Navigace

ČR - Průmysl vstoupil do nového roku poklesem

Průmyslová výroba - leden

Průmyslová výroba v lednu klesla o 1,1 % r/r, což mírně zaostalo za očekáváním (+1,6 %). Sezóně očištěná průmyslová výroba klesla o 1,3 % m/m (-1,0 % v prosinci). Dynamika průmyslu v posledních měsících jasně zvolnila, trendově se dá říct, že od loňského léta se objem průmyslové produkce nikam neposunul. Projevuje se globální zpomalení, hlavně slabé výsledky německého průmyslu. Lednové výsledky průmyslu také zapadají do obrázku, který naznačily výsledky zahraničního obchodu. K poklesu průmyslové produkce v lednu přispěla hlavně výroba aut (-7 % r/r; příspěvek -1,4 procentního bodu). Mírně pozitivním faktorem je růst nových zakázek (2 % r/r), a to hlavně ze zahraničí (3 %). 

Celkově je obrázek domácího průmyslu na začátku letošního roku smíšený. Předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů, svojí úrovní odpovídají poklesu kolem 1 %. Reálné výsledky (produkce, zakázky) kolísají kolem nuly. Letos očekáváme růst průmyslu kolem 2 % (3,3 v roce 2018), ovšem rostou rizika na straně dalšího zpomalení. 

Výsledky průmyslu zatím nemusí měnit pohled ČNB na domácí ekonomiku, protože odráží hlavně vnější vlivy. Naopak domácí poptávka zůstává zatím silná a nadále očekáváme, že kvůli vnějším faktorům (brexit, zpomalení v záp. Evropě) ČNB odsune zvýšení sazeb až na druhou polovinu roku, kdy sazby může zvýšit 1-2x v závislosti na kurzu koruny.