Navigace

Německem hýbou povolební vyjednávání, USA daňová reforma

Listopad je nutné rozdělit na vývoj v Evropě a USA. Zatímco v USA byla nálada vcelku poklidná až do konce měsíce s následným pozitivním skokem v závěru listopadu, tak Evropa si prostřednictvím DAXu prošla poněkud odlišným vývojem.

Začátek měsíce pokračoval v pozitivním trendu, který však vydržel jen první týden. Následné zprávy o možných předčasných volbách v Německu dostaly pod tlak nejen euro, ale i akcie. Konkrétně z Německa přišla informace, že se povolební vyjednávání zasekla a nalezení kompromisu mezi CDU, FDP a Zelenými je více než obtížné. Dokonce jedním z velmi reálných scénářů byly předčasné volby. Krizovou situaci se snažil uklidnit prezident Steinmeier, který navrhoval mírnější řešení a pokračování ve vyjednávání. Poměrně rychle se na stůl vrátil scénář obnovení velké koalice CDU s SPD. Vyjednávání budou nadále pokračovat, ale možnost resuscitace velké koalice by trh pravděpodobně vnímal jako pozitivní informaci především pro riziková aktiva.

V USA byla ve středu dění opětovně daňová reforma, která má přinést daňové změny pro USA ve významu odpovídajícím posledním velkým změnám z 80. let. Dolní sněmovna překvapivě rychle a bez problémů schválila svůj návrh a čekalo se na schválení Senátem. Zde se očekával již jistý odpor přinejmenším v tom, že republikánští senátoři představili vlastní návrh na zmíněnou reformu. Nicméně i tady již lze napsat, že 2. 12. nakonec i Senát s lehkými změnami reformu schválil. Aktuálně se bude čekat, zda senátorské lehké úpravy budou nutností pro přepracování, či zda dojde jen k posunu zákona k podpisu prezidentu Donaldu Trumpovi. „Očekáváme, že dojde jen k posunu k prezidentovi. Schválení daňové reformy považujeme za pozitivní impulz pro velkou část akciového trhu v USA,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Ke konci listopadu nesmíme vynechat zasedání OPECu. Dle očekávání se OPEC a další země jako Rusko a Mexiko dohodly na prodloužení dohody snížené produkce i pro rok 2018. Dohoda byla široce očekávána vzhledem k dřívějším postojům především Ruska, ale poslední události v Saudské Arábii mohly situaci poněkud znejistit. To se nakonec nepotvrdilo. Ceny ropy se udržely na letošních maximech kolem 57,5 USD/bbl (WTI). 

Na začátku listopadu zasedala ČNB, která dle očekávání zvýšila sazby o 25 bb na 0,5 %. Opětovně však následovala rozporuplná vyjádření jednotlivých členů bankovní rady ohledně budoucnosti měnové politiky. Prosincové zasedání je tudíž pro trh opětovně rébusem.

Jak jsme naznačili na začátku, tak indexy v USA v předzvěsti rychlého a bezproblémového schválení daňové reformy poskočily na nová historická maxima. Jen připomeneme, že v roce 2017 jsme měli zatím jen jeden ztrátový měsíc z pohledu hlavních amerických indexů. Přesněji si americké indexy meziměsíčně připsaly 2,2–3,8 %. Německý DAX však kvůli nejistotě z povolebního vyjednávání odepsal 1,6 %, japonský Nikkei přidal 3,2 % a Šanghaj odepsala 2,2 %. Domácí index PX zůstal opětovně v pozadí zájmu investorů a odepsal mírných 0,6 %.

 

Zpět k centrálním bankám

„S měsíční přestávkou se v prosinci opětovně vrátíme k centrálním bankám. Konec roku bude patřit jejich rozhodování a plánování budoucnosti jejich měnové politiky,“ upozorňuje Petr Sklenář.

Fed na svém zasedání 13. 12. pravděpodobně zvýší sazby o 25 bb. Očekávání trhu jsou nastavena na 95 % ve prospěch zvýšení sazeb. Jak to bude dále s měnovou politikou, již tak jasné není. Zápis z posledního zasedání poukázal na to, že někteří bankéři jsou znepokojeni velmi nízkou inflací, která se stále pohybuje daleko od cíle (2,0 %). „Dále je důležité připomenout, že v průběhu příštího roku dojde k poměrně razantní obměně členů bankovní rady USA včetně její šéfky Janet Yellenové, kterou vystřídá Jerome Powell,“ dodává Sklenář.

ECB bude zasedat 14. 12., ale zde se žádná změna sazeb neočekává. ECB již oznámila, že bude snižovat objem nákupů cenných papírů ve svém programu QE od začátku roku 2018 na 30 ze současných 60 mld. EUR měsíčně, ale dojde k prodloužení těchto nákupů nejméně do září 2018. Dodatečně není vyloučeno další prodloužení, protože vyznění minulých komentářů bylo velmi holubičí.

V případě centrálních bank nesmíme vynechat ani domácí ČNB, která bude zasedat těsně před vánočními svátky (21.12.). Trh není zcela jednotný v názoru, zda dojde v tomto případě k dalšímu zvýšení sazeb. Ekonomický vývoj by spíše hovořil pro další zvýšení sazeb, ale holubičí ECB zřejmě limituje rychlejší růst domácích sazeb.   

 

Dluhopisy ve vleku centrálních bank

Americká výnosová křivka dluhopisů se mírně zvýšila na kratším konci o 15 bodů, výnos 2letého dluhopisu se poprvé od podzimu 2008 dostal nad 1,75 %. Trh se připravuje na zvyšování sazeb Fedu v prosinci, ale nedochází k růstu dlouhodobých výnosů, americká výnosová křivka je nejplošší za posledních 10 let. Kreditní prémie v USA mírně narostly, ale stále zůstávají nejnižší za poslední 3 roky. Výnosy dluhopisů v Evropě klesly po celé délce křivky o 5 až 10 bodů, když dál odeznívá holubičí tón ze zasedání ECB na konci října. I tak v eurozóně proběhla mírná korekce u rizikových přirážek, zvýšily se na 4měsíční maxima, ale stále jsou svou úrovní těsně nad historickými minimy. Výnosy státních dluhopisů Maďarska, Polska i ČR v průměru klesly asi o 10 bodů, hlavně u českých dluhopisů šlo o korekci předchozího růstu.

Dluhopisové trhy jsou naprosto ve vleku dalších kroků centrálních bank a dochází k velkému zvýšení rozdílů ve výnosech mezi zeměmi. V USA a ČR výnosy rostou kvůli zvyšování sazeb, naopak v ostatních zemích zůstávají na rekordně nízkých úrovních kvůli uvolněné měnové politice. Pro většinu příštího roku se neočekává změna v tomto trendu.

 

Výhled pro komodity mírně pozitivní

Listopad na komoditních trzích byl relativně nevýrazný, široké indexy nezaznamenaly výraznější změny. Ropa na začátku listopadu přidala kolem 5 %, ale pak se již stabilizovala na úrovních, které jsou nejvyšší od léta 2015 – Brent (64 USD), WTI (57 USD). Jedním z impulzů se staly vnitropolitické změny v Saudské Arábii, které proběhly dramaticky během prvního víkendu. Druhým faktorem byla očekávání, že OPEC prodlouží dohodu o omezení těžby. Na konci listopadu se OPEC a Rusko dohodly o prodloužení této dohody o 9 měsíců, tj. až do konce roku 2018. V listopadu beze změny zůstaly drahé kovy a zemědělské plodiny. Naopak mírně ztrácely technické kovy (–3 %), které korigovaly svůj růst z října.

Krátkodobý výhled je smíšený, negativum pro drahé kovy je růst sazeb, u ropy nelze vyloučit korekce po předchozím růstu. Naopak dobrou zprávou je pokračování globálního růstu (technické kovy) a pozitivní je sezonnost u zemědělských plodin na konci roku.

„Příští rok je výhled pro komodity nadále mírně pozitivní, pokračování růstu globální ekonomiky je pozitivní hlavně pro technické kovy a energie. Drahé kovy budou reagovat na to, jak razantně budou či nebudou centrální banky utahovat měnovou politiku ve světle rostoucích inflačních tlaků,“ uvádí Petr Sklenář.

 

Prosincové výhledy

Pro prosinec jsou analytici celkově mírně pozitivní a očekávají, že investoři již budou zdrženliví s většími nákupy ke konci roku. Schválení daňové reformy v USA bude zřejmě pozitivním impulzem, ale může jej mírnit další očekávané zvýšení sazeb Fedem. Zasedání ECB ani pokračování povolebního vyjednávání v Německu zřejmě nebude žádnou informací pro trh během prosince.

 

Co čekat od příštího roku?

Jako vždy zásadní otázka. Trhy jsou na svých maximech, měnová politika se v některých částech světa již obrací k zmírnění měnové expanze (USA), politická nejistota přinejmenším v některých státech EU je stále přítomna (Německo či Itálie), geopolitické riziko spojené s KLDR je rovněž stále na stole a růst korporátních zisků se zřejmě již zpomalí. Na druhou stranu zřejmě i rok 2018 bude rokem silného hospodářského růstu v podobě ukazatele HDP a poměrně uvolněné měnové politiky v případě mnoha zemí (Japonsko, ale stále i EU).

„Naším základním scénářem je ustálený vývoj v měnových politikách klíčových zemí (beze změny nastoleného trendu), pokračující solidní světový hospodářský růst, i když mírnější, tak pokračující růst korporátních zisků (vyjma vlivu daňové reformy v USA, zde by měl být skokový pozitivní vliv na EPS), politické riziko v EU bude jen přechodné a s výstupem odpovídajícím současnému očekávání a bez mimořádných geopolitických rizik, jako by mohl být například vyhrocený spor s KLDR. V tomto scénáři jsme nadále pozitivní na vývoj akciových indexů i pro rok 2018. Nicméně vzhledem k úrovním indexů se bude patrně vracet zvýšená volatilita, tedy odhadujeme výraznější reakce na případné rizikové faktory,“ říká Sklenář.