Navigace

Arthur Jafa: Mým tématem nejsou černoši, ale černošské zkušenosti

Prvotřídní umění k vidění zdarma? Jde to! Galerie Rudolfinum ve spolupráci s J&T Bankou zve na novou výstavu americké umělecké star Arthura Jafy, která startuje v polovině ledna.

Galerie Rudolfinum do Prahy opět přiváží americkou uměleckou současnost. Díky spolupráci s londýnskou Serpentine Galleries se v Praze představí uznávaný tvůrce videoartu a performancí Američan Arthur Jafa, který se ve svém díle zaměřuje na historii černošského národa ve Spojených státech či na arfoamerickou identitu.

„Trochu nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Kdyby tu stál jiný umělec, asi nebude tvrdit, že jeho tématem jsou běloši. Prostě jen má určité téma, ať už je to cokoli,“ provokativně prohlašuje Arthur Jafa. „Podle mě je zkrátka důležité dělat umění o našich zkušenostech a našem chápání světa, aby lidé měli možnost vybudovat si, jak říkám, sval empatie', tedy schopnost vidět se v prožitku jiného člověka,“ přibližuje svou tvorbu umělec.

 

Na hudbu Kanye Westa

Americký umělec pomocí filmového vyprávění poskládaného ze současných snímků a nalezených záběrů dává divákům poznat jádro afroamerické kultury. Na nové výstavě v Galerii Rudolfinum budou návštěvníci moci zhlédnout známé ikony a historické momenty černošské kultury v různých emocionálně vyhrocených stavech nadšení i zoufalství. Umělec sám v rámci svých děl autenticky odhaluje i svou vlastní identitu, když hledá odpověď na otázku, co to znamená být součástí komplexního a složitého terénu černé reprezentace.

„Mám radost, že se nám do Prahy podařilo získat Jafova klíčová díla: osmiminutové video APEX, ve kterém se střídají stovky obrazů objektů, lidí a událostí, a zejména o minutu kratší Love is the Message, The Message is Death. Jedná se o video poskládané ze záběrů z koncertů, pochodů, policejních zásahů nebo scén z YouTube, které Jafa sestříhal na hudbu skladby Ultralight Beam od Kanye Westa inspirovanou gospely. Jejich uvedením se nám podařilo rozšířit i původní pojetí výstavy Serpentine Galleries,” říká ředitel Galerie Rudolfinum a kurátor výstavy v Praze Petr Nedoma.

 

Hvězdní hosté

Výstava uvádí také fotografku Ming Smithovou, socioložku Fridu Orupabovou, na Instagramu známou jako @nemiepeba, a videa z YouTube kanálu Missylanyus. Dohromady se tyto tři „platformy“ či „hosté“ stali součástí Jafovy estetické koncepce v galerii.

„I když je videoart zatím pro širší veřejnost hůře uchopitelný než klasické metody uměleckého vyjádření, jako jsou malba či socha, věřím, že si i díky volnému vstupu na výstavu najde české publikum k filmovému vyprávění v rámci umění cestu,“ říká Anna Pulkertová z J&T Banky. Ta je dlouhodobým partnerem Galerie Rudolfinum a kromě toho se rozhodla tuto unikátní výstavu podpořit i prostřednictvím daru, díky němuž bude pro všechny návštěvníky vstup do galerie zdarma.

Banka má zároveň pro klienty několik specialit. „V souvislosti s výstavou plánujeme pro klienty privátního bankovnictví několik exkluzivních akcí. Jednou z nich je již tradiční předvernisáž za účasti kurátorů i samotného umělce, při které budou mít hosté jedinečnou příležitost zhlédnout filmová díla jako první v České republice a položit americkému umělci či britským kurátorům otázky, které je v souvislosti s palčivým tématem černošské kultury či jejího zachycení na videu mohou napadat. Další akcí v návaznosti na tuto výstavu je například minikonference v prostorách budovy Rudolfina zaměřená na investici do umění a komodifikaci netradičních typů umělecké tvorby, jakým je i videoart.“