Navigace

Parkury letos chystá Uliano Vezzani

Stavitel parkurů Uliano Vezzani patří k absolutní světové špičce. Jeho kurzy překonávají jezdci například při Global Champions. Češi jeho práci mohli poprvé sledovat v prosinci 2018 při Prague Playoffs, letos jej uvidí i při J&T Banka CSI3*-W Olomouc.

Protože je Uliano Vezzani Ital, každý parkur vymýšlí s takřka uměleckou vášní. Pro svou práci využívá jak bohaté zkušenosti ze své dřívější jezdecké kariéry, kdy jezdil i koně pro Luciana Pavarottiho, tak zároveň těží z velmi dobrých vztahů s jezdci.

Během prvních tří ročníků mezinárodních závodů v Olomouci (2014 až 2016) vznikaly parkury pod taktovkou Němce Olafa Petersona. I ten se může chlubit celosvětovou působností a prací při těch nejprestižnějších jezdeckých mítincích, jako jsou olympiáda či Světové jezdecké hry. Po třech letech ho vystřídal krajan Peter Schumacher, který stavěl pro CSI Olomouc dva roky po sobě, tedy v letech 2017 a 2018. Pro tuto volbu se pořadatelé rozhodli především na základě výborných referencí ze strany jezdců.

„Každý ze stavitelů má svůj styl, svůj nezaměnitelný podpis. Stejně jako například spisovatel. Pro mě jako pro jezdce bylo velmi dobrou zkušeností jet parkury jak od Olafa Petersona, tak od Petera Schumachera. Kurzy dobře prověřily koně a byly v rámci jednotlivých túr vždy na velmi dobré úrovni. Dle mých zkušeností se poslední dobou jezdí parkury v rychlejším tempu, překážky jsou postaveny vzdušněji, areály dbají na dobré povrchy. Parkur od Uliana Vezzaniho jsem ještě nejel, a proto se na tuhle příležitost moc těším. Troufám si tvrdit, že v dnešní době není lepší stavitel,“ řekldomácí jezdec Equine Sport Centra Olomouc Radovan Cibere, který se účastnil všech dosavadních ročníků Světového poháru v hanácké metropoli.

Od samého počátku je však na olomouckém parkurovém kolbišti ještě jeden nepostradatelný muž, jímž je Robert Smékal. Ten je dvorním stavitelem areálu Equine Sport Center a podílí se na veškerých parkurových akcích. Při Světovém poháru pracuje v roli asistenta stavitele. „Je mi opravdu velkou ctí pracovat po boku těch nejlepších stavitelů parkurů na světě. Jejich idea, zkušenosti a preciznost jsou velkým zážitkem pro samotné jezdce, diváky i sponzory. Po dobu pěti dní při Světovém poháru J&T BANKA CSI3*-W Olomouc bude veškerá pozornost soustředěna hlavně na kolbiště, a proto na něm musí vše perfektně fungovat. Jsem přesvědčen, že olomoucký Světový pohár bude opět pro všechny velkým zážitkem,“uvedl.