Navigace

Stále na pozitivní vlně

Mírně optimistická nálada i nadále vládne akciovým trhům, proto i my pokračujeme v pozitivním trendu posledních týdnů. Od dalšího mírného růstu akcie neodradila ani špatná čísla o nezaměstnanosti, propad průmyslové aktivity ve světě nebo horší výsledky některých společností za první čtvrtletí. Dokonce ani turbulence a prudký propad kontraktů s ropou se na jejich výkonu nijak nepodepsal.

Naopak, investoři se upínají k postupnému uvolňování předchozích omezení, začínají se otevírat první obchody a rozjíždět továrny. Co jsem se ptal a viděl v obchodech, nevypadá to, že by peníze došly, tedy obecně řečeno, v určitých segmentech je tomu samozřejmě jinak. Nicméně v tuto chvíli se nezdá, že by spotřebitelská poptávka začala výrazně zpomalovat.

Americký index S&P500 na konci druhé třetiny března zaznamenal krásnou otočku, podobně je tomu i u dalších indexů, jako například DAX či Euro Stoxx, postupně tak začínají odmazávat ztráty. Evropské akcie na ty americké opět ztrácejí. Pražská burza od začátku roku ztrácí okolo 22 %, ČEZ je mínus 8,5 % a bankovní tituly pak odepisují téměř 40 %!

Výsledková sezona zahájena

Výsledková sezona za první kvartál začala, včera ohlásil výsledky například Google. A i když byla čísla oproti předchozím letům slabší, investoři ocenili růst tržeb i v této těžké době a v after-marketu poslali akcie tohoto internetového gigantu o více než 7 % nahoru nad úroveň 1300 dolarů za akcii.

Dnes výsledky představí Facebook a velmi ostře sledovaný americký producent letadel, Boeing. Jejich akcie se nedotýkám, mám pocit, že problémů v tomto sektoru se nakupilo tolik, že to „easy“ cesta zpět do plusu rozhodně nebude.

Čísla už představil také Daimler, v podstatě se shodují s tím, co už oznámili nedávno jako výhled do konce roku. No, není to nic pěkného. Pálení hotovosti, propad provozního zisku a samozřejmě i výroby. Nicméně v Číně se v polovině dubna otevřely všechny autosalony a poptávka je velmi solidní. Čeští prodejci aut otevřeli minulé pondělí, tak kdo chce podpořit ekonomiku, má šanci, teď se bude dát ještě koupit za dobré ceny. Až prodejci promítnou oslabení koruny, tak i s akcemi na podporu se podle mě níže nedostaneme…

Vyrazili jsme na nákupy

Za poslední dva týdny jsme otevřeli několik nových pozic. Na základě investičního tipu mého dobrého kamaráda jsme vstoupili do holandské pošty. Tedy nakoupili jsme akcie POST NL, na jejíchž tržbách se již téměř z poloviny podílel sektor e-commerce, a to před pandemií koronaviru! Tedy podle mého jejich význam nadále poroste.

Podobnou myšlenku máme i u německé pošty, Deutche Post. Ta je však globálnější a mohutnější, díky podílu v logistické společnosti DHL.

Solidní čísla Intelu nás přesvědčila k návratu do této akcie. Kvartální výsledky a výhled na šanci urovnání sporů v USA nás přivedly zpět do spekulační pozice na Bayeru.

Redukování pozic

Naopak z poloviny března nabranou spekulační pozici na CETV jsme začali redukovat. Od začátku roku naše průměrka na CETV činila přibližně 2,36 dolaru na akcii, na 4 dolarech tak začínáme z pozice vystupovat. Ponížili jsme i dividendový Stock.

Vím, že není jednoduché psychicky se naladit na nákupní notu, když má člověk stále před očima ty děsivé výprodeje z období března. Centrální banky na trhu budou a operují na něm dravě. Proti nim se prostě „nečůrá“. Ale fakt to není „easy“ něco si jen tak koupit. Ty negativní zkušenosti jsou stále živé a bolavé.

Ropa poutá pozornost a já držím

V posledních dnech byla středem pozornosti ropa. Na základě svých předchozích a žel bolestných zkušeností z roku 2016 se sám do investic v této oblasti nepouštím. Spekulace přes běžné ETF prostě díky ztrátám z rolování kontaktů nedávají logiku. Člověk by musel chytit několikadenní pohyby, a to ani není spekulace, ale loterie.

Podle našeho top analytika na ropu, kterému opravdu věřím, ani nově dohodnuté snížení produkce ropy (Opec + Rusko) nijak neřeší současnou situaci. Poptávka je prostě oproti předchozímu období opravdu výrazně nižší, a když se nad tím člověk zamyslí, je to prostě tak – letadla téměř nelétají, továrny jedou na poloviční plyn a aut jezdí také o něco méně… Šanci mají asi dlouhodobě přežít silní těžaři bez nějakého zásadního zadlužení. Ona se ta ropa nakonec stabilizuje a posune výše, ale bude to holt trvat. Takže já držím z klasických „ropáků“ jen Shell. V navázaném odvětví pak LyondellBasell Industries a Gazprom. Držím, nic více nedělám…

Doma budou také výsledky

Také domácí firmy nám začnou reportovat. První na řadě je Erste, která výsledky ukáže zítra. Řekněme si rovnou, že banky nečeká nic pěkného, od začátku roku jsou v mínusu o 40 %. Myslím, že to první čtvrtletí ještě jakžtakž zvládnou, ošklivá čísla pak očekávám za druhý a možná i třetí kvartál. Pak by se mohla situace stabilizovat a třeba přijde i čas na vstup například do Komerční banky, respektive čas k navýšení pozice. Klíčovým slovem zde je dividenda… Bez toho se akcie nahoru neposune. S ohledem na výrok regulátora k dividendám komerčních bank není možné očekávat prohlášení v nejbližší době, takže ta příležitost k investici teprve přijde.

Naopak Erste profituje trochu z uvolněnější situace regulí na evropském bankovním trhu, viz. včerejší růst bank v Evropě, ale ten prostor pro růst je omezený.

Čas nákupu akcií

Dlouhodobě, v investičním horizontu akcií (3 - 5let), je čas si akcie kupovat. Období velmi nízkých a záporných úrokových sazeb zde přetrvá několik let. Otázka je, jestli nepřijde nějaká korekce současného růstu, což klidně může. Takže vždy je čas na to, si investici v době rozložit – myslete na to! A kus hotovostní rezervy se také hodí. „Cash není jen trash“, jak se nyní zprofanovaně píše. Někdy nám může zachránit kejhák…! Tak na to dávejte pozor, a hlavně na svoje zdraví. Covid19 není žádná prča, a to vám můžu opravdu potvrdit!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.