Navigace

Týdenní přehled - 2. týden

V uplynulém týdnu se pozornost investorů upírala především na výsledkovou sezónu, která se naplno rozeběhla, a v druhé polovině týdne se do hry dostalo riziko dosažení dluhového stropu v USA. Začátek výsledkové sezóny patřil tradičně především bankám, jejichž čísla byla výrazně ovlivněna dopady daňové reformy. Celkové vyznění bylo podle našeho názoru neutrální. Z makrodat pak stojí za zmínku mírně lepší výsledek čínského HDP za minulý rok (+6,9 % r/r, oček. 6,8 %). Mírnou nervozitu vyvolala ke konci týdne již tradiční přetahovaná zákonodárců o zvýšení dluhového stropu pro financování americké vlády, které po schválení v dolní komoře parlamentu zablokoval senát. Akciové indexy přesto dokázaly, stejně jako v předchozích týdnech tohoto roku, uzavřít s mírnými zisky t/t. Hlavní index pražské burzy (PX) zakončil týden na úrovni 1 123 bodů (+1,3 % t/t).

Během týdne jsme byli svědky několika zpráv vztahující se ke kapitálovému trhu.

 

FORTUNA

Vedení Fortuny zvýšilo svůj výhled na výsledky za minulý rok. Objem přijatých sázek by měl být v souladu s předchozím výhledem, tedy 1,9 mld. EUR. Meziroční růst EBITDA by pak měl být v rozmezí 135 – 150 %, výrazně výše než předchozí očekávání 80 – 95 %. %. Důvodem jsou vyšší marže v sektoru kurzových sázek. Investoři na tuto zprávu nicméně nereagovali. Z našeho pohledu je významnější, jak dopadne nabídka odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře (Fortbet). Pokud Fortbet získá dostatečný podíl, přistoupí pravděpodobně rychle k vytěsnění minoritních akcionářů. Termín pro akceptaci nabídky za cenu 182,5 Kč za akcii bude od 23. ledna do 23. února.

 

ČEZ

Podle denního tisku pravděpodobně probíhají finální jednání o prodeji bulharských aktiv ČEZu (zejména distribuční společnosti). Nyní údajně probíhají exkluzivní jednání nad nejatraktivnější nabídkou. Spekuluje se o ceně kolem 8 mld. Kč (téměř 15 Kč na akcii ČEZu). Prodej by vylepšil hotovostní pozici ČEZu, která by pak mohla být dále použita např. na výplatu dividendy. Připomínáme, že ČEZ má v Bulharsku dlouhodobé problémy s regulátorem a vede proti Bulharsku arbitráž. Předpokládáme, že případný prodej bulharských aktiv by investoři hodnotili pozitivně.

 

MONETA 

Cena akcií Monety dosáhla nejvyšších hodnot za posledních 9 měsíců. K tomu i pomohla také zpráva o prodeji části nesplácených úvěrů v objemu 2,2 mld. Kč.

 

CME 

Společnost United Group, která má od CME koupit chorvatské a slovinské televize, se dohodla na prodeji své placené chorvatské televizní stanice Total TV. Tím by mohla splnit podmínky, které po ní požaduje chorvatský regulátor, aby mohla koupit od CME chorvatskou televizi Nova TV. Připomínáme, že United Group se dohodla se CME na prodeji chorvatských a slovinských televizí za cca 260 mil. USD. Prodej byl zastaven chorvatských regulátorem.

 

ANO 

Menšinová vláda složená ze zástupců ANO nezískala důvěru Sněmovny. To ale z našeho pohledu velký vliv na akciové trhy nemělo.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejlepší výkon za tento týden na pražské burze předvedl Stock (15,14 % t/t, 90,5 Kč). Na tento titul nebyla zveřejněna žádná zpráva a růst je pravděpodobně způsoben navyšováním pozic investorů. Největším odpadlíkem byla mediální slupina CME (-2,52 % t/t, 96,9 Kč). Ani pozitivní zpráva o možném splnění podmínek regulátora k prodeji chorvatských a slovinských aktiv nepomohla. 

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Tento týden začne na pražském parketu výsledková sezóna. Jako první reportuje svá čísla Unipetrol. Čekáme zisk EBITDA ve výši 2,1 mld. Kč (-62,9 % r/r). Meziroční srovnání je zkresleno jednorázovými položkami zaúčtovanými před rokem (+3,7 mld. Kč). Po očištění o tyto položky by měla být čísla za 4Q17 stejná nebo mírně lepší než výsledky zveřejněné před rokem. Cena akcií na burze bude vůči zveřejněným výsledkům imunní. Bez ohledu na to jak dopadnou výsledky, bude cenu akcií Unipetrolu určovat výška dobrovolné nabídky (380 Kč).

Začátek příštího týdne bude ovlivněn výsledkem jednání v americkém Kongresu o financování vlády. Ta se od října financuje již třetím krátkodobým programem, jelikož zákonodárci zatím nenavýšili vládě dluhový strop. Zámořské akciové trhy již koncem týdne reagovaly na toto dění mírnou nervozitou, kdy oslaboval dolar, rostly výnosy dluhopisů a stagnovaly akciové tituly. Omezení činnosti federální vlády USA nelze vyloučit, jelikož ke stejné situaci již v minulosti došlo. První zasedání v roce bude mít ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB). Neočekává se změna úrokové sazby, ale bedlivě se bude sledovat, zda guvernér Draghi nenaznačí, že při příštím zasedání v březnu by ECB mohla konkretizovat postupné omezování nákupů aktiv. Akciovými trhy však bude více hýbat zámořská výsledková sezóna. Hospodaření za 4. kvartál r. 2017 má zveřejnit např. online televize Netflix, průmyslový konglomerát General Electric nebo výrobce procesorů Intel. Celkově máme na akciové trhy neutrální výhled.

Na domácím trhu očekáváme především politické události. Demisi do rukou prezidenta složí příští týden vláda A. Babiše, která nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, a v pátek začne 2. kolo prezidentských voleb. Jejich výsledek však bude znám až o víkendu a pro příští týden tak neočekáváme efekt těchto událostí na domácí finanční trh.

Z makročísel bude trh sledovat americké prodeje stávajících domů za prosinec ve středu (oček. -1,9 % m/m po +5,6 % v listopadu) a poté prodeje nových domů ve čtvrtek (oček. -7,9 % po +17,5 % v listopadu). Mezitím bude za eurozónu zveřejněn ve středu index nák. manažerů za leden (oček. 57,9 po 58,1 b.). Sadu důležitějších dat však přinese pátek: americké HDP za 4. čtvrtletí 2017 má vzrůst o 3,0 % r/r (ve 3Q 3,2 %) a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec by měly zpomalit na +0,9 % m/m po 1,3 % v listopadu. V Německu bude týden patřit indexům sentimentu: index ZEW finančního trhu (úterý) se čeká na úrovni 89,5 b. (po 89,3 b.) a index IFO ekonomického sentimentu má být rovněž bez velké změny (117 b. vs. 117,2 b.).