Navigace

V listopadu se hraje o hodně

Podpis dohody mezi USA a Čínou je stále nejistý, protože chilské setkání bylo odvoláno z důvodu nepokojů v této zemi. Analytici bedlivě sledují výsledkovou sezonu, která se zatím vyvíjí poměrně slibně, a také převážení indexů MSCI, jež může přinést zvýšený objem i volatilitu.

Ale nejprve krátké ohlédnutí. Investoři se v říjnu soustředili na čínskou návštěvu v USA. Ta byla pro trhy překvapivě úspěšná – došlo k ústní částečné dohodě v některých oblastech vzájemného obchodu. Z pohledu USA se jednalo především o zemědělskou produkci, na oplátku došlo k odložení zvýšení cel o 5 procentních bodů na zboží v hodnotě 250 mld. USD. Nicméně současně chilský prezident odvolal plánovanou schůzku obou dříve zmiňovaných velmocí kvůli nepokojům v zemi. Tato schůzka, která se měla konat právě v Chile, měla přinést podpis částečné dohody. Aktuálně se hledá náhradní termín a místo pro odvolané setkání.  

Zaostřeno na centrální banky

Zasedání ECB bylo posledním pro Maria Draghiho, kterého na konci měsíce nahradila dosavadní šéfka MMF Christine Lagardeová. Samotné zasedání nic nového nepřineslo. Došlo k potvrzení zahájení programu QE od listopadu v hodnotě 20 mld. EUR měsíčně. „Současně Draghi zachoval velmi holubičí rétoriku, kde zdůraznil, že uvolněná měnová politika ze strany ECB tu bude tak dlouho, dokud se inflace a celkově stav ekonomiky nedostanou bezpečně na cíle banky,“ popisuje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.  

Fed dle očekávání snížil sazby o 25 bazických bodů. Powell uvedl, že Fed je připraven dále upravovat měnovou politiku, pokud to bude situace vyžadovat. Prozatím je ale stav ekonomického vývoje dle šéfa Fedu uspokojující. Tato rétorika odpovídá i tržnímu očekávání na další krok centrální banky. Trh dává 50% šanci na další snížení sazeb až na březen 2020.

Brexit se nekoná. Zatím

Na konci října k plánovanému brexitu nakonec nedošlo, Velká Británie s EU vyjednala prodloužení do konce ledna 2020. Premiér Johnson protlačil konání domácích předčasných voleb do parlamentu, které se uskuteční 12. prosince. Na počátku roku by pak měl parlament, jenž vzejde z voleb, hlasovat o Johnsonově dohodě o vystoupení z EU. „Fakticky se tedy vystoupení Velké Británie z EU s dohodou odkládá do příštího roku,“ konstatuje Sklenář. 

Výsledková sezona se rozjela

Výsledková sezona za třetí čtvrtletí prozatím překvapuje na tržbách ze 61 % a na čistém zisku z 80 %. Meziroční růst na tržbách dosahuje 2,9 % a na čistém zisku prozatím záporné 1 %. Kromě samotných čísel se trh zaměřuje i na výhled, který byl doposud poměrně optimistický především pro čtvrté čtvrtletí. „Celkově hodnotíme výsledkovou sezonu neutrálně, až mírně pozitivně,“ uvádí hlavní ekonom.

Indexy v číslech

Pozitivní odezvy z vyjednávání USA versus Čína, holubičí centrální banky a relativně solidní výsledková sezona znamenaly další kladný měsíc. Celkově americké akciové trhy za říjen přidaly 0,5–3,7 %. Německý DAX vzrostl o 3,5 %, japonský Nikkei 225 přidal 5,4 %, čínský index Shanghai Composite vzrostl o 0,8 % a domácí index PX za říjen vykázal 0,9% růst.

Listopadové výhledy

Na listopad byl plánován podpis částečné dohody mezi USA a Čínou, která by měla řešit některé oblasti vzájemného obchodu. Pro USA především zemědělskou produkci a pro Čínu mimo jiné některé otázky duševního vlastnictví. Nicméně tzv. chilské setkání bylo odvoláno z důvodu nepokojů v této zemi. I tak se stále nevylučuje, že by listopad mohl přinést faktický podpis částečné dohody. „Trh bude monitorovat další vývoj v této problematice. Nesleduje se jen zmíněný podpis částečné dohody, ale i potenciál odkladu zvyšování cel či jejich zavedení na zbytek zboží, které bylo plánováno na prosincový termín,“ uvádí Petr Sklenář.  

Trh bude i v listopadu sledovat výsledkovou sezonu, ale je zřejmě dobré připomenout, že většina velkých či sledovaných jmen z firemního sektoru v USA již své výsledky prezentovalo. Prozatím vychází výsledková sezona za třetí čtvrtletí jako neutrální až mírně pozitivní. Trh se již upíná k předpokládanému vylepšení firemních čísel v roce 2020.

Z technického hlediska budou investoři sledovat převážení indexů MSCI, k němuž dojde 27. listopadu. Vzhledem k dalšímu navyšování podílu čínských akcií budou pod tlakem tituly z ostatních rozvíjejících se trhů včetně domácích akcií KB, Monety a ČEZu. Toto převažování většinou přináší zvýšený objem i volatilitu.     

Do listopadu vstupují akciové indexy poblíž svých nových historických maxim. Je tento růst opodstatněný a odůvodnitelný? To je otázka, kterou si aktuálně klade čím dál více investorů. Do listopadu rovněž vstupujeme s informacemi jako možné podepsání částečné dohody mezi USA a Čínou, stále solidní makroukazatele alespoň v případě USA, zřejmě vyhnutí se tvrdému brexitu a pokračování uvolněné měnové politiky od centrálních bank. „Toto jsou faktory, které zřejmě udrží současnou úroveň akciových indexů, i když například v našem vnímání současné ekonomické situace by trhu alespoň částečná korekce neuškodila,“ dodává Petr Sklenář.