Navigace

Je tu výsledková sezona: v USA zatím silná, Evropa tolik nezáří

Podle dosavadních čísel jde v USA zřejmě o jeden z nejsilnějších kvartálů vůbec, i když se již u některých společností objevily nepříznivé informace spojené se snížením výhledu kvůli vztahům s Čínou. Evropská část už tak zářná čísla jako v zámoří neprodukuje a je to patrné i na investorské náladě.

Říjen přinesl korekci, která pramenila z obav následků obchodní války mezi USA a Čínou na konkrétní společnosti, resp. jejího vlivu na světovou ekonomiku. Jen připomínáme, že zářijové uvalení dodatečných cel USA a Číny navzájem trh nejdříve přešel poměrně hladce, ale nyní je patrné, že se následky začínají více projevovat na tržním sentimentu. Další nervozitu přinesla probíhající výsledková sezona, která byla rovněž částečně ovlivněna obchodní politikou USA vůči Číně.

Dobrá čísla, ale slabší výhledy

Samotná čísla výsledkové sezony za 3. kvartál 2018 jsou v USA nadále velmi silná. Konkrétně jsme zhruba v třech čtvrtinách výsledkové sezony v USA a překvapení na tržbách bylo dosaženo v 60,7 % a na čistém zisku v 82 %. Meziroční růst na tržbách je 8,7 % a na čistém zisku silných 26,5 %. „Dle dosavadních čísel se bude zřejmě jednat opětovně o jeden z nejsilnějších kvartálů vůbec. Nicméně je potřeba dodat, že u některých společností se již objevily nepříznivé informace spojené se snížením výhledu či vydáním varování pro budoucí kvartály. Důvodem je většinou očekávaná slabší poptávka v Číně, a to ať už na základě nových cel mezi USA a Čínou, či na základě skutečného stavu čínského hospodářství. Každopádně taková varování především u velkých společností dokážou již ovlivnit tržní náladu,“ vysvětluje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Při zmínce o výsledkové sezoně nelze opomenout i evropskou část. Ta bohužel již tak zářná čísla jako v zámoří neprodukuje a je to patrné i na investorské náladě.

Evropě nepomáhá ani dění kolem Itálie, jež představila rozpočet, který měl vyšší deficit, než trh očekával. „Navíc jej EU vrátila na dopracování, protože neodpovídal pravidlům, ke kterým se Itálie dříve zavázala. Itálie si však stojí za svým a současný plán nehodlá údajně měnit. Tvrdý postoj Itálie je rizikovým faktorem pro trhy. Na druhou stranu se nedomníváme, že by EU uvalila na Itálii kvůli tomuto sporu nějaké sankce,“ dodává Sklenář.

Zaměřeno na centrální banky

Zasedání ECB 25. října dle očekávání žádné nové informace nepřineslo. Draghi utvrdil trh, že se sazby měnit nebudou do 3. čtvrtletí 2019 a že bude ukončen program QE dle plánu, tedy s koncem letošního roku. Pro trhy se jednalo o neutrální informace.

Domácí ČNB na svém listopadovém zasedání dle očekávání zvýšila sazby o 25 bazických bodů na 1,75 %. Tisková konference vyzněla ve prospěch dalšího nezvyšování sazeb, pokud koruna dále neoslabí nebo zůstane na současné úrovni. Trh si to vyhodnotil spíše jako holubičí komentář.

Indexy v číslech

Vliv nové celní politiky USA vůči Číně a slabší výhledy některých firem přinesly na trh korekci i přes opětovně silnou výsledkovou sezonu. Konkrétně americké akciové indexy za říjen vykázaly meziměsíční pokles o 5,1–9,2 %. Evropa následovala zámoří a navíc byla ovlivněna nervozitou z Itálie. Index DAX odepsal 9,0 %. Prodejní tlak se nevyhnul ani Asii, kde japonský Nikkei odepsal 8,8 % a Šanghaj 9,2 %. Tentokrát se ani domácí index PX nevyhnul negativní náladě a odepsal 7,2 %.

Moneta se připravuje na velký obchod

Z akcií se tentokrát podíváme na Monetu, jejíž cenné papíry výrazně korigovaly zisky z předchozího měsíce a za říjen odepsaly 7 % na 76 Kč.

Významnou zprávou bylo oznámení uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group B.V. (HCGBV) o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Creditu. Cena transakce byla stanovena na 19,75 mld. Kč, z čehož 6,75 mld. Kč bude zaplaceno v hotovosti a 13 mld. Kč prostřednictvím emise nových akcií ve prospěch HSGBV, který tak získá 24,48% podíl v Monetě. Emisní kurz nově vydaných akcií je 78,5 Kč a byl stanoven na základě průměrné ceny v období od 1. července do 30. září. Vypořádání transakce by mělo proběhnout 1. července 2019. „Management očekává, že již v prvním celém roce od vypořádání bude mít transakce pozitivní dopad jak na zisk na akcii, tak na výši dividendy na akcii, která by měla vzrůst o přibližně 10 % oproti dosavadním plánům,“ upřesňuje Sklenář.

Management Monety již delší dobu avizoval, že aktivně vyhledává akviziční příležitosti. Jedna z největších obav investorů v souvislosti s možnými akvizicemi byl případný propad vyplácených dividend. Realizace takto velké akvizice a zároveň ponechání dividendové politiky vyplácet 70 % čistého zisku je z pohledu analytiků pro investory příjemné pozitivní překvapení.

„Akcie nabízí v současné době kombinaci dividendového titulu i rostoucí společnosti, která významně posiluje své postavení na trhu. Případné solidní výsledky hospodaření by mohly opět investorům připomenout silný fundament banky a přilákat nákupní objednávky,“ doplňuje Petr Sklenář.

Rizikovým faktorem je dolar

Výprodeje na akciových trzích se odrazily i na komoditních trzích a široký index v říjnu propadl o 3–6 % v závislosti na váze energií v indexu. Cena ropy se ještě na začátku října dostala na nová 4letá maxima (Brent – 86 USD), ale postupně se rozjela korekce předchozího růstu, kterou podpořil i propad akciových trhů. Za celý říjen nakonec cena ropy propadla v průměru o 10 % a vrátila se na úrovně z konce srpna (Brent – 76 USD, WTI – 65 USD).

V říjnu propadly i ceny technických kovů (–5 %), cena hliníku (–5 %) se dokonce propadla na roční minimum (1950 USD/t). Naopak nervozita na akciových trzích se pozitivně odrazila u drahých kovů (+1 %). Cena zlata (2 %) se poprvé od července přechodně dostala i nad úroveň 1230 USD. Naopak cena stříbra (–3 %) se po měsíci vrátila na dosah 2,5letých minim (14,2 USD). Vývoj u zemědělských plodin byl smíšený, v průměru přidaly kolem 2 %, a to hlavně kvůli velkému obratu u cukru (27 %) a kávy (10 %).

„Výhled pro komodity zůstává pozitivní kvůli pokračujícímu růstu globální ekonomiky, ovšem volatilním vývojem prochází ropa. Drahé kovy mohou reagovat na další růst úrokových sazeb. Rizikovým faktorem pro ceny komodit je vývoj kurzu dolaru,“ uvádí hlavní ekonom.

Listopadové výhledy

V návaznosti na zahraniční politiku USA bude důležité sledovat summit G20, který se uskuteční na přelomu listopadu a prosince. Zde by se měly setkat hlavy USA a Číny a projednat další kroky ve vzájemných obchodních vztazích. Jakákoliv dohoda a uklidnění vztahů by byla pro trhy výraznou vzpruhou.

V případě Evropy se budou zraky nadále upínat na Itálii, resp. na další kroky EU vůči Itálii. Případné sankce za neplnění dohod ve smyslu snižování celkového zadlužení země by mohly způsobit negativní reakci investorů do italských, potažmo evropských aktiv. „Toto není náš základní scénář,“ upozorňuje Sklenář.

Fed na svém zasedání zřejmě sazby tentokráte nezvedne. Nicméně pravděpodobně zopakuje svůj jestřábí postoj vzhledem k tomu, že se ekonomice daří a inflace je stále nad cílem. Pro trh by se jednalo o neutrální informaci, ale jakákoliv jestřábí zmínka většinou na trhu vygeneruje prodejní objednávky.

Samozřejmě se budou nadále sledovat dozvuky výsledkové sezony. Nicméně trend je již nastaven a výraznější změny v celkovém vnímání již zřejmě neproběhnou.

„Pro listopad bude zřejmě stěžejní až jeho konec. Důvodem je summit G20, který by mohl přinést výraznější impuls do americko-čínských vztahů. Důležitý bude rovněž výsledek voleb do amerického Kongresu. Celkově jsme nadále velmi opatrní s tím, že výrazný impuls na obě strany může přijít až s koncem měsíce,“ shrnuje výhled hlavní ekonom.