Navigace

Světlo na konci tunelu

Tématem číslo jedna je stále covid-19, situace už ale vypadá o něco optimističtěji. V dubnu se akciím povedlo odmazat část předešlých významných ztrát a investoři reagují pozitivně na obrat v epidemiologických křivkách i na informace o postupném otevírání ekonomik.

Nový koronavirus covid-19 se podle očekávání v dubnu dostal v hlavních ohniscích jako Evropa (Itálie, Španělsko, Francie atd.) či USA do bodu zvratu, co se počtu nově denně nakažených týče. Na přelomu měsíce však začal naplno propukat virus v jiných částech světa jako Rusko, Turecko či Jižní Amerika. Ekonomové postupně zpřesňují již neodvratitelný nepříznivý dopad do jednotlivých ekonomik, avšak vzhledem k tomu, že prozatím zůstává mnoho neznámých, tak se výsledky výrazně liší.

„S jistotou můžeme říci, že pro jednotlivé státy půjde v druhém kvartálu zřejmě o nejhorší výsledek z pohledu HDP od druhé světové války. Ke konci dubna ale začínalo svítat pomyslné světlo na konci tunelu, když jednotlivé státy včele s USA začaly oznamovat svůj časový harmonogram postupného otevírání svých ekonomik,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. 

S jistotou můžeme říci, že pro jednotlivé státy půjde v druhém kvartálu zřejmě o nejhorší výsledek z pohledu HDP od druhé světové války.

V dubnu pokračovala razantní odezva hospodářské politiky, můžeme říci v globálním měřítku, na preventivní, resp. karanténní, opatření zaváděná v jednotlivých státech. Centrální banky oznámily další uvolnění již tak uvolněné monetární politiky především v představení nových programů poskytování likvidity a uvolnění bankovních pravidel (snižování proticyklických rezerv, LTRO apod.). Centrální banky ujistily trh, že nedojde k další finanční krizi či nedostatku likvidity. Jednotlivé vlády dále specifikovaly své podpůrné balíky pro podporu ekonomik, resp. udržení zaměstnanosti.

grafy.jpg

Ropa za záporné ceny

Začátkem dubna došlo k avizované dohodě mezi státy tzv. OPEC+, tedy včetně Ruska a dalších zemí těžících ropu. Celková nabídka má klesnout od května zhruba o 10 mil. barelů denně (zhruba 10 % světové nabídky). Tuto dohodu trh nejprve přijal pozitivně, ale limity skladovacích kapacit a technika obchodování pak způsobily, že se květnové kontrakty na ropu obchodovaly v jednu chvíli i za záporné ceny kolem −40 USD/barel. „Začalo se spekulovat, že OPEC+ musí přijít s dalším omezením nabídky, ale do konce dubna k žádné dohodě či jakémukoliv posunu v této spekulaci nedošlo. Cena ropy se vedle covidu-19 stala rozhodně nejvíce sledovaným faktorem v investorském prostředí,“ uvádí Petr Sklenář.

Firmy snižují výhled

Duben byl rovněž o výsledkové sezoně za první kvartál 2020. Prozatím jsou z S&P 500 zveřejněny dvě třetiny výsledků a data jsou následující. Pozitivní překvapení na tržbách je z 65 % a na čistém zisku z 55 %, avšak meziročně dochází k 6% poklesu tržeb a 21,8% poklesu na čistém zisku. Většina firem buď výrazně snižuje výhled na druhý kvartál, resp. 2020, či jej zcela ruší z důvodu pandemie covid-19. Evropa je na tom protentokrát téměř shodně, co se zveřejněných výsledků za první kvartál týká.

Indexy v číslech

Zplošťování epidemiologických křivek, masivní podpora hospodářské politiky a plány na znovuotevírání ekonomik byly důvody pro korekci předchozích propadů na akciových trzích. Ani oznámené výsledky, resp. rušené výhledy, nebyly schopny zmíněnou korekci brzdit. Konkrétně hlavní indexy v USA přidaly 11,1–15,5 %. Návratu zpět dominovaly především technologické tituly (tzv. skupina FANG). Evropa prostřednictvím Stoxx Europe 600 přidala 6,2 %, Nikkei +8,1 %, Šanghaj rostla o 8,7 % a domácí index PX přidal meziměsíčně 10,5 %

Trhy čekají na kroky centrálních bank

Americká výnosová křivka u dluhopisů v dubnu mírně klesla a větší část křivky je na historických minimech. Výnos 2letého dluhopisu klesl na historické minimum (0,2 %). „Dluhopisové trhy již nereagovaly na data z ekonomiky ani na zasedání Fedu. Kreditní prémie pokračovaly v poklesu díky zásahům Fedu a postupně odmazaly již polovinu předchozího nárůstu,“ popisuje Sklenář.

Vývoj dluhopisů v eurozóně byl smíšený. Výnosy německých dluhopisů klesly o 10–20 bodů, v případě 10letého dluhopisu výnos klesl na −0,6 %. Ve Středomoří výnosy dluhopisů vzrostly až o 20 bodů v obavě z hloubky ekonomického propadu. Kreditní prémie v Evropě klesly kvůli krokům ECB a odmazaly třetinu předchozího nárůstu.

Dluhopisové výnosy ve střední Evropě klesly o 20–40 bodů. Česká výnosová křivka je mírně strmá, kratší konec na úrovni 0,4 % a 10letý výnos kolem 1,3 %. Trh reagoval na předchozí snížení sazeb ČNB.

Dluhopisové trhy sledují sentiment a spekulace na další uvolnění měnové politiky klíčových centrálních bank (ECB, Fed).

Zlato si sáhlo na maximum

Komoditní trhy během dubna prošly velkými výkyvy a nakonec široké indexy ztratily dalších 2–10 % v závislosti na váze ropy. Od začátku roku komoditní indexy ztratily 25–48 %. V dubnu byl opět klíčovým faktorem vývoj cen ropy, který byl v mnoha hlediscích historický. V první polovině dubna cena ropy propadla, americká ropa WTI se přechodně dostala i do hluboce záporných hodnot (−39 USD), evropský Brent „jen“ na 21letá minima (18 USD).

V druhé polovině dubna se propad z velké části odmazal a cena ropy vůči konci března byla v průměru vyšší o 2 % – Brent (25 USD), WTI (19 USD). Důvodem tohoto vývoje byl kolaps poptávky po ropě a následně mohutný převis nabídky (těžba), který vedl k rychlému plnění skladovacích kapacit.

Zemědělské plodiny v dubnu v průměru ztratily 5 %. Po březnovém propadu se stabilizovaly ceny technických kovů (1 %). Drahé kovy přidaly 6 %, cena zlata (7 %) se posunula k hranici 1700 USD a krátce se dostala i na 8letá maxima (1730 USD).

„Krátkodobý výhled bude ovlivněn sentimentem, ale probíhající ekonomické oživení, tedy poptávka po komoditách, by mohlo pomoci v korekci cen komodit. Je nutné počítat s velkou volatilitou. Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru,“ konstatuje hlavní ekonom.

Kofola mít nové sídlo nebude

Z konkrétních akcií se tentokrát podíváme na Kofolu, která v dubnu oznámila dokončení akvizice vod Korunní a Ondrášovka. Akvizice byla oznámena již loni, a to za nespecifikovanou cenu. Kofola také oznámila, že zrušila zakázku na rekonstrukci nového sídla firmy v Ostravě. V komentáři uvedl člen managementu, že zrušení zakázky je způsobeno změnou hospodářského prostředí, kdy pandemie covid-19 zasáhla prodeje nápojů v restauracích a hotelech.

Společnost zveřejní 14. 5. hospodářské výsledky za 1Q20. „Dopad pandemie covid-19 bude podle nás zatím malý, jelikož propad prodejů v restauracích a hotelech nastal až na konci kvartálu a byl také kompenzován zvýšeným prodejem v supermarketech,“ uvádí Sklenář. Analytici J&T Banky očekávají tržby 1259 mil. Kč (−2 % r/r) a zisk EBITDA 113 mil. Kč (−4,3 % r/r).

Výhled a dividenda zohlední covid-19. Druhý a třetí kvartál budou podle analytiků výrazněji dotčené pandemií vzhledem k zavření restaurací a pravděpodobně dlouhodobě slabé obsazenosti hotelů. Kofola si navíc vzala dodatečný dluh přes 1,1 mld. Kč na akvizici vod Korunní a Ondrášovka, což by i bez pandemie covid-19 znamenalo poměr čistý dluh/EBITDA nad 3. „Proto jsme názoru, že management poskytne velmi opatrný výhled na letošní rok a oznámí výrazné snížení dividendy za rok 2019 z úrovně 13,5 Kč na akcii za rok 2018,“ hodnotí Petr Sklenář.

Akcie Kofoly se částečně zotavily z propadu k hranici 200 Kč v březnu a nyní se obchodují okolo 240 Kč/akcie. Analytici J&T Banky však očekávají, že pokud management oznámí slabý výhled na letošní rok a výrazné snížení dividendy, akcie budou náchylné k novému poklesu. Důležitou úlohu hraje to, že trh vnímá z velké části Kofolu jako dividendový titul. Snížení dividendy a revize dividendové politiky tak mohou tímto pohledem otřást.

Květnové výhledy

I v květnu bude hlavním tématem covid-19, respektive vývoj epidemiologických křivek v souladu s postupným otevíráním ekonomik v Evropě a USA. Sledovat se bude i vývoj v dalších zemích, resp. regionech jako Rusko, Turecko či Jižní Amerika, kde se nový koronavirus teprve dostává na svůj vrchol. Tyto země jsou aktuálně potenciálním rizikem pro další vlnu pandemie.

Je nutné se připravit na makroekonomická data za duben, která budou zveřejněna v květnu a budou představovat pravděpodobně nejhorší negativní čísla vzhledem k tomu, že významné ekonomiky byly většinou omezeny po celý duben. Na přelomu měsíce budou důležité předstihové indikátory, které naopak mohou naznačovat, jak se daří postupnému oživování.

I v květnu bude hlavním tématem covid-19, respektive vývoj epidemiologických křivek v souladu s postupným otevíráním ekonomik v Evropě a USA.

Zbytek května již jen potvrdí celkově nepříznivé, avšak očekávané, vyznění výsledkové sezony za první kvartál 2020. „Pro nás trochu překvapivě trh nějak výrazněji na zveřejněná data nereagoval a neočekáváme, že by se negativní reakce z výsledků do konce května objevila,“ přiznává Sklenář.

Analytici ani neočekávají, že by se na trhu měly objevit další nové balíky pomoci u významných ekonomik. Tedy zřejmě kromě EU, která společný postup ještě nemá. V květnu nejsou na programu zasedání ani ECB ani Fedu, avšak reálné kroky hospodářské politiky (např. nákupy aktiv) na trhu znát budou.

V květnu se reálně projeví snížení produkce z posledního mimořádného zasedání OPEC+ zemí těžících ropu. Žádné zasedání není na květen plánováno. Sice se objevují informace, že bude potřeba další snížení produkce, ale prozatím nejsou ani spekulace o dalším mimořádném zasedání. Volatilita na cenách ropy bude přinášet na sektor dodatečné riziko. 

I přes známý citát Sell in May and go away by mohl květen navázat na solidní duben, kde se akciím povedlo odmazat část předešlých významných ztrát. Investoři reagují pozitivně na obrat v epidemiologických křivkách i na informace o postupném otevírání ekonomik. Samozřejmě za mohutné podpory hospodářské politiky. Tyto informace budou pokračovat i v květnu. Jisté riziko je právě v otevírání ekonomik a tohoto vlivu na vývoj počtu nově nakažených. Pokud se otevírání ekonomik neprojeví do růstu počtu nově nakažených, tak by analytici očekávali další pozitivní odezvu trhu. Nic na tom zřejmě nezmění ani doznívající výsledková sezona, která upozorňuje na negativní situaci, jež bude patrná především ve výsledcích za druhý kvartál roku. A ani očekávané pokračující turbulence na cenách ropy. „Celkově jsme pro květen tedy poměrně optimističtí,“ uzavírá hodnocení Petr Sklenář.  

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.