Navigace

Co očekávat v roce 2020?

Závěr roku se nezadržitelně blíží, a tak pro vás analytici J&T Banky připravili kromě pravidelného měsíčního výhledu i zhodnocení klíčových témat roku nadcházejícího. Ve středu zájmu zůstává brexit a obchodní spor mezi USA a Čínou, podcenit bychom neměli ani výsledky prezidentských voleb v USA.

Mezi hlavní tržní impulzy pro listopad patřily opět informace či spekulace spojené s domlouváním prozatímní dohody mezi USA a Čínou. Protichůdné zprávy především ze strany USA mají vždy významný vliv na obchodování, avšak delší výhled prozatím vedl k uklidnění, že nakonec bude dosaženo kýženého konsenzu. „Je třeba podotknout, že dosud k podpisu žádné dohody nedošlo, ač bylo dříve avizováno, že v listopadu by již k podpisu dojít mělo. Výraznější jiskření způsobil zákon v USA, který se vyslovil na podporu hongkongských aktivistů a jenž byl nakonec podepsán i Trumpem. Situace zůstává nadále nevyjasněna a bude zasahovat do tržního dění,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Výsledková sezona potěšila

Výsledková sezona v USA za 3. kvartál 2019 nakonec vyzněla relativně dobře s pozitivním překvapením na tržbách z 58 % a na čistém zisku ze 78 %. Meziroční růst na tržbách dosáhl 3,5 % a na čistém zisku byl vykázán pokles o 1,1 %. Dříve se hodně diskutoval výhled na 4. kvartál, který dle dosažených čísel za 3. kvartál vyzníval příliš optimisticky. To se aktuálně zreálnilo, ale trh to přešel téměř bez povšimnutí s tím, že je relativně přívětivý výhled na příští rok.

Indexy v číslech

Stále trvající naděje na podepsání mezitímní smlouvy mezi USA a Čínou a solidní výsledková sezona posunuly americké akciové indexy na nová historická maxima. Celkově americké akciové index za listopad přidaly 3,4–4,5 %. Německý DAX vzrostl o 2,9 %, japonský Nikkei 225 poskočil o 1,6 %, čínský index Shanghai Composite odepsal 2,0 % a domácí index PX vykázal 2,8% růst.

Naděje na dohodu nehasnou

Ani prosinec se nevyhne spekulacím a dalším obratům v kauze obchodního jednání USA versus Čína. Trh se upíná především k datu 15. 12., kdy by měla začít platit americká cla na dovoz čínského spotřebního zboží, která by mohla výrazně ovlivnit tradiční předvánoční nákupy. Současně by jejich faktické zavedení naznačovalo, že se jednání o tzv. částečné dohodě prozatím nikam významně neposunula. „Zde jen připomínáme, že částečná dohoda měla být podepsána již v listopadu. Z toho však sešlo především kvůli tomu, že v místě konání očekávaného setkání, Chile, byla nepříznivá bezpečnostní situace,“ uvádí Petr Sklenář.

Zaměřeno na centrální banky

Zasedání Fedu by nemělo trhu přinést výrazně nové informace. Analytici očekávají, že Powell zopakuje svoji dřívější rétoriku o tom, že aktuálně ekonomika nepotřebuje změnu monetární politiky. Současně však zopakuje, že Fed bude bedlivě sledovat další vývoj a zůstane připraven v případě nutnosti jednat. 

Ani od zasedání ECB se neočekávají výraznější novinky. Změna sazeb ani jiných nástrojů měnové politiky není na programu dne. „Nová šéfka Lagardeová zřejmě ponechá uvolněnou rétoriku, současně zřejmě neopomene zmínit potřebu konání ze strany národních vlád pro udržení, respektive podporu výkonu evropské ekonomiky,“ uvádí hlavní ekonom.  

Volby ve Velké Británii

Předčasné parlamentní volby ve Velké Británii se uskuteční 12. 12. Poslední průzkumy favorizují dosavadního premiéra Johnsona. Pokud by došlo k očekávanému základnímu scénáři, tedy výraznému vítězství právě Johnsona, resp. jeho konzervativní strany, tak by trh nadále předpokládal, že dojde k výstupu Velké Británie z EU s dohodou do konce ledna příštího roku. Mělo by se jednat o dohodu, kterou naposledy právě Johnson předložil Parlamentu. Tento základní scénář by trh přijal pozitivně. Jakýkoliv jiný výsledek voleb by trh alespoň krátkodobě vnímal nepříznivě.   

Převážení indexů

K pátku 20. 12. dojde k převážení hned několika různých indexů jako CECE, FTSE či Eurostoxx. „Převážení tradičně přináší zvýšené objemy a volatilitu. Konkrétně pak domácí akcie by neměly být výrazněji dotčeny kromě Avastu, který bude nově začleněn do indexu Eurostoxx 600,“ popisuje Petr Sklenář.  

Prosincové výhledy

Stejně jako do listopadu, tak i do prosince vstupují akciové indexy poblíž svých historických či dlouhodobých maxim. Trh bude nadále zmítán informacemi kolem obchodního sporu mezi USA a Čínou s akcentací na 15. 12., kdy by měla začít platit nová cla na čínské spotřební zboží. „Pokud vejdou v platnost, čekali bychom přinejmenším krátkodobou negativní reakci trhu, který si vyloží tento akt jako oddálení podpisu tzv. částečné dohody. Centrální banky by naopak měly pokračovat v dodávání podpory pro ceny aktiv v ponechání velmi holubičích komentářů. Zmíněné převážení indexů by mělo již být jen technikou. Celkově vnímáme pro prosinec rizikový faktor v zavedení cel na čínské spotřební zboží, pokud však dojde k dohodě nebo jen k odsunu těchto cel, tak bychom měli uzavřít letošní rok poblíž historických maxim,“ dodává Sklenář.

Na co se investoři soustředí v roce 2020?

Témat bude hned několik. Mezi hlavní stále patří obchodní spor mezi USA a Čínou, který bude ovlivňovat globální ekonomiku a především investorský sentiment. Základní scénář analytiků J&T Banky je, že nakonec obě země naleznou společnou řeč a nespecifikovaná dohoda bude uzavřena. Následně se bude zkoumat, jak konkrétní dohoda ovlivní určitá odvětví či ekonomiku v obou zemích, avšak dosažení jakékoliv dohody může z trhu odejmout jeden z největších rizikových faktorů.

Dění v USA bude ovlivněno listopadovými prezidentskými volbami. Nejen samotná volba, ale i předvolební souboj, respektive jednotlivé volební kampaně, mohou výrazně ovlivnit některá odvětví. Například připomeňme farmaceutický sektor, který byl významně ovlivněn posledními volbami. „Naším základním scénářem je obhajoba prezidenta Trumpa. V tomto scénáři očekáváme, že by měla být udržena současná nálada, nicméně necelý rok do voleb je ještě velmi brzy na vytvoření uceleného názoru vzhledem k tomu, že ještě není znám Trumpův protikandidát,“ říká Petr Sklenář.

Dalším významným tématem budou bezpochyby centrální banky. ECB zůstane nadále uvolněná a bude pokračovat se svou podporou ekonomiky a potažmo i finančních trhů. Fed možná přistoupí k dalšímu snižování sazeb, což by mohlo nadále podporovat riziková aktiva. Ovšem zmíněné kroky budou mimo jiné záležet na vývoji ekonomiky.

Investoři se rovněž zaměří na výsledky společností. Jelikož se očekává, že obchodní spor mezi USA a Čínou by měl být postupně zažehnán a samotné ekonomice se nedaří špatně, mohly by se firemní výsledky vrátit k solidnímu růstu. Toto očekávání, resp. jeho naplnění, by mělo podpořit pozitivní akciový vývoj.

Pro Evropu nelze vynechat faktický brexit, který by měl být v základním scénáři s dohodou. Jeho časové naplnění by mělo být do konce ledna 2020. Bude se sledovat, jak dobře EU zvládne odchod Velké Británie. Nicméně i v tomto případě se základní scénář opírá o absenci výraznějších problémů.

Důležitý je i samotný makroekonomický vývoj. „Prozatím riziko vnímáme především v Evropě, respektive v Německu, které vykazuje neuspokojivé výsledky hlavně v průmyslu. V ostatních významných ekonomikách tak závažný problém prozatím nevidíme,“ uvádí hlavní ekonom.

Celkově tedy investory čeká opětovně poměrně nabitý rok, který bude ovlivněn podobnými faktory jako ten stávající a navíc může překvapit výsledek amerických prezidentských voleb. „Pokud se však vyplní základní scénáře, tedy neobjeví se větší nepříznivý výsledek jednotlivých témat nebo nějaké zcela nové, které aktuálně nevnímáme, tak bychom měli zaznamenat další růstový rok v případě akciových investic,“ hodnotí výhledy Petr Sklenář.