Navigace

Trh dal, trh vzal

Stará poučka, která v období bezbřehého optimismu snadno upadá do zapomnění, ale velmi rychle se dokáže vynořit. A své by o tom mohl vyprávět americký index technologických titulů Nasdaq, který v letošním roce dosáhl hodnoty 8109 na konci srpna, aby o tři měsíce později připisoval jen mrzkých +0,5 %, což je pokles o 14,5 %.

Pokud se podíváme na jednotlivé tituly, je pokles ještě dramatičtější, od svých maxim ztrácí např. Facebook téměř 40 %, Amazon 26 %, Apple 25 %, Google 19 %... Prostě modla posledního roku ztratila na lesku, ale pořád dala řadě investorů šanci z kolotoče vyskočit s pěkným ziskem. To když se podíváme na evropské akcie, a vlastně až na výjimky skoro na všechny ostatní, jsme na tom o poznání hůře, evropské akcie letos ztrácí mezi −9 až −13%, Čína se přehoupla přes −20 %. Pražská burza je však jen velmi solidních −1,5 %!

Člověk si vždy klade otázku, jaké jsou za tím důvody? Většinou se jedná o souběh více okolností, a ty nynější jsou: obchodní války (USA, Čína, Evropa), růst amerických úrokových sazeb, obava z toho, že ekonomiky začínají zadrhávat, v Evropě strach z nerozvážných rozpočtů některých zemí a tak dále.

To vše vrhlo na trhy negativní sentiment. Obavy z toho, co bude dál, jestli začnou klesat i zisky jednotlivých společností – tato poslední věc se naplno projevila v poslední výsledkové sezoně za poslední kvartál. Kdo zklamal, nebo jen potvrdil výsledky, byl zašlapán do země (viz Apple, ale i další velké tituly), kdo nedej bože snížil výhled na letošní či příští rok (např. Covestro), u toho poklesy jely v řádu dvouciferných procent. A jen ten, kdo úplně rozmetal očekávání na horní hranici odhadů, měl možnost jít nahoru u vývoje kurzu.

 

Co se děje v Evropě

Na Evropu kromě všech již zmíněných problémů doléhají i zprávy o vyjednávání s UK o brexitu. Nyní jsou zprávy po delší době malinko optimističtější, že by se dohoda mohla povést.

Pro mě je letos asi největším zklamáním vývoj německého akciového trhu, kde na export orientovaná ekonomika dostala na jednotlivých společnostech opravdu na akciovém trhu co proto, ani nemyslím, že nějak oprávněně, ale kombinace obav z možného zavedení cel vycukala investory do řad exportérů a automobilky jsou pak samy pod nesmyslným tlakem ve vlastních zemích ohledně přísných emisních limitů. Zřejmě si někteří úředníci neuvědomují, že výrobce tlačí do nesmyslných norem a že si tím podřezávají svou vlastní větev. Propojení automobilového průmyslu na celou evropskou ekonomiku je zásadní, trošku to tak připomíná, jako byste se bičem třískali do svojí vlastní nohy. Začne to bolet i vás…

K tomu např. Bayer po akvizici amerického Monsanta čelí obrovskému množství žalob právě akvírovaného výrobce, tato lavina se spustila až po převzetí Monsanta Bayerem. Také zajímavá situace ohledně načasování. Bayer letos ztrácí téměř 39 %, to je více než smutné.

 

Na domácím trhu klid

Na domácím písečku máme, co se týká nějakých dramatických propadů, relativně klid. Na pražské burze se obchoduje jenom pár titulů, ale většinou s velmi solidními hospodářskými výsledky, navíc firmy často vyplácejí solidní dividendu, která se i v těžkých časech investorům šikne.

Přesto nemůžeme jen tak přejít zákulisní boje v akciové společnosti ČEZ, kde jakoby neřeší nic jiného než dostavbu jaderných zdrojů, a to v kombinaci s čelními politiky tohoto státu. Místo toho, aby si majoritní vlastník (tedy stát) došlápl na efektivní fungování společnosti, zkontroloval investiční apetyt manažerů ČEZu (jejichž výsledek byl vždy více než pofidérní, a to volím mírná slova), předhání se tady každý, jak dobře dokážeme postavit jaderný blok, a to obklopeni zeměmi, které mají jaderné zdroje téměř jako vnitřního nepřítele. Škoda, že se vlastník společnosti nezajímá o to, jak co nejvíce profitovat v blízké budoucnosti z růstu cen elektřiny na roky 2019 a 2020, případně že manažery nenapadne uspořádat investiční roadshow a odprezentovat, jak čísla ČEZu mohou v následujících letech poskočit nahoru, a tím zvednout výrazně hodnotu celé společnosti. Prostě o to není zájem, nebo proč? Nechápu.

Také domácí banky zatím nabízejí poměrně klidný investiční příběh, při ceně Komerční banky pod 900 Kč a podle mého názoru možné vyšší dividendě, než je 47 Kč na akcii, to pro řadu investorů může být zajímavé. Také akcie domácího operátora O2 se dostaly pod prodejní tlak kvůli vyřazení z mezinárodního indexu, a tak se při ceně pod 230 Kč dostáváme s brutto dividendovým výnosem někam k úrovním přes 9 % p. a. Jak by řekl jeden bývalý socdem premiér: Dámy a pánové, kdo z vás to má?

 

The show must go on!

Summit G20, dlouho očekávaný okamžik, nejdůležitější jednání pro akciové trhy na konci roku 2018 je za námi a Doník se opět postaral o to, aby o něm bylo slyšet.

Přes původní vyhrožování je summit G20 označen za velké vítězství, všichni jsou kamarádi a nemůžou být světlejší zítřky. Nová cla pro obchody s Čínou zavedena nebudou, ta současná zůstanou na úrovni 10 %, což je velmi důležité – původní hrozba zvednutí na 25 % by opravdu nebyla nic moc… Akciové trhy reagují solidním růstem, když minulý týden tedy přinesl uklidnění jak na poli obchodních válek, tak na hrozbě úrokových sazeb – tedy v USA – výnos 10letých státních amerických dluhopisů klesá k úrovním okolo 3 % a dopřává oddychu rizikovějším instrumentům. Otázkou ovšem je, na jak dlouho.

Každopádně část akciových titulů opravdu může jít nahoru, bezprostřední vyhrocení situace prostě bylo oddáleno, a začátek prosince tak bude na akciích pozitivní. V Evropě si oddechnou exportéři, v první vlně asi pofrčí nahoru i zašlapané automobilky (Daimler, BMW), nicméně této jízdy se zatím účastnit nehodlám – faktorů ohrožujících jejich zisky je daleko více, především velké investice do elektromobility či tlak na další pokles emisí. To vše myslím může tlačit na ziskovost těchto firem na roky směrem dolů. Podíval bych se raději na jejich dodavatele, kteří nejsou tolik zatíženy regulačním tlakem – za všechny jmenujme např. Voestalpine, na úrovních pod 30 EUR podle mě zajímavá. Poskočit by mohly i další evropské emise, např. Covestro či některé tituly z chemického sektoru, no uvidíme.

Výsledek jednání bezprostředně samozřejmě zapůsobí na americké tituly, které byly nejvíce ohroženy obchodní válkou a byly v předchozích týdnech stlačeny směrem dolů – namátkově jmenujme Micron, Quallcom, ale i tolik často probíraný Apple. Pro tyto tituly to bude pokropení živou vodou na úvod prosince a buďme za to rádi. Řekl bych, že právě americké akcie budou nejvíce profitovat ze závěru jednání G20, pro čínské to bude znamenat krátkodobý oddych a nadechnutí, ale jak dlouho to vydrží, fakt nevím. Nicméně Tencent půjde snad nahoru.

Takže užijme si nadechnutí, resp. oddychnutí od bezprostředních hrozeb odstrašujících investory od akcií, na chvíli je zakopána válečná sekyra s úrokovými sazbami a obchodní válkou. Opakuji prozatím!

Posummitový vývoj by měl svědčit i rozvíjejícím se trhům a impuls by měly dostat také komoditní tituly, naopak na pražské burze toho příliš neočekávám. Nad 245 Kč mi pak přijde O2 CR vhodné ke vzetí profitu.