Navigace

Výsledková sezona v USA předčila očekávání

Zveřejněná čísla za 2. čtvrtletí analytiky příjemně překvapila, zvlášť v USA. Ale ani Evropa si nevedla špatně. Pozitivní překvapení na tržbách i čistém zisku předvedla více než polovina firem. V srpnu bude výsledková sezona ještě doznívat, největší neznámou na trhu stále zůstává vztah USA a Číny.

Červenec byl především o výsledkové sezoně za 2. čtvrtletí, kterou si rozdělíme na americkou a evropskou část. V USA již zveřejnily své výsledky čtyři pětiny společností z indexu S&P 500. Ze zveřejněných čísel bylo pozorováno pozitivní překvapení na tržbách v 72 % a na čistém zisku z 85 %. Meziroční růst na tržbách byl 10,1 % a na čistém zisku 25,1 %. Celkově lze tedy označit prozatímní výsledkovou sezonu v USA za úspěšnou, a to i přes velmi pozitivní očekávání ze strany analytiků. V Evropě však již společnosti takovou spanilou jízdu nepředvedly. Z indexu BE 500 již reportovaly tři čtvrtiny společností. Prozatím pozitivní překvapení na tržbách předvedlo 60 % společností a na čistém zisku 54 %. Meziroční růst na tržbách byl 5,9 % a na čistém zisku 6,7 %. V porovnání s USA se tedy jedná spíše o slabší kvartál. Celkově lze říci, že především výsledková sezona byla důvodem pro kladný výsledek výkonu akciových indexů jak v zámoří, tak na domácím kontinentě.

Situace kolem obchodního vyjednávání mezi USA a Čínou stále nebere konce. Obě strany se předhánějí, kdo uvalí clo na jaký objem zboží a v jaké výši. Trh je stále nervózní a obává se nekontrolovatelného ohrožení vzájemného zahraničního obchodu, což by mělo negativní dopad na globální ekonomiku. V případě vzájemného jednání mezi USA a EU došlo ke shodě, že se nebude jednat o clech na ostatní zboží kromě automobilů. „Z našeho pohledu si Trump v tomto případě nadále nechal své pomyslné eso v rukávu. Celkově lze označit přetrvávající nejistotu ohledně obchodní politiky USA za jeden z hlavních faktorů, který působí nervozitu na finančních trzích,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

 

Centrální banky bez překvapení

Zasedání ECB dle očekávání nepřineslo nic nového.  Draghi se nadále zavázal, že se sazby nebudou zvyšovat do konce léta 2019 a že dojde k postupnému utlumení programu QE (v září z 30 na 15 mld. EUR/měs. do konce roku). Tyto informace nebyly pro trh novinkou a neznamenaly žádné překvapení.

Také Fed byl bez překvapení. Následná tisková konference se podle očekávání nesla v jestřábím tónu. Na druhou stranu Jerome Powell ujistil, že zvyšování sazeb bude pozvolné a bude odpovídat vývoji ekonomiky. Celkově zasedání přineslo potvrzení aktuálních trendů.

ČNB provedla v krátké době další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a současně nevyloučila, že nebude otálet i s dalším zvyšováním sazeb. Důvodem je, že se kurz koruny spíše vzdaluje od předchozí projekce směrem k 26 Kč/EUR. ČNB rovněž vydala novou ekonomickou prognózu, která zmírnila očekávaný růst HDP a lehce zvýšila prognózu inflace. Nově ČNB vidí kurz koruny na konci roku na 25,30 Kč/EUR z dřívějších 24,60 Kč/EUR.

 

Indexy přidávaly

Především výsledková sezona napomohla US indexům, aby se vrátily poblíž svým historickým maximům, na která dosáhly na začátku letošního roku. Naopak nervozita kolem obchodní politiky USA vs. Čína brzdila výrazněji pozitivnější odezvu trhu. V konkrétních číslech pak americké indexy přidaly 2,2–4,7 %. Evropa v případě DAXu přidala 4,1 %. V případě Evropy nebyla zrovna výsledková sezona takovou vzpruhou, ale oslabující euro pomáhá exportérům. Japonský Nikkei přidal 1,1 %. Šanghaj si připsala 1,0 %. Ale pozor, od počátku roku je index –18,8 %. Domácí index PX v červenci následoval pozitivní vývoj ve světě a přidal 2,6 %.

 

Pohled na dluhopisy

V USA v červenci pokračovalo u dluhopisů zplošťování výnosové křivky, když se výnosy na kratším konci zvedly více než u delších splatností. Výnos 2letého dluhopisu vzrostl o 14 bodů na 2,68 %, u 10letého dluhopisu vzrostl o 10 bodů k úrovni 3,0 %. V červenci klesly kreditní přirážky a korigovaly tak předchozí nárůst z června. Výnosové křivky v Evropě se mírně zvýšily, ale jen korigovaly předchozí pokles a trendově nedošlo k žádné změně. Podobně se rizikové prémie u evropských dluhopisů postupně snížily, korigovaly předchozí růst a trendově nedošlo ke změně.

Česká výnosová křivka vzrostla o 5–15 bodů kvůli očekávanému zvýšení sazeb ČNB. Současně dochází ke zplošťování výnosové křivky, kdy se výnosy na kratším konci zvyšují rychleji než na delším. Výnos 5letého dluhopisu se po více než 6 letech přiblížil k úrovni 1,7 %.

 

Komodity zachraňují jen zemědělské plodiny

V červenci pokračoval smíšený vývoj komoditních trhů a široké indexy skončily podruhé v řadě ve ztrátě 2–4 %. V první polovině července se cena ropy držela na dosah 3,5letých maxim, nepodařilo se prorazit psychologické hranice (Brent 80 USD; WTI 75 USD), pak naopak došlo k mírné korekci, ceny klesly o 7 %, ale v druhé polovině měsíce se cena ropy již stabilizovala. Technické kovy (–5 %) pokračovaly v korekci a impulzy přinášel opět hlavně vývoj u čínských akcií. Silný dolar a další růst úrokových sazeb byl opět negativní pro drahé kovy (–3 %), cena zlata klesla na 1,5leté minimum (1220 USD/oz). Cena stříbra (–4 %) je dokonce nejnižší od března 2016 (15,5 USD). Jediným sektorem s výraznějším růstem byly zemědělské plodiny (4 %), a to hlavně díky cenám obilovin – pšenice (+11 %), kukuřice (6 %).

„Výhled pro komodity zůstává pozitivní kvůli pokračujícímu růstu globální ekonomiky. Nervozita kolem čínské ekonomiky ovlivní technické kovy, drahé kovy mohou reagovat na další utahování měnové politiky. Rizikovým faktorem pro ceny komodit je stále vývoj kurzu dolaru,“ konstatuje Petr Sklenář.

 

V Avastu se skrývá potenciál

Z akcií se tentokrát podíváme na nováčka Avast, jehož cenné papíry zakončily červenec na 231 pencích (+8,7 %). Společnost v červenci oznámila, že kupuje slovenskou vývojářskou firmu INLOOPX. Společnost INLOOPX vyvíjí software na ochranu a bezpečnost tzv. chytrých domácností, mobilních telefonů a propojení s internetem. Cena transakce nebyla uvedena, ale předpokládáme, že šlo o relativně malou akvizici.

V srpnu bude pro Avast premiéra ve výsledkové sezoně. Investoři se zaměří, jak se společnosti daří rozvíjet nové produkty, celkově ale bude hodnocení poměrně ztížené tím, že není prozatím žádná historie. Navíc sama společnost je ovlivněna relativně nedávnou akvizicí AVG, což významně ovlivnilo její hospodaření. Sledovat se bude i úroveň dluhu, resp. tzv. čistého dluhu.

„Pokrývání Avastu iniciovala i J&T Banka, a to s doporučením koupit a roční cílovou cenou 330 pencí, tedy 97 Kč. Avast podle nás nabízí další potenciál k růstu hospodaření a disponuje silným cash flow, které by se díky dividendové politice mělo od příštího roku postupně vracet akcionářům,“ popisuje hlavní ekonom.

 

Srpnové výhledy

V srpnu bude doznívat výsledková sezona za 2. čtvrtletí. V případě USA se očekává, že bude přetrvávat pozitivní nálada ze zveřejněných čísel. Ta budou řadit toto čtvrtletí pravděpodobně k jednomu z rekordních kvartálů v sledované historii. Evropa sice tak zářné výsledky nepředvádí, ale zase nebyla podpořena podobnými kroky, jako je přelomová daňová reforma, kterou teď prochází USA. Analytici J&T Banky se tedy celkově domnívají, že zveřejňovaná čísla budou nadále podporou pro akciový trh.

Vedle doznívající výsledkové sezony se trh bude věnovat sáze pod názvem obchodní vztahy USA s Čínou. Jakékoliv další vyostření situace by mělo dopad na finanční trhy. „Obáváme se, že skutečná obchodní válka by mohla mít negativní dopad na globální růst, což by se následně negativně projevilo i do hodnocení dalších aktiv. Nicméně doufáme, že výsledek bude nakonec výrazně mírnější, než se aktuálně objevuje v tisku. Pokud by tomu tak bylo, tak by konečný dopad na riziková aktiva mohl být limitovaný nebo potenciálně pozitivní,“ vysvětluje Petr Sklenář.

V srpnu nejsou na programu zasedání sledovaných centrálních bank a ani žádný významnější summit. Mělo by se tedy jednat o relativně chudý měsíc na výraznější impulzy ze světa ať už monetární, či mezinárodní politiky (vyjma obchodní politiky USA vs. Čína). „Celkově tedy očekáváme přetrvání prázdninové nálady. Ta by měla být nadále kladná vzhledem k výsledkové sezoně, která překonává už velmi vysoká očekávání. Stále bude v pozadí rizikový faktor obchodních vyjednávání USA s Čínou, kde však doufáme v mírnější vyřešení, než jsou stávající informace z tiskových agentur, které hodnotíme jako krajní. Potvrzení našeho názoru by mohlo naopak pomoci očekávanému kladnému vyznění celého měsíce,“ dodává Sklenář.