Navigace

Týdenní přehled - 49. týden

Uplynulý týden patřil především centrálním bankám. Mezi nejsledovanější patřilo středeční zasedání amerického Fedu. Ten dle očekávání zvýšil sazby o 25 b.b. na až 1,5 % a zveřejnil novou ekonomickou prognózu včetně výhledu na úroveň základní úrokové sazby na nejbližší roky. Ekonomická prognóza v případě růstu HDP byla od posledního zasedání zvýšena a na rok 2018 se počítá se třemi zvýšeními úrokové sazby po 25 b.b. Trh vyhodnotil výsledky zasedání jako holubičí signál vzhledem ke zvýšení ekonomické prognózy, ale „jen“ třem očekávaným zvýšením základní úrokové sazby pro příští rok. Čtvrteční zasedání ECB dle očekávání nepřineslo zvýšení sazeb. Celkové vyznění bylo holubičí vzhledem k tomu, že ECB naznačila pokračující obavu o velmi nízkou úroveň spotřebitelské inflace očekávané pro nejbližší období. Americké indexy znovu během týdne atakovaly nová historická maxima. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 1062 bodů, tedy s nulovou procentní změnou t/t.

Unipetrol oznámil v tiskovém prohlášení, že jeho většinový akcionář (63 %) polská společnost PKN Orlen plánuje učinit dobrovolnou nabídku na koupi akcií Unipetrolu. Nabídková cena je stanovena na 380 Kč za jednu akcii Unipetrolu a období pro přijetí by mělo začít 28. 12. 2017 a končit 30. 1. 2018. Dobrovolná nabídka je podmíněna dosažením minimálně 90 % akcií Unipetrolu, přičemž PKN si vyhrazuje právo vzdát se splnění této podmínky. Titul zakončil týden na 376,1 Kč (+0,3 % t/t).

 

O2

O2 CR oznámilo, že plynule naváže na předchozí dvouleté období zpětného odkupu vlastních akcií a zahájí tzv. „Nový program“. Jen připomínáme, že společnost má valnou hromadou autorizovaný program zpětného odkupu vlastních akcií až do výše 10 % či 8 mld. Kč po dobu pěti let z roku 2015. Nový program bude nakupovat akcie za obdobných podmínek, jako bylo doposud tedy cenové rozpětí 10-297 Kč/akcii, doba trvání 2 roky, kumulovaný objem akcií za oba programy nepřekročí 4 % všech akcií společnosti. K 8.12.2017 společnost držela 2,75 % všech svých akcií. Titul zakončil týden na 272,9 Kč (-1,4 % t/t). 

 

ČEZ

Z dalších informací jsme sledovali dění kolem ČEZu. Podle denního tisku by premiér Andrej Babiš vložil jadernou elektrárnu Dukovany do stoprocentní dcery a vypsal tendr na dodávku nových jaderných bloků a jejich financování. Rozdělení společnosti je podle premiéra nepřijatelné. Babiš odmítá prodat distribuční a obchodní část a ponechat si výrobní aktiva. Pokud by měly stát nové bloky v r. 2035, mělo by se začít s tendrem na jaře příštího roku. O soutěži na dostavbu jaderných bloků na jaře se nějakou dobu spekuluje. Připomínáme, že vedení ČEZu odmítlo stavět nové reaktory bez podpory státu. Společnost Actis údajně podala nabídku na koupi tureckých aktiv ČEZu který již déle plánuje svá turecká aktiva prodat. Agentura Fitch potvrdila rating ČEZu na stupni A-. Výhled agentura změnila na negativní ze stabilní. Rating odráží stabilní a predikovatelný provoz. Snížený výhled je podle agentury kvůli očekávanému růstu dluhu. ČEZ zakončil páteční seanci na 500 Kč (+2,0 % t/t).

 

Nová vláda

Prezident Miloš Zeman 13.12. oficiálně jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše. Vláda je menšinová, složena čistě ze zástupců hnutí ANO a bude dál jednat o získání důvěry v Parlamentu. Podle Ústavy, nová vláda musí do 30 dní od svého jmenování požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (98 Kč; -6,4 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že dochází k technické korekci předchozího růstu po opětovných spekulacích o koupi společnosti. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (80,6 Kč; +2,9 % t/t). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Technicky titul vrací předchozí ústup z lokálních maxim. Podobné pohyby byly dříve asociovány s navyšováním pozic některých akcionářů.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude patřit předvánočnímu obchodování. Trh bude sledovat, zda dojde k finálnímu schválení upravené daňové reformy v USA. Schválení je víceméně očekáváno a prezident Trump jej naznačil hned pro začátek týdne. Očekáváme snížené objemy a neutrální vyznění obchodní aktivity. 

Ve čtvrtek bude zasedat ČNB. Zda dojde ke změně úrokových sazeb je stále poměrně nejisté. Spekuluje se o 25 b.b. zvýšení, ale pravděpodobnost je odhadována na 50 %. Uvidíme, zda ČNB nadělí trhu vánoční dárek či nikoliv.  

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 2,0 po -0,8 % m/m) a spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 97,2 po 96,8 bodu m/m). V průběhu týdne budeme rovněž sledovat data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na úterní indexy IFO, kde se očekává stagnace.