uzavřel na 1064bodech (+0,9 % t/t). V regionu ostatní burzy (Varšava, Budapešť) ztratily tento týden téměř 4 %.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Týden byl chudý na korporátní zprávy. Výjimkou bylo zveřejnění kvartálních výsledků pojišťovny VIG. Reportovaná čísla byla prakticky bez překvapení a přesně odpovídala očekáváním trhu (čistý zisk ve výši 68 mil. EUR), nicméně potvrdila pozitivní trendy z první poloviny roku. Ve čtvrtek (30.11.) došlo k změně vah (rebalance) indexů MSCI. Netýkalo se to českých titulů, nicméně to spolu s koncem měsíce přineslo vyšší objemy.

Nejlepší akcií týdne byl beze zpráv Stock Spirits (6,39 % t/t, 78,2 Kč), další solidní zisky si po čtvrtletních výsledcích připsal VIG (3,92 % t/t, 654,7 Kč), následovaly ČEZ (2,91 % t/t, 495 Kč) a CME (2,7 % t/t, 104,7 Kč) rovněž beze zpráv. To kontrastuje se ztrátou Erste Group (-1,49 % t/t, 933 Kč), Unipetrolu (-1,51 % t/t, 372,3 Kč) a Fortuny (-1,54 % t/t, 172,3 Kč). Hlavní pražský index PX (0,88 % t/t) se ve srovnání se svými regionálními soupeři varšavským (-3,54 % t/t) a budapešťským (-3,64 % t/t) indexem stal premiantem a jako jediný vzrostl. Příští týden nečekáme žádné podstatné korporátní zprávy z českého trhu.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Nálada na trzích v příštím týdnu bude podle nás výrazně ovlivněna výsledkem hlasování o daňové reformě v americkém Senátu. Jde o největší změnu daní od 80. let, jejímž hlavním bodem je snížení korporátní daně ze 35 na 20 %. Mezi senátory nicméně nastaly obavy ohledně deficitu federálního rozpočtu, který by v důsledku reformy vzrostl. Očekáváním trhu je podle nás úspěšné schválení reformy v brzkém termínu, a proto krach reformy nebo její odklad by trh vnímal negativně. Základním scénářem je, že reforma bude přijata. V tomto případě může nastat smíšený vývoj akciových indexů, kdy pozitivně může reagovat Dow Jones či S&P 500, avšak negativně technologický NASDAQ, jelikož reforma výrazně znevýhodňuje držbu zisků mimo USA, což je pro tyto firmy typické. Makroekonomickým číslem týdne bude potom americký přírůstek zaměstnanosti za listopad v pátek (oček. 200 tis.), který by měl potvrdit záměr Fedu zvýšit na prosincovém zasedání úr. sazby o dalších 0,25 proc. bodu. Celkově máme neutrální pohled na vývoj akciových indexů v příštím týdnu.

Z makroekonomických dat začne týden podnikovými objednávkami v USA za říjen (finální číslo, oček. -0,4 % m/m). V úterý bude v USA zveřejněn index nákupních manažerů ISM ve službách (za listopad), který se má držet stále na vysoké hodnotě (oček. 59, posl. 60,1 b.). Růst maloobchodních tržeb v eurozóně za říjen bude zveřejněn ve středu (oček. +1,6 % r/r po 3,7 %). Nejdůležitějším číslem týdne bude páteční změna zaměstnanosti v USA za listopad, kde se čeká růst o 200 tis. míst (posl. 261 tis.) a míra nezaměstnanosti na 4,1 %. Spotřebitelská důvěra dle Univ. of Michigan se čeká na 99 b. (posl. 98,5 b.). Tentýž den také Čína zveřejní vývoj zahr. obchodu za listopad, kde se čeká zpomalení růstu vývozů (+5,1 % r/r po 6,9 %) i dovozů (+12 % r/r po 17,2 %).