Navigace

Nepovedený rok 2018 pro akcie. Jak bude v 2019?

Po veleúspěšném roku 2017 pro akciové trhy jsme tušili, že může dorazit vystřízlivění. Nastalo období zvýšené volatility, trhy si nás pěkně povodily hned na začátku roku, ale celkově se dalo říci, že výsledky amerických společností držely americké akcie slušně v plusu.

To na evropských i čínských akciových trzích jsme si počítali ztráty hned od začátku roku, pražská burza pak poměrně držela, když hlavní tituly doručily přiměřené zisky, viz např. akcie ČEZu. Ale přišel podzim a vyvrcholila frustrace ze všech obav o zpomalení ekonomiky, z dopadů obchodní války, úrokových sazeb a z tweetů Donalda Trumpa. Prostě začal výprodej. Nic co by se nedalo čekat, ale byl poměrně prudký a ruku na srdce, celkem jsme si tomu odvykli.

Ale to, co přišlo v prosinci 2018, už se jen tak nevidí. Panické výprodeje, pokles následoval pokles, žádný oddych, žádné nadechnutí nahoru se nekonalo. Jako by slovo akcie bylo najednou prašivé a zcela bez hodnoty. Propad na amerických indexech jen za prosinec činil skoro −10 %, takový Apple byl chvíli i −18 % od začátku měsíce, aby pak alespoň trošinku na náš druhý svátek vánoční svůj pokles korigoval. Proč to však padlo vše o tolik, tak prudce?

Není na to jednoduchá odpověď, prostě se sešlo více faktorů dohromady, které jsme již zmínili, možná někteří investoři před příštím rokem chtějí jít za každou cenu více do cashe. Také mediální masáž v podobě paniky na akciových trzích sentimentu zrovna neprospěla. A jsme u jádra věci – sentiment. Ten se z pozitivna přetočil právě do totálního negativna, kde ani selský rozum nestačil na to, zamyslet se, jestli pokles trhů už není přehnaný. Když jsem na začátku prosince dělal na Twitteru anketu o tom, co si kdo myslí, že se na akciích děje, zda korekce, nebo nástup „medvědího trhu“, dopadlo to lehoučce 52:48 pro medvěda. Když se podobná anketa dělala o deset dní později, už si dvě třetiny respondentů myslely, že trh prostě finálně otočil dolů. Aniž by se cokoliv fundamentálního stalo, prostě jen sentiment. Ano, ten má tak velkou váhu!

České akcie mají potenciál

Už jsme se smířili s tím, že rok 2018 bude pro akcie negativní – výkonnost za 2018 je následující – americké trhy −4 až −6 %, evropské akcie −12 až −18 %, čínské burzy −15 až −25 %, no a Praha, vždycky tolik kritizovaná za malý výběr titulů, pouhých −8,5 %. A k tomu můžeme připočítat solidní dividendy. Takže pozor, za mě platí i nadále, že má smysl zůstat i v českých akciích, neboť i zde najdeme nadále zajímavé tituly, které mohou přinést solidní zhodnocení!

Za mě bych pro rok 2019 vypíchl čtyři, na které bych se v Praze soustředil – ČEZ (zlepšení výsledků díky velkému růstu ceny elektřiny), Komerční banka (solidní čísla a možné překvápko ve výši dividendy – minimálně 47 kaček), CETV (snížení dluhu, nárůst zisku, odprodej části majetku, případně možný odprodej celé společnosti) a Avast (produkt, co má budoucnost, dividenda, potenciální cíl převzetí).

Co sledovat v roce 2019

Ano, rok 2019 bude opět rokem těžkým pro akcie, není to tak, že si něco koupíme a pojede to samo s trhem nahoru. Na to už trh vystřízlivěl. Ale nadále si bude cenit společností, které dokážou generovat zisky a cash-flow i v dobách těžších a ještě se podělit se svými akcionáři o zisk ve formě dividendy či zpětného odkupu – na americkém trhu je to třeba Apple, IBM… Pokračovat bude story GE a jeho restrukturalizace, zdá se, že se nacházíme blízko bodu obratu kurzu akcie – můj osobní názor tedy. Když už i analytik JPM otočil, naznačuje to, že doba krátkých pozic na tomto titulu se blíží ke konci! I v Evropě ale dokážeme najít společnosti, které umí generovat zisky při dvouciferné marži a podělit se s akcionáři formou dividendy – třeba Voestalpine.

Také korekcí vystresnuté tituly vybízejí k tomu, otevřít si spekulační pozici na long – např. ArcelorMittal. Daleko více než v roce 2018 bude důležitý timing otvíraných pozic. Na to se nedá použít nějaké obecné pravidlo, snad jen to, že když v médiích (laických) píší o velkém propadu, je dobré si něco koupit, naopak když se v bulváru ukazuje, jak se akciím daří, je dobré svoji pozici vysypat. A k tomu to chce prostě trochu vlastního rozumu, citu a ještě i štěstí…

Pozorně budeme v roce 2019 muset sledovat reporting výsledků, jak se které společnosti bude dařit naplnit očekávání investorů, jak se daří jednotlivým ekonomikám, nadále bude potřeba být ve střehu před tweety amerického prezidenta – jeho síla v ovlivnění sentimentu na akciových trzích je nadále veliká. Ale především, a to chci zdůraznit, používejme selský rozum na hodnocení situace, a i když se to v tu chvíli nezdá, krátkodobě může jít trh proti vám, nic lepšího než právě selský rozum a trochu toho štěstíčka, co vám jde naproti v dlouhodobém investování, nevymyslíme. Hodně štěstí v novém roce!!