Navigace

Týdenní přehled - 35. týden

Dění na světovém trhu

Přes týden jsme byli svědky opětovně volatilního obchodování. Důvodem jsou téměř každodenní zvraty ve sporu mezi USA a Čínou. Poslední pozitivní impuls přinesla čínská strana, která uvedla, že by bylo přínosnější se vrátit k jednacímu stolu, než si vzájemně navyšovat celní sazby. Technickým faktorem bylo převažování indexů MSCI k úterý 27. 8. Především v indexu MSCI Emerging Markets došlo k zvýšení váhy čínských titulů, které šlo na vrub ostatním trhům včetně domácí BCPP.

Americké akciové indexy si sice  připsaly růst přes 3 % t/t, ale fakticky jen odmazaly mohutný propad z konce předchozího týdne. Evropské akciové indexy v průměru přidaly do 3 % t/t. Domácí PX index doplatil na převažování indexu MSCI a v pátek uzavřel na 1037 bodech (-0,8 % t/t).

 

Společnosti na BCPP

Na domácím trhu ještě pokračovala výsledková sezóna. Pojišťovna VIG v úterý představila 12% r/r růst zisku před zdaněním na 130 mil. EUR, což odpovídalo tržnímu konsensu 129 mil. EUR. Management potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. V příštím roce pak počítá s pojistným okolo 10,2 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 530 – 550 mil. EUR. Titul zakončil týden na 578 Kč (-3,9 % t/t).

Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce nových kmitočtů. Samotná aukce by mohla být zahájena na počátku příštího roku. Dle prvotních zjištění byly akceptovány především návrhy technického charakteru. Potenciálnímu novému účastníku telekomunikačního trhu ČTÚ rozvolnil některé podmínky, jako například více času na výstavbu vlastní sítě či zvýšení spektrálního limitu. Mezi nejvýraznějšími potenciálními novými zájemci (mimo současné operátory) jsou Sazka, která aktuálně funguje jako virtuální operátor, Nordic Telecom či společnost Dense Air, která poskytuje velkoobchodní telekomunikační služby. Na trhu se o společnosti Dense Air hovoří i jako o případném investoru do Nordic Telecomu. Není jasné, jestli by například obě společnosti nemohly spojit síly i do připravované aukce. Jen připomínáme, že právě možnost vstupu nového hráče na mobilní trh je jedním z hlavních rizik pro stávající hráče včetně O2 CR. Akcie O2 CR zakončila týden na 213 Kč (-1,8 % t/t).

Podle hlášení pro regulátora prodal člen představenstva Avastu Erwin Gunst cca 975 tis. akcií firmy, a to za cenu 3,672 GBP. Celkový objem tak činil cca 3,6 mil. liber. K transakci došlo 21. 8. na londýnské burze. Gunst je tzv. ne-exekutivní člen představenstva, tedy nepodílí se na managementu společnosti. Avast zakončil páteční seanci na 110 Kč (-2,7 % t/t).

Coca-Cola HBC kupuje výrobce balených vod Toma od společnosti Mattoni. Transakci nařídil ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) jako podmínku, aby Mattoni mohla koupit PepsiCo (aktiva v ČR, SK a HUN). Cena transakce zveřejněna nebyla. Jako jedním z možných kupců Tomy byla zmiňována také Kofola, která by tak zvýšila svůj podíl na poli balených vod, což se však nenaplnilo. Kofola zakončila týden na 298 Kč (0,7 % t/t).

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Komerční banky (+2,4 % t/t na 838 Kč). Pohyb se udál bez konkrétní zprávy. Naopak nejhlubší pokles týdne předvedly akcie pojišťovny VIG (-3,9 % t/t na 578 Kč). Na začátku týdne srážel propad celého sektoru, když investoři se obávají, že nízké a záporné výnos u dluhopisů omezují ziskovost pojišťoven. Naopak akcie výrazně nereagovala na úterní výsledky.

 

Výhled na příští týden

Příští týden bude opětovně patřit jakékoliv informaci týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou. Poslední vývoj naznačuje ochotu opět zasednout k jednacímu stolu. Nicméně to zřejmě nemění nic na tom, že od začátku září začínají platit v USA nová 10% cla na čínské dovozy v objemu přes 100 mld. USD. Další protahování sporů či nepříznivé komentáře mohou negativně ovlivnit sentiment.

V pondělí budou finanční trhy v USA uzavřeny kvůli svátku (Labor Day).  

Začátek příštího týden začíná nový měsíc a bude zveřejněna řada důležitých makroekonomických výsledků. V USA v úterý bude oznámen index ISM průmyslu (oček. 51,5 po 51,2 bodech), ve čtvrtek podnikové objednávky (oček. 0,8 po 0,6 % m/m), index ISM služeb (oček. 53,6 po 53,7 bodech a v pátek tradiční data z trhu práce (oček. +165 tis. m/m nových prac. míst  po 164 tis.).  V Německu bude v pondělí zveřejněn index nákupních manažerů v průmyslu (oček. 43,6 bodů), ve čtvrtek  průmyslové objednávky (-1,3 po +2,5 % m/m) a v pátek i data o samotné průmyslové produkci (oček. +0,4 po -1,5 % m/m). V Číně bude o víkendu oznámen index PMI v průmyslu (oček. 49,6 po 49,7 bodu m/m) a pak v pondělí PMI průmyslu dle agentury Caixin (oček. 49,8 po 49,9 bodu m/m).