Navigace

Nejnavštěvovanější výstava v historii ČR

Věříme, že umění kultivuje jedince i společnosti, a proto se nebojíme riskovat a investovat i do současného umění, které možná jednou ocení až budoucnost. Jsme generálním partnerem Galerie Rudolfinum, která si pro svou 100. výstavu připravila prezentaci tvorby jednoho ze současných českých nejúspěšnějších umělců – Krištofa Kintery. Kurátor výstavy David Korecký k této výstavě říká: „Rudolfinum se snaží mít vždy všechna ‚nej‘. Na jubilejní výstavu jsme se však samozřejmě snažili dvojnásob“. A vyplatilo se to. Výstava Krištof Kintera: Nervous Trees se stala už nyní s návštěvností přes 135 000 lidí nejnavštěvovanější výstavou v historii nejen Rudolfina, ale i České republiky.

Krištof Kintera (1972) každoročně obsazuje v J&T Banka Art Indexu pátou příčku, v letech 2011 a 2012 získal titul Osobnost roku. Z umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v 90. letech, je Kintera jeden z mála, jehož dílo úspěšně funguje i na aukcích. Svou tvorbou a využitím neobvyklých materiálů umělec vtipně komentuje aktuální společenskou situaci. A humor mu nechybí ani ve vyjadřování. Když jsme se jej ptali, jestli si považuje toho, že dostal příležitost stát se v Rudolfinu kulatou „stovkou“, odpověděl: „KULATOU STOVKOU jsem se nikdy stát nechtěl a doufám, že se jí nikdy ani nestanu. Na druhou stranu ‚vlítnout‘ do Rudolfina a konfrontovat ‚svoje‘ věci s tímto prostředím je, jak se říká, výzva. A tím nemyslím kvůli prestiži, která se potažmo nabízí, ale hlavně kvůli ostrému kontrastu, který přirozeně nastává, když žijící autor vkročí na takovou oficiální půdu. Ale já mám kontrasty rád.“

 

Výstava v Rudolfinu představuje starší Kinterova díla, jako jsou například Nervous Trees, podivné objekty připomínající obrácené stromy, které se hýbou. Vstoupit návštěvníci mohou však i přímo do procesu vzniku Kinterovy nové, aktuálně realizované instalace Postnaturalia, umělé krajiny vytvořené z elektronických součástek. Dílo, na kterém Kintera se svými pomocníky pracuje už přes rok a půl, bylo poprvé představeno letos na jaře v italské privátní galerii zakladatele úspěšné italské značky Max Mara. Galerie si dílo rovnou zakoupila do své sbírky. Výstava v Rudolfinu tedy nabízí ojedinělou příležitost spatřit dílo na vlastní oči v České republice. Rudolfinum také premiérově představuje Kinterovu mohylu vytvořenou z praček s názvem We All Want to be Cleaned.

 

Pokud jste ještě výstavu Krištof Kintera: Nervous Trees nenavštívili, máte možnost se na ní přijít podívat až do 27. 12. 2017.