Navigace

To byla kvartální jízda!

Akciové trhy se v prvním čtvrtletí letošního roku nadechly k famóznímu růstu a většina z akciových indexů posílila o více než 10 %. Z hlavních sledovaných trhů pak především čínské akcie předvedly raketový start do nového roku, index v Šanghaji posílil o více než 20 %. Ruku na srdce, kdo z nás by si na to v prosinci vsadil? Já tedy ne.

Akciím pomohla změnu rétoriky FEDu, který upustil od zvyšování sazeb na dolaru pro letošní rok. Můžeme spekulovat, jak moc za tím stojí politický tlak amerického prezidenta, ale vliv to bezpochyby dle mého názoru mělo. Také dávkování pozitivních zpráv o posunu v jednáních o obchodu mezi USA a Čínou investory uklidnilo a s oddychem otevírali nové pozice. Jestliže jsou pak téměř po celém světě nízké úrokové sazby, investoři více sázejí na rizikovější instrumenty, jako jsou akcie. 

Pokud se zastavíme u vybraných titulů, tak Apple, který varoval, že nedosáhne za poslední kvartál tak dobrých čísel kvůli nižším prodejům iPhonů, stejně dokázal předvést rallye a je letos už +24 %! To svědčí o zcela do pozitivna otočeném sentimentu mezi investory, protože v říjnu či prosinci 2018 by to vypadalo úplně jinak.

Stimuly v čínské ekonomice a optimistická jednání mezi oběma již zmíněnými velmocemi posunuly do plusu i komodity a komoditní sektor na akciích – pěkný výtah tak předvedla ropa, ale třeba i těžař mědi Freeport (+31% za 2019), na který sázíme v našem akciovém fondu J&T Opportunity CZK. Dařilo se i automobilkám, např. Daimler je letos +22 %, a to přes vidinu nižšího zisku, regulatorní zásahy a očekávané výdaje s postupným nástupem elektromobilů. Naopak zašlapán do země nakonec zůstal německý gigant Bayer, který čelí žalobám proti své americké akvizici v Monsantu. To je poškozováno řadou žalob proti produktu Roundup kvůli možnému vzniku rakoviny při častém používání tohoto přípravku.

 

Jak to vypadá na domácím trhu

Na domácím trhu zazářily akcie mediální CETV, jež přidaly od začátku roku přes 40 %. Kromě pozitivních čísel a výhledu, které společnost reportovala, akciím pomohla i zpráva z posledního měsíce, kde se zvažuje prodej celé společnosti, případně její části do rukou nového vlastníka. To vystřelilo akcie CETV na americkém trhu nad 4 USD. A nemusí být všem dnům – pozitivním – konec. Pakliže společnost vydá takovouto zprávu, jednání už musejí být rozeběhlá a ve stádiu vážného zájmu, takže pokud bude transakce uzavřena, bude to podle mého názoru v dohledných týdnech nebo během jednoho či dvou měsíců. Prostor směrem k 5 USD nadále existuje.

Naopak nic nepřidal letos ČEZ, kde nadále operuje prodejce, a můžeme jen spekulovat, zda je to schválně, či ne. Fakt je ten, že rok 2018 byl z pohledu hospodaření ČEZu tím nejhorším a od 2019 by už mělo být jen lépe a lépe. Prudký nárůst ceny elektřiny katapultuje provozní zisk společnosti o 20 % výše a v dalších letech poroste dál. Vzhledem k nízkým nutným investičním výdajům ČEZu se tak otevírá prostor pro výrazně štědřejší dividendovou politiku. Co se týká obavy z dostavby jádra, tak ano, mediální humbuk okolo toho tlačí cenu akcie dolu, především zahraniční prodejci si nedokážou zatím rozklíčovat to, že pokud vůbec někdy k nějakým výdajům s dostavbou jádra dojde, bude to nejdříve za 8 až 10 let, ne-li později, či vůbec. Z tohoto pohledu podle nás nabízí ČEZ velký potenciál, neboť zatím cena akcie nereflektuje budoucí zisky a nárůst ceny elektřiny.

Je jasné, že žádná akciová rallye netrvá věčně, na to je potřeba dát pozor a pobrat zisky, pokud je v portfoliu investoři mají. Cashová rezerva se hodí vždy a nikdy není nic tak růžové, aby to nemohlo během chvíle vyblednout, ale nadále je čas na to, mít ve svém portfoliu akcie!