Navigace

Po uklidnění opět obavy z rostoucích sazeb

Začátek února nám dal po delší době možnost si ukázat, jaké to je, když trhy nekontrolovaně padají. Ceny akcií klesly velmi rychle kvůli obavám z rychlého růstu úrokových sazeb, nižší ceny však přilákaly první kupce, kteří situaci stabilizovali. Vždyť kdo by si taky nějaký ten Applík lehce nad 150 doláčů nechtěl koupit, že...

Zdálo se, že strach z poklesu odeznívá. Včera (27. února) se však na trh opět vrátila obava, co přinese další zvyšování sazeb. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů se zase vyhoupl nad 2,9 % a pěkně nám otočil americký trh do ruda.

Také je potřeba říci, že dohánění ztrát ze začátku února bylo poměrně dlouhé a že pokles trhu jako včera prostě byl na pořadu dne. Vybírání zisků levněji dokoupených cenných papírů je v době, kdy se trhy hýbají více než dříve, zcela jasně na pořadu dne a je věcí správnou z pohledu investorů. Otázka je, co bude dále. Osobně si myslím, že by trhy mohly odevzdat kus svých vysokých hodnot v nejbližších dnech, protože obava z růstu inflace i sazeb se nám stále vrací a investoři ji mají v sobě nyní už více zakořeněnou a tím pádem se na trh nebudou bezhlavě vrhat k nákupům. Je to jen můj názor, může to být samozřejmě jinak.

Jelikož se Apple zase rychle vrátil zpět od propadu, více než polovinu long pozice uprodal. Jasně, Apple patří k tomu nejkvalitnějšímu, co americký trh nabízí, ale i tak, jsme na cenách před korekcí, to budu raději chvíli stát opodál.

 

Další aktivity na trzích

Naopak se mi zdá, že akcie General Electric testují svoje minima, jsou už téměř imunní (zatím) vůči pohybu celého trhu a jdou si svojí cestou. Mně osobně se zdá, že mezi 14 a 15 dolary po tom mohutném propadu si o první výstřel na long prostě GE říká.

Naopak po číslech za minulý kvartál jsem výrazně poredukoval pozici na akciích Twitteru, zbyl mi tam kousek spíše z takové nostalgie (resp. pocitu, co kdyby to někdo chtěl koupit za 40, tak ať tam kousek mám). Nově jsem portfolio doplnil poprvé malou pozicí akcií Snap, které minulým kvartálem trh výrazně překvapily a nyní kus tohoto růstu odevzdaly zpět. Zde to není o žádném fundamentu, ale jen o tom, že Snap aktuálně poměrně frčí, a tak by mohly ukazatele uživatelů dále meziročně růst, což bude trh sledovat. Prostě řekněme tomu taková „pocitovka“.

Zcela jsem vyprodal Intel a Freeport, long tak zůstávám ještě v Qualcommu, kde jednou Broadcom se svým bidem uspěje, a ten je výrazně výše než trh. Jinak bych se nyní do žádných velkých nákupů nehrnul, trhy mohou nyní projít další vlnkou směrem dolů. Evropa je na tom v porovnání s Amerikou hůře, i když kus ztrát také dohnala.

Z eurových titulů v současné době držím akcie Bayeru, RWE a Alpha Banky (GR), zatímco BNP Paribas i ArcelorMittal jsem odprodal během růstu v posledních několika dnech. Nemám zatím žádné super myšlenky, do čeho se navézt, přesto je zajímavé, že např. na Daimleru vybudoval čínský konglomerát Geely téměř 10% pozici – bez výraznějšího pohybu ceny. Prostě řada investorů i tak kvalitní titul, jako je Daimler, prodává, protože má strach z regulací v daném sektoru. Vzhledem k bojům o jakoukoliv desetinu procenta marže je každý neočekávaný zásek velkým dopadem do hospodaření. Daimler si ale tímto krokem super upevnil pozic v Číně, čínští zákazníci budou o to více na Daimler nahlížet jako na „domácí“ automobilku a Audi i BMW z toho musejí vstávat hrůzou vlasy i chlupy na těle.

Akciemi RWE jsem nahradil Verbund (ten je tedy čistším výrobcem), ale přišlo mi, že RWE po silném propadu v posledních měsících zůstává takovým otloukánkem v sektoru, a přitom nesmíme zapomenout, že na příjmech RWE se bude nadále podílet  Innogy (RWE zde má skoro 77 %), od kterého přijme RWE i solidní dividendu – odhad činí 1,6 EUR na akcii.  A ještě se o Innogy zajímá i konkurenční E.ON, asi by tam rád taky kousek uloupl.

 

Domácí akcie

Pokud se přesuneme domů, zdá se, že český trh si jde svou cestou. Akcie ČEZu, přestože podle mého názoru v poslední době zazněly dobré zprávy (možnost rozdělení společnosti se výrazně přiblížila, i premiér Babiš to připustil, což se nezdálo dříve reálné), někdo prodává na cenách 505–513 Kč ve velkém. Co ho k tomu vede, mi po pravdě není vůbec jasné, z mého pohledu je situace, před kterou stojí ČEZ, pozitivní. A to i přes korekci na cenách elektřiny. Pro mě je prostě nepochopitelné, proč bych ČEZ na této ceně měl do trhu sypat. Doufám, že snad někdo neví něco víc než ostatní.

Včerejší downgrade od Morgan Stanley na 470 Kč a underweight je pro mě výstřelem do tmy. Ten borec, co to psal, asi neví, že 1 + 1 je 2 a to je více než 1. Prodej bulharských aktiv je silně sledovaným tématem nejen v domácím Bulharsku, no uvidíme, jak to dopadne. Cashově by z toho mělo vypadnout cca 15–16 Kč na akcii, to může být podpora pro solidní dividendu i nadále (můj odhad 30–33 Kč na akcii).

Trpělivost je i nadále na místě, chce to sledovat trh každý den, v případě silnějších propadů si zkusit přikoupit ty tituly, kterým člověk věří i nadále. Osobně si myslím, že spíše půjdeme v nejbližších dnech trochu dolů, než že bychom zkoušeli překonávat maxima z ledna letošního roku. A nezapomínejme, že v určitém podílu na portfoliu nadále platí, že „cash is king“. Nechci být nyní prostě zainvestovaný naplno!