Navigace

Týdenní přehled - 50. týden

Obchodování v předvánočním týdnu bylo na finančních trzích většinou klidné a bez reakce na řadu událostí. Ve středu v USA Kongres definitivně schválil daňovou reformu, kterou následně podepsal prezident Trump. Ve čtvrtek v Katalánsku v předčasných volbách svoje pozice posílily separatistické strany, ale evropské akcie výrazně v pátek nereagovaly. Ve čtvrtek zasedala domácí ČNB, podle očekávání ponechala sazby beze změny a naznačila, že je plánuje zvýšit až na začátku února. Koruna i domácí dluhopisy ovšem zůstaly beze změny. Globální akciové trhy také nereagovaly na výrazný nárůst výnosů na dluhopisových trzích, ke kterému došlo během necelých 2 týdnů.

Americké akciové indexy si tento týden připsaly zisky do půl procenta. Naopak akcie v západní Evropě v průměru ztrácely do půl procenta. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1081bodech (+1,8 % t/t), v regionu ostatní burzy (Varšava, Budapešť) také posílily o necelá 2 procenta.

 

PKN Orlen

Poklidný předvánoční týden na pražské burze oživily dvě významnější korporátní zprávy. Představenstvo Unipetrolu doporučilo využít dobrovolnou nabídku na odkup akcií ze strany mateřské společnosti PKN Orlen.  Následně potvrdil akceptaci nabídky i největší minoritní akcionář, společnost Paulinino. Nabídková cena je 380 Kč za jednu akcii Unipetrolu a období pro přijetí by mělo začít 28. prosince 2017 a skončit 30. ledna 2018. Akcie Unipetrolu uzavřely týden téměř beze změny, mírně pod zmíněnou nabídkovou cenou (-0,03 % na 376 Kč).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Druhou zprávou byly spekulace ohledně nabídky na koupi CME ze strany skupin CEFC a Penta. V médiích byla zmíněna cena 2 mld. USD, což by v případě, že by cena byla za celou společnost, znamenalo cca 14% prémii vůči současné tržní ceně. Akcie reagovaly růstem o 5,7 % t/t na 103,5 Kč a byly tak nejvíce rostoucím titulem na pražské burze. Dařilo se také pojišťovně VIG (+4,3 % na 678 Kč), která šla dokonce i proti klesajícímu sektoru pojišťoven v Evropě. VIG oznámila další akvizici v pobaltských státech, nicméně důvody růstu vidíme spíše v technických faktorech jako úpravy portfolií institucionálních investorů před koncem roku. Dařilo se také Monetě (+4,1 % na 82,1 Kč), která po většinu roku zaostávala za sektorem a ke konci roku to částečně dohání. V červených číslech v mezitýdenním srovnání zakončily bez významnějších zpráv jen TMR (-1,4 % t/t) a O2 CR (-0,5 %).

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Poslední týden v roce bude na většině trhů zkrácený o vánoční svátky v pondělí a úterý, včetně Burzy cenných papírů Praha. Pouze ve Spojených státech se burza znovu otevírá již v úterý 26.12. Týden bude přirozeně chudý na významné události. Těsně před víkendem prezident Trump podepsal schválenou reformu daní, a ta tak bude moci vstoupit v platnost k 1.1. Kongres rovněž na poslední chvíli odhlasoval prodloužení financování pro federální vládu o měsíc, čímž se vyhnul možnému zavření vládních úřadů. Z těchto důvodů by trhy mohly mít důvod k pokračujícímu optimismu. Na druhou stranu je možné očekávat vybírání zisků po úspěšném roce především v USA, a proto máme na poslední týden v roce celkově neutrální výhled. Trh může mezi svátky trpět nízkou likviditou a vykazovat tak větší volatilitu na některých titulech.

Mezi makročísly se bude ve středu sledovat spotřebitelská důvěra v USA za prosinec, kde se čeká jen o málo nižší hodnota než posledně (128 vs. 129,5 b.), a také probíhající prodeje domů za listopad (oček. -0,5 % m/m po +3,5 % m/m v říjnu). Ve čtvrtek budou na pořadu tradiční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 240 tis. po 245 tis.) a index nákupních manažerů Chicago za prosinec (oček. 62 po 63,9 b.).