Navigace

Týdenní přehled - 33. týden

Dění na světovém trhu

Dle očekávání na trhu přetrvávalo volatilní obchodování s ohledem na vývoj vzájemných vztahů mezi USA a Čínou a investoři úzce sledovali vývoj na dluhopisových trzích. Asi nejdůležitější informací ze ságy obchodního sporu USA vs. Čína bylo prohlášení amerických zástupců, že by se plánovaná 10% cla na čínské dovozy mohla rozložit do různých časových úseků a na jednotlivé typy zboží. Celkově to trh vnímal jako oddálení potenciálního uvalení dříve uváděných dodatečných cel. Nejzazší termín (prosinec) by měl začít platit pro elektroniku. Nicméně ani tato relativně pozitivní informace neubránila ústupu investorů z rizikových pozic do defenzivních strategií. To se projevilo na invertované americké dluhopisové křivce. Tento jev většinou předbíhá reálnou ekonomickou recesy. Akciové trhy zareagovaly prodejním tlakem, a tak například Dow Jones za týden odepsal 2,2 %. Podobně reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 odepsala 0,9 % t/t. Domácí index PX se postavil globálnímu tlaku a jako jeden z mála zelených přístavů přidal za týden 1,3 % na 1035 bodů.

 

Společnosti na BCPP

Na domácím trhu jsme sledovali pokračování výsledkové sezóny. V pondělí zveřejnila svoje čísla Kofola. Ta nás svými výsledky příliš nepotěšila kvůli chladnějšímu počasí a ponechání výhledu na původní výši. Náš odhad počítal s možností zvýšení výhledu. Provozní zisk EBITDA za 2Q19 dosáhl 306 (-13,1 % r/r) vs. oček. 375 mil. Kč. Titul zakončil týden na 296 Kč (-3,6 % r/r).

Úterní ČEZ naopak svými výsledky investory potěšil. Provozní zisk EBITDA za 2Q byl 12,8 (+36,7 % r/r) vs. oček. 11,8 mld. Kč. Důvodem pro rychlý růst je vyšší výroba a vyšší realizované ceny, které jdou na vrub růstu cen na energetických burzách. Management potvrdil výhled na celý rok. Realizované ceny prodejů na příští roky byly rovněž dle očekávání. Titul zakončil páteční seanci na 522,5 Kč (+0,3 % t/t).

Středeční Avast investory rovněž pozitivně překvapil s provozním ziskem EBITDA za 2Q na 236,5 (+6,5 % r/r) vs. oček. 229 mil. USD. Důvodem pro lepší čísla byly vyšší tržby a lepší kontrola nákladů. Společnost mírně zvýšila, respektive zpřesnila výhled na tržby, který by měl být v horní hranici původně stanovaného rozpětí. Titul zakončil týden na 104 Kč (+13,0 % t/t).

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu (+13,0 % t/t na 104 Kč). Společnost zveřejnila silné výsledky za 2Q19 a navíc zpřesnila výhled na horní hranici původně stanového rozpětí. Investoři uvítali i zveřejnění mezitímní dividendy 0,044 USD, což by mělo naplňovat naši projekci celkové roční dividendy 0,134 USD (oček. hrubý div. výnos 3,4 %). Naopak největší pokles týdne předvedly akcie Kofoly (-3,6 % t/t na 296 Kč). Společnost představila neuspokojivé výsledky a bohužel se nenaplnila naše optimistická očekávání na možnost zvýšení výhledu na celý rok.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude opětovně relativně skromný na významné události. Sledovat se bude dění kolem vyjednávání USA vs. Čína a dluhopisový trh. Další prohloubení ústupu investorů do defenzivních strategií (dluhopisů) by bylo nepříznivou zprávou pro akciové investice. Očekáváme pokračování volatilního obchodování.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. Ve čtvrtek zveřejní svá čísla PFNonwovens. Za 2Q19 očekáváme 5,6% r/r pokles EBITDA na 316 mil. Kč kvůli zvýšení cen polymerů. Celkově by se však s nástupem nových linek měla vylepšit druhá polovina roku, a proto management zřejmě potvrdí dosavadní cíle. Neočekáváme, že by zveřejněná čísla měla mít výraznější vliv na obchodování.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční zápis z posledního zasedání FOMC a čtvrteční pravidelný týdenní data z trhu práce.