Navigace

Raketa (Trumpova)

Co bylo před měsícem, je zapomenuto. Deprese začátku října a obava z opakování října 2018 skončily v drtičce nebo aspoň na dně koše!

Zopakovali jsme si tedy, že smlouva mezi USA a Čínou je těsně před podpisem, nebo tedy aspoň její první část, prostě ať už nějaký cár papíru podepíšou, je to pozitivní. Fed nedokáže ustát tlak prezidenta Trumpa a dále snižuje sazby. Ano, jasně, nyní již zřejmě „naposledy“. Tedy do té doby, než najde šéf Fedu nějaký ostrý tweet od „Doníka“ po ránu na mobilu. Ne, to zlehčuju a nezávidím mu tu situaci, ale prostor nahoru zde není, dolu je. Myslím si, že nějaký cut v nejbližších měsících opět přijde. Poslední!

Výsledková sezona se rozjela. To, co sledujeme a máme, tomu se až na výjimky daří – zaváhal IBM, Orange, podle tržní reakce Shell, ale to jsem nepochopil. Ale od 30. září to zase totální euforie není. Ano, jsme výše, ale na začátku října jsme měli všichni (teda většina z nás) sevřené půlky zadní části těla. Co nás potěšilo kvartálními výsledky, byly např. Apple, Facebook, BNP Paribas či Avast. Prostě nebylo toho málo a bylo to pěkné.

Apple pokračuje v monstrózní rallye z cca 215 dolarů až nad 250, modelová řada jedenáctek přináší víru investorů v tento modelový rok, prodeje příslušenství à la Airpod trhá rekordy. Vím, o čem mluvím, teenageři na to letí jako my dříve na meníčko v McDonaldu na začátku devadesátých let, když ve Vodičkové otevřeli první restauraci v Česku. To jen tak připomínka pro ty, co ještě nebyli na světě.

Facebook rozsekal svými čísly skoro všechny odhady analytiků, 195 dolarů už mi přišla hranice, kdy vzít krátkodobě profit, kompletně jsme tento papír nyní vyřadili z portfolia. Třeba switchnu do Twitteru. Dlouho investory nenáviděné automobilky byly pokropeny živou vodou díky dobrým výsledkům Daimleru a víře v dohodu mezi USA a Čínou. Daimler za měsíc přidal 20 %, škoda, že jsem pod 45 nenašel odvahu.

Na domácí scéně pak září Avast, další kvartál, další dobrá čísla a jsme na maximálních cenách za dobu, co se Avast obchoduje. V českých korunách na 125!

Bankovní tituly, které dlouhou dobu trpěly kvůli tomu, kde jsou v eurozóně úrokové sazby, také vstaly z mrtvých. Solidní čísla nepřekvapí u BNP Paribas, ale i outsider Société Générale pěkně šlápl v říjnu do pedálů a vyskočil vstříc vyšším cenám. Jestli lepším zítřkům, to nevím.

Není všechno zlaté...

Ale je jasné, že není vše jen zlaté, když je euforie, vždycky nějaká jobovka dorazí. Trochu nás zpražila cena převzetí CETV, PPF nabídla 4,58 USD za obchodované akcie. Přiznám se, že nejen já jsem čekal cenu o něco vyšší. Asi jsme byli namlsaní celkovou euforií z výsledků firmy a nálady na trhu, na druhou stranu, kdyby mi to někdo nabídl na začátku letošního roku, asi protestovat nebudu. Člověk musí nadšení vždycky trochu krotit, podívat se realitě zblízka do očí a nesmí být „meganenažranej“. Jen trochu.

ČEZ by měl na víc

Čekají nás výsledky ČEZu, který je přikován k úrovním 510–525 Kč už po hodně dlouhou dobu. Nechci rozebírat proč, o jádru se tady mluví více, než je vůbec reálné si představit. Stát se chová, jako by jeho podíl měl nulovou hodnotu, a nezajímá ho, že by třeba rozumnými vyjádřeními mohl přidat dost na hodnotě svého majetku, a to fakt dost. A pak třeba i svůj podíl snížit a opět vyvařit další penízey. Zefektivnit řízení firmy, aby bylo skutečně v zájmu akcionářů, to by bylo potřeba, jak by řekla moje babička, „jako koza drbání“.

Co teď dále s trhem?

Brutto výnosy indexů světových akcií jsou nad 20 % za letošní rok, čas na oddych tu prostě je. Zároveň i strach z toho, vystoupit moc brzo, co když to pojede dál a bude to beze mě. To je někdy ještě horší pocit. Takže asi postupně uprodávat je rozumné, nic neroste do nebe a grafy akciových trhů bývají horským drahám dost podobné. Nahoru se vozejček drápe dlouho, dole je za chvilku. Kolikrát už to člověk zažil. Takže berme profit, kde je rozumný, a držme to, co si myslíme, že může ještě růst.