Navigace

Situace s Čínou se uklidňuje. Vyhrotí se nyní vztahy USA s Íránem?

V průběhu prosince panovala na akciových trzích pozitivní nálada, která byla podpořena především blížícím se podpisem obchodní dohody mezi USA a Čínou a rostoucími šancemi na řízený odchod Velké Británie z Evropské unie. Vstup do nového roku však přinesl vyhrocení vztahů mezi USA a Íránem.

V otázce obchodních vztahů USA a Číny bylo zásadní to, že k 15. prosinci nedošlo k uvalení nových cel na spotřební zboží z Číny, jak bylo původně plánováno. Následně, v druhé polovině měsíce, se začaly objevovat informace o blížící se dohodě na takzvané fázi 1, která by měla být podle posledních zpráv podepsána 15. ledna.

Předčasné parlamentní volby ve Velké Británii podle očekávání přinesly drtivé vítězství Konzervativní strany s dosavadním premiérem Borisem Johnsonem. Přesvědčivé vítězství a jasná parlamentní většina Konzervativců, kteří měli předvolební heslo Dotáhneme brexit (Get brexit done), zvyšují šance, že skončí dvouleté přešlapování na místě, parlament schválí výstupní dohodu a Británie na konci ledna opustí EU.

Zasedání centrálních bank (Fed a ECB) tentokrát nic nového nepřineslo. „Za zmínku stojí jen plánovaná změna strategie ECB, která se s nástupem nové šéfky chce více zaměřit na otázky týkající se životního prostředí,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

 

Indexy v číslech

Přetrvávající pozitivní nálada se projevila i do dalšího růstu indexů. Široký americký index S&P 500 přidal v prosinci téměř 3 %, za celý rok zaznamenal růst o 29 % a pouze dva ztrátové měsíce. Podobně na tom byl i evropský Stoxx Europe 600 s 2% růstem v prosinci, 23% růstem za celý rok 2019 a také pouze se dvěma měsíci v červeném.

Pražská burza zachytila prosincový optimismus (index PX +3,2 %), z pohledu celého roku za zmíněnými indexy zaostala (+13 %). Za tím je především slabší výkonnost (bez započtení dividend) ČEZu (−4,8 % r/r) a Komerční banky (−2,1 % r/r), což jsou tituly s vysokou váhou v indexu.

 

Mírný nárůst výnosů

Americká výnosová křivka u dluhopisů vzrostla o 5–15 bodů, na delším konci téměř o 20 bodů, a výnosová křivka se stala nejstrmější za poslední rok a půl. Výnos 10letého dluhopisu se na závěr prosince držel poblíž 1,9 %. Kreditní prémie v USA v prosinci opět mírně klesly a dostaly se na hranici 1,5letých minim.

Ve většině eurozóny výnosy vzrostly o 10–20 bodů, výnos 10letého dluhopisu Německa se poprvé od konce května dostal na (−0,20 %). Kreditní prémie v Evropě mírně poklesly a jsou nejnižší za poslední rok a půl.

Dluhopisové výnosy ve střední Evropě následovaly globální vývoj a vzrostly o 5–15 bodů. Česká výnosová křivka vzrostla o 15–25 bodů a zůstává plochá poblíž úrovně 1,6 %, tj. hluboko pod úrovní sazby ČNB (2T repo 2,00 %).

„Centrální banky uvolnily měnovou politiku, trh pomalu hledá další směr a vyčkává na další kroky. Nejpravděpodobnější je opět mírný nárůstu výnosů a mírně strmější křivka,“ predikuje Petr Sklenář.

 

Konec roku byl pro komodity příznivý

Prosinec byl obecně pro komoditní trhy příznivý a široké indexy si připsaly zisky 5–7 %, což byl pro ně nejlepší měsíc od ledna. Solidní růsty si v prosinci připsaly všechny sektory. Obecně komoditám pomohl dobrý sentiment na trzích a mírné oslabení dolaru. Nejvyšší růsty si v prosinci připsaly energie (9 % m/m). Cena ropy pozvolna rostla téměř třetí měsíc v řadě a trendově se dostala na nejvyšší úrovně od poloviny května – Brent (66 USD), WTI (61 USD). Drahé kovy v průměru meziměsíčně přidaly 4 %, cena zlata (4 %) se poprvé od září vrátila na dosah 1520 USD. Pozitivní vývoj měly i technické kovy (3 %), cena mědi (5 %) se vyhoupla na 7měsíční maxima (2,80 USD/lb.) Zemědělské plodiny v průměru přidaly přes 4 %.

Za celý rok 2019 široké komoditní indexy přidaly 8–18 % (v závislosti na váze ropy), což byl nejlepší výsledek za poslední 3 roky.

Podle Petra Sklenáře bude krátkodobý výhled ovlivněn sentimentem, který umocňuje zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě (Írán), což se nejvíce týká cen zlata a ropy. Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru.

 

Plyn má velký potenciál

V evropském rozměru bude hrát v energetice stále větší roli zemní plyn. Ten se nyní jeví v Evropě jako klíčová energetická komodita minimálně pro celou další dekádu. Ukazuje se jako překlenovací řešení pro veškeré změny, které v energetice probíhají, v boji proti klimatickým změnám, snižování emisí uhlíku a současně jako řešení k rostoucím cenám nových jaderných zdrojů, které je činí nerentabilní, a tak nerealizovaná, popřípadě jen obtížně s podporou národních vlád.

Plyn jako komodita má potenciál v decentralizaci, skladování energie, ale i výrobě elektřiny a tepla ve velkých elektrárnách. Plyn v tomto směru splňuje klíčovou definici moderní energetiky a současně skýtá ideální možnosti v ní probíhajících změn. V porovnání se zbytkem energetických zdrojů má plynová elektrárna poměrně nízké investiční náklady s nízkým rizikem. To je výhoda, která opodstatňuje případné vyšší provozní náklady.

„Také evropská infrastruktura této komoditě nahrává. Rozvíjí se nejrychleji ze všech a umožňuje nejen diverzifikaci z různých zemí a kontinentů původu, ale také stabilní cenovou hladinu. Nově v Evropě přibude plyn z Ruska prostřednictvím NordStream2 a TurkStream. Do Evropy začne putovat i plyn z Izraele. O nic menší vliv má a bude mít dovoz plynu ve zkapalněné formě nejen z USA,“ konstatuje Michal Šnobr, energetický poradce J&T a minoritní akcionář ČEZ.  

 

ČEZ mění opční program pro management

Z cenných papírů se jako první podíváme na akcie ČEZu, které v posledním měsíci roku ztratily 0,8 % na 509,5 Kč. Za celý rok pak titul odepsal 5 % a výrazně tak zaostal za indexem evropských utilit (+25 %).

Na začátku prosince společnost oznámila zrušení dosavadního akciového opčního programu pro management společnosti, který bude nahrazen novým systémem výkonnostních odměn. Tento systém bude založen na vývoji ceny akcií společnosti (plus vyplacená dividenda) v každém roce a následně porovnání s vývojem akcií společností v indexu STOXX Euro 600 Utilities. Dosavadní opční program byl často předmětem kritiky a změnu, která více motivuje management brát v úvahu zájmy akcionářů, vnímají analytici pozitivně.

Na konci roku vypršela opce na zrušení prodeje uhelné elektrárny Počerady. Ta tak přejde na začátku roku 2024 do vlastnictví společnosti SEV.en Energy za 2 mld. Kč. Nevyužití opce již naznačovala předchozí vyjádření managementu, podle kterého pro ČEZ není výhodné provozovat elektrárnu, kam nedodává vlastní uhlí. Dalším důvodem prodeje je rostoucí tlak na omezování využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku.

Akcie ČEZu se již několik měsíců pohybují ve velmi úzkém pásmu s minimální volatilitou, což svědčí o tom, že je titul mimo zájem investorů. Z fundamentálního pohledu se rostoucí ceny elektřiny, za které ČEZ prodává, budou stále více a více promítat do růstu zisku a dividendy, na druhou stranu poptávka po akciích může být ovlivněna trendem odklonu některých institucionálních investorů od uhelné energetiky a relativně širokou nabídkou dividendových titulů v rámci pražské burzy.

„V roce 2020 by však rostoucí ceny elektřiny mohly po delší době potěšit akcionáře ČEZu. Již druhý rok za sebou poroste díky nim provozní zisk společnosti a dá se očekávat i vyšší dividenda než ta vyplacená v roce 2019. Z výhledů cen elektřiny pro období 2020 až 2021 vyplývá, že obdobný vývoj by mohl přetrvat i v dalších letech,“ dodává Michal Šnobr.

 

Avast slavil prim

Za zmínku určitě stojí také akcie Avastu, které rostly rekordní šestý měsíc v řadě a dostaly se v průběhu prosince na nová maxima nad 460 pencí za akcii. Avast tyto rekordy navíc hned po Novém roce rozšířil na nové historické maximum 474,6 GBp. Výkonnost za prosinec činila +1,1 % na 453 pencí (či +4,5 % na 140 Kč v Praze). Za celý rok 2019 Avast přidal 67 % v librách (či 72 % v korunách, po připočtení dividendy dokonce 77 %) a stal se tak nejvýkonnějším titulem pražské burzy v loňském roce.

Akcie Avastu byly těsně před Vánoci zařazeny do indexu Stoxx Europe 600. Informace byla známa již od začátku měsíce. Zařazení do indexu je pro akcie společnosti pozitivní vzhledem k tomu, že Avast doplňovali do portfolií správci fondů, které kopírují akciové indexy. „Další podporou pro Avast byla podle nás pozitivní nálada na londýnské burze po drtivém vítězství Konzervativní strany ve volbách a odpadnutí rizika tvrdého brexitu,“ zmiňuje Petr Sklenář. V prosinci pokračovali někteří členové představenstva Avastu v prodeji akcií, ale podobné zprávy bylo možné sledovat již předcházející měsíce a ty neměly na kurz akcií výrazný vliv. Částečné odprodeje akcií z akciových odměn se dají po prudkém růstu ceny na burze předpokládat.

Růst ceny akcií Avastu v prosinci již zvolnil oproti prudkému růstu na podzim. Analytici J&T Banky očekávají, že tento trend bude pokračovat. Podzimnímu růstu podle nich pomohly dobré výsledky za třetí kvartál roku 2019 a zvyšování cílových cen od některých brokerů, odpadnutí rizika tvrdého brexitu a doprodej podílů private-equity fondů. Tyto faktory by se nyní mohly vyčerpat a cena akcií více stabilizovat. Více zpráv a tím i podnětů pro pohyb ceny lze očekávat v únoru, až bude firma představovat výsledky za rok 2019 a výhled na tento rok. „Na akcie Avastu máme nadále doporučení koupit s cílovou cenou 4,30 britských liber, tedy 124 korun,“ dodává Sklenář.

 

Lednové výhledy

Vstup do nového roku přinesl vyhrocení vztahů mezi USA a Íránem. Americké ozbrojené síly zabily v Iráku íránského vysokého vojenského představitele generála Kásema Solejmáního, který byl opakovaně obviněn z organizace řady teroristických útoků v regionu. V odvetě Írán ostřeloval americké vojenské základny v Iráku. Na globálních trzích se nárůst napětí projevil pouze u zlata, které během pár dní přidalo přes 70 dolarů a po 7 letech se opět dostalo k úrovni 1600 USD. Cena ropy reagovala mírně a zůstala pod úrovní 70 USD (Brent). Kvůli globálně uvolněné měnové politice prvotní reakce finančních aktiv (akcie, dluhopisy, měny) byla velmi mírná. Další vývoj napětí na Blízkém východě bude pro finanční trhy i tak důležitý.

V lednu se bude pozornost upínat k 15. lednu, kdy by měla být podepsána rámcová dohoda (tzv. první fáze) mezi USA a Čínou. Vzhledem k tomu, že v minulosti již došlo k mnoha nečekaným zvratům, mohou informace naznačující riziko dalšího odložení podpisu přinést na trhy vyšší volatilitu.

V polovině ledna odstartuje v USA výsledková sezona za čtvrtý kvartál. Tradičně první svoje výsledky oznámí 14. ledna velké americké banky. Celkově očekávání na výsledkovou sezonu jsou pozitivní. Po slabších třech kvartálech, kdy zisky firem ve třetím kvartále dokonce nepatrně klesly (−1 % r/r), by podle očekávání analytiků mělo ve čtvrtém kvartále dojít k obratu a zisky firem v průměru vzrůst o 3,5 % při růstu tržeb o 5 %. Pro vyznění výsledkové sezony bude důležitý i výhled firem pro letošní rok.

V Evropě se výsledková sezona pomalu rozjede až na závěr ledna. I zde analytici očekávají obrat, že po čtyřech poklesech v řadě by zisky firem měly v průměru vzrůst o 2 % a tržby o 4 %.

Lednové zasedání ECB asi bude bez překvapení. Podobně Fed na konci ledna potvrdí, že po předchozím trojím snížení sazeb letos žádnou úpravu sazeb už neplánuje. Ovšem pozornost přitahují kroky Fedu na zlepšení finanční stability. Různými nástroji Fed od září napumpoval do systému přes 400 miliard dolarů. Následně tento extrémní stimul pomohl dostat akciové indexy na nové rekordy a to vše při minimální volatilitě. Současný program je naplánován do konce ledna a bude důležité, jaký další postup Fed zvolí. Okamžité ukončení podpory se zdá jako málo pravděpodobné.

Stejně jako předchozí měsíce, i na začátku ledna se akciové indexy dostaly na historická či dlouhodobá maxima. Trh různým rizikovým faktorům odolává i kvůli uvolněné měnové politice, proto pro další vývoj budou důležité kroky Fedu v otázce dalšího zvyšování bilance. V druhé polovině ledna do vývoje na trzích promluví rozjezd výsledkové sezony a pokračující vyjednávání mezi USA a Čínou. Pokud nedojde k další eskalaci napětí na Blízkém východě, tento faktor by se neměl dál projevit.

„Celkově je kvůli sentimentu, pokračující monetární stimulaci a pozitivnímu očekávání na výsledkovou sezonu výhled na akcie neutrálně-pozitivní, a to i přes předchozí výrazný nárůst a vysoké úrovně,“ hodnotí situaci Petr Sklenář.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.