Navigace

Akciový masakr motorovou pilou

Stokrát se člověk může připravovat na to, že přijde korekce, a stejně ho průběh překvapí – tak jsem začal minulý komentář a můžu ho tu klidně ponechat. Říjen 2018 je prostě jízda dolů, jaká tu již dlouho nebyla – malinko to připomíná začátek roku 2016, kdy kvůli ceně ropy přišel podobný výplach i na akciích.

Nemá moc smysl zkoumat, proč k tomu došlo, když už je to tak rozjetý (kombinace více faktorů, primárně ale asi růst úrokových sazeb v USA + „trade wars“ a další…). Spíše si řekněme, jestli má smysl kupovat, nebo to bude pokračovat. Tady je každá rada drahá. Na jednu stranu logika věci říká, že pokles je opravdu prudký, chvílemi až panický, investoři se zbavují věcí za každou cenu spíše z důvodu špatného sentimentu. Ovšem pak jakákoliv mírně negativní zpráva je v tomto sentimentu ještě negativněji umocněna a akcie společností prostě padají… Ne klesají, ale padají.

V Evropě automobilky, Bayer po dalších soudech v USA je letos –33 %, přidaly se k tomu těžaři, zpracovatelé a dodavatelé pro autoprůmysl (včera třeba Voestalpine, jinak bych řekl velmi kvalitní firma a odepsala včera –9 % po profit warningu – ne nějak děsivém). Bankovní tituly v Evropě se také potopily do nížin dlouho nevídaných a je téměř jedno, jestli jde o francouzskou, italskou, španělskou, či německou banku.

Situace na domácím trhu

Na domácím trhu přišla krátkodobě negativní zpráva pro cenu akcie na Avastu, když jeden z větších akcionářů vyprodal svých 5 % prostřednictvím zrychleného bookbuildingu. To poslalo Avast o 7 % níže, nicméně včera již akcie korigovaly tento pokles částečným růstem zpět. To se jeví jako příležitost pro dokup v horizontu roku či více.  Moneta nad 75 korunami ukazuje, že krátkodobě se jí část investorů zbavuje, protože nevidí důvod ji držet… Z dlouhodobého hlediska mně to smysl dává, a pokud bude naplánovaná transakce dokončena, vnímám ji lehce pozitivně – ale krátkodobě to může udělat cokoliv. Erste se veze s okolním trhem, okolo 900 Kč mi přijde vhodná cena k posílení pozice, Komerční banka pak pro konzervativnější hráče pod 890 Kč také není k zahození, ale nějaká otočka nahoru tam prostě ani na chvilku nepřišla.

Zajímavého vývoje jsme se dočkali u ČEZu – zřejmě probíhal nějaký switch pozic z českého ČEZu do polské PGE, podpořen analytickým materiálem od Woodů. Z mého pohledu jasný nesmysl, nicméně vývoj kurzu tomu opravdu odpovídal. Nevím, proč si kupovat „špinavou“ PGE při růstu cen povolenek a prodávat o poznání čistší ČEZ, když navíc by měl ČEZ rychleji benefitovat z růstu cen elektřiny. Jsem zvědav, kam svými předprodeji posunul průměrnou cenu produkce na 2019 a 2020 – to bude pro vývoj kurzu velmi důležité!

Jasný, pokles na ČEZu se dá svést na riziko dostavby jádra – omílaná mantra zřejmě ještě na zahraničí funguje, není to však tak easy, jak si řada politiků myslí a vyjadřuje se v Česku – a náznaky o minoritních akcionářích a jejich ochraně alespoň od managementu trošku zaznívají. Alespoň něco, lepší než nic. Jak to dopadne, si musíme počkat, přesto pokud se podíváme, jak se posunula cena elektřiny, bude pro vývoj ČEZu extrémně důležité, kam svými předprodeji posunul management průměrnou cenu své produkce na 2019 a 2020 – dočkáme se již brzy!

Cash se hodí

Nechci zde psát dlouhé litanie, dneska to nemá smysl, nejde se na trh podívat jen skrz nějaká čísla, protože to prostě nefunguje. Je to klasická alchymie, kde dohromady dáváte mix faktorů (fundament, současný sentiment, očekávání je klíčové a trošku techniky), a z toho si děláte úsudek, a to ještě trh může reagovat úplně jinak. Na toto období se právě hodí cash, kterou jsem tady pořád zdůrazňoval, že je potřeba si ponechat. Nepouštím se do nějakého zběsilého nakupování, ale pár dokupů jsme udělal. Na ČEZu, Avastu, Erste, v Evropě pak na BNP, Covestro, v dolarech na Gazpromu, ale i Micronu. Někdy člověk za unáhlené rozhodnutí o nákupu platí (u mě Voestalpine, stačilo jeden den počkat), ale i to k tomu patří v těchto dnech. Kdyby to člověk uměl časovat přesně, byl by asi akciovým bohem. Škoda.

Celkově tedy fakt blbá nálada. Ale není to už trochu moc za poslední měsíc? Nedočkáme se nějaké, alespoň rychlé otočky o pár procent směrem nahoru? Mohli bychom. Nebo je to jen moje přání? Nechme se překvapit, přeji pevné nervy!!