Navigace

Týdenní přehled - 24. týden

Dění na světovém trhu

Investoři sledovali historickou schůzku mezi prezidenty USA a KLDR, zasedání Fedu, ECB a další vývoj v obchodní politice mezi USA a Čínou. Týden začal poměrně pozitivní informací o uskutečněném setkání mezi prezidenty USA a KLDR. Na zmíněném setkání došlo k podepsání dokumentu, který by mohl vést až denuklearizaci KLDR. Zasedání Fedu přineslo očekávané zvýšení sazeb o 25 b.b. a další ujištění v pokračování restriktivní monetární politiky. Čtvrteční zasedání ECB přineslo holubičí informaci pro trh a to prodloužení QE do prosince 2018 (v září pokles na 15 z 30 mld. EUR) a ujištění neměnných sazeb do konce léta 2019. Konec týdne byl poznamenán zjitřenou rétorikou mezi USA a Čínou s ohledem na nová cla uvalená USA na výrobky v hodnotě 50 mld. USD. Zámořské trhy reagovaly negativně na jestřábí Fed a opětovné zjitření situace v obchodní politice mezi USA a Čínou. Naopak Evropa reagovala pozitivně na holubičí ECB. Domácí trh prostřednictvím indexu PX zaznamenal neutrální týden na hladině 1078 bodů (+0,1 % t/t). Jen připomeneme, že k pátku došlo k převážení indexů PX a CECE, což mělo dopad i konkrétní domácí tituly.

 

Společnosti na BCPP

Z domácího trhu jsme sledovali dění spojené s trhem START. HUB Ventures bude další společností, která bude usilovat o nové investory na trhu Start. HUB Ventures je v ČR největším provozovatelem tzv. coworkingu (pronájem prostor) se zhruba 34% tržním podílem. Od roku 2011 HUB Ventures vykázala 41% průměrný roční růst tržeb (CAGR) do roku 2017. Dosažená EBITDA 2017 odpovídala 7,6 mil. Kč. Pro rok 2018 se plánuje její zvýšení na 12,5 mil. Kč (+63 % r/r). V úpisu hodlá umístit 24,8% podíl v zamýšlené hodnotě 63-90 mil. Kč při minimální hranici pro úspěšný vstup na burzu 11,5 % (25-35 mil. Kč). Získané prostředky společnost využije na investice a posílení finanční pozice. Další Start den bude 26. 6. 2018, kdy bude i končit upisovací období.

Dle očekávání vláda schválila výši spotřební daně na tzv. zahřívané cigarety na úrovni řezaného tabáku. V případě PMČR se bude jednat o nové výrobky IQOS resp. HEETS. Pokud vše projde hladce legislativním procesem, což je naše očekávání, tak bude nové zdanění platit od 1. 1. 2019. titul zakončil týden na 15160 Kč (-1,4 % t/t).

 ČNB v úterý zveřejnila novou Zprávu o finanční stabilitě, v které hodnotí finanční sektor v ČR jako vysoce odolný vůči nepříznivým šokům. Zdrojem stability je dostatečná kapitálová vybavenost bank, stabilní zdroje financování a značné polštáře likvidity. Za rizikový faktor ČNB v ekonomice považuje nadhodnocené ceny nemovitostí a dalších aktiv. Dále ČNB rozhodla v několika krocích zpřísnit úvěrové podmínky pro bankovní sektor. S účinností od 1. 7. 2019 dojde ke zvýšení proticyklické kapitálové rezervy na 1,50 %, což je třetí zvýšení během 12 měsíců. Nově ČNB domácím bankám doporučuje od 1. 10. 2018 neposkytovat půjčky (hypotéky), kde celkové zadlužení klienta bude vyšší, než je devítinásobek čistého ročního příjmu, a splátka přesáhne 45 % čistého měsíčního příjmu. Beze změny zůstalo opatření neposkytovat hypotéku s LTV do 80 %.

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Kofoly (-2,6 % na 370 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. K propadu došlo až v pátek, což připisujeme technickému převážení indexů PX a CECE. Naopak nejvíce rostla CME (+3,3 % na 87 Kč). Ani CME neoznámila žádné kurzotvorné informace. I v tomto případě byl důležitý faktor převážení indexů PX a CECE, kde CME lehce navýšila svůj podíl díky zvýšení tržní kapitalizace po uplatnění akciových warrantů.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude relativně chudý na významnější události a i na makroekonomická data. Očekáváme, že se investoři budou soustředit na situaci kolem obchodní politiky USA vůči Číně, která může vyvolávat další nepříznivé vlny. Nesmíme vynechat zasedání Eurogroup (čtvrtek), které může přinést další krok vůči Řecku. Trh bude zřejmě dále vstřebávat zasedání Fedu a ECB a vyhodnocovat vlivy s dlouhodobým dopadem. Celkově jsme na příští týden neutrální. 

Z domácího trhu se zaměříme na páteční řádnou valnou hromadu ČEZu. Hlavním sledovaným bodem bude výše hrubé dividendy. Management navrhuje 33 Kč (6% hrubý div. výnos) a protinávrh je 35 Kč. Očekáváme, že bude schválen návrh managementu.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na průběžná data z trhu nemovitostí (zahájené stavby či stavební povolení).