Navigace

Nebuďme nevděční

Solidní jízdu předvedly v posledních týdnech akciové trhy téměř po celém světě, červen pak aspiruje na další superzelený měsíc – tedy zatím, to je nutné zdůraznit.

Po určitých obavách ohledně ostřejší rétoriky mezi Spojenými státy a Čínou toto téma v zásadě „vyšumělo“ a tentokrát byly v čele spanilé akciové jízdy překvapivě evropské akcie, především z klasické ekonomiky. Německý Dax za červen přidává téměř 11 %!

Co vedlo akciové trhy k takovému růstu? Pozitivní náladu už v květnu podpořilo obnovení činnosti ekonomik v jednotlivých státech, omezení ve společnosti kvůli pandemii covidu-19 začala ubývat, rozjely se továrny, otevřely se obchody. Pak stačí drobnosti, jako že za květen se prodá v Evropě jen o polovinu méně aut než před rokem, a na pozitivní náladu je zaděláno. Daimler vzrostl za poslední měsíc o více než 30 %. Z mého pohledu dostatečně na to, abychom na titulu vybrali zisky a odprodali celou pozici.

Na řadě je stát

Navíc řada výrobních firem byla během výprodejů v březnu skutečně zašlapána do země, a tak si investoři uvědomili, že na trhu neexistují pouze technologické tituly, ale i další společnosti, třeba jeden z nejvýznamnějších producentů oceli ArcelorMittal. Přes solidní nárůst v posledních týdnech je tato akcie za letošní rok nadále silně v minusu, a tak dohánění ztrát při celkovém optimismu na trhu je na místě. Navíc to nejhorší by měla mít za sebou, výroba se rozjíždí, kapitál byl podpořen navýšením emise cca o jednu pětinu, takže je Mittal kapitálově silnější. Teď jen se dočkat nějakých solidních zakázek z úrovně států na podporu infrastruktury a můžeme frčet dál. Možná jen mé bláhové představy, jak podpořit ekonomiku, ale jak jinak to udělat, než zadat takovéto velké důležité zakázky. A kdy jindy, když ne teď. Jinak zůstanou opět pouze rétorická cvičení o podpoře ekonomiky ze strany „managementu států“.

graf-akcie.jpg

Banky se vrací do hry

Na tuto rallye jako poslední navázaly i bankovní tituly, kterých se investoři obávali z toho důvodu, že dopočítat se reálného dopadu „zastavení ekonomik“ je v podstatě nemožné. Navíc přišla logicky pozastavení dividend, a tak bankovní tituly byly ještě na začátku května v nemilosti investorů. Teprve v půlce měsíce přišly silnější nákupní příkazy, zřejmě i zavírání shortů v tomto segmentu, a jen jsem zíral, jak rychle banky frčí zpátky. BNP Paribas se na 39 eurech pohybuje na úrovních na začátku března, tedy ten nejhorší propad je odmazán, přesto ztrácí od začátku roku stále přes −25%. Nutno však říci, že to už je ztráta „přiměřeně oprávněná“, protože období, kdy byly ekonomické aktivity téměř zastaveny, se do hospodaření bank promítnou.

Na domácím trhu předvedla podobnou jízdu Erste, ta si připisuje +30% za 14 dní, a musím říct, že jsem rád, že jsem tuto rallye aspoň částečně zachytil. Prodával jsem v pátek na úrovni 635 korun, z domácích bank tak teď držím jen Komerční banku a Monetu. I tyto dva tituly se přizvedly, nicméně na spanilou jízdu Erste ztrácejí a asi nějakou dobu ztrácet ještě budou.

Avast se poněkud zasekl

Naopak se nám v posledních dnech zasekl Avast, kde současné úrovně vygenerovaly poměrně silné prodejní objednávky, a to dokonce před zařazením Avastu do prestižního britského indexu FTSE100. Na jednu stranu chápu, že tato cenová úroveň láká k vybírání zisků, dokonce tam byly prodeje z managementu společnosti, což vždy lehce zvedne varovný prst, co to má být. Ale i tak bych čekal po oznámení spíše převládající poptávku než současnou nabídku. Od toho to je ale akciový trh, tam se logika úplně nedá hledat. Doufám, že za tím poklesem nejsou nějaké negativní zprávy, které já nyní nevidím. Avast držíme i nadále.

Co technologické tituly

Ale abychom tu nešpinili technologické tituly, že se jejich rallye již vyčerpala, což částečně určitě platí. Mám poredukovanou pozici na Facebooku, v pátek jsem uprodával nad 1440 dolarů Google a akcie Applu dosáhly nového historického maxima 331,50 dolarů – ano, teďka. To je neuvěřitelné a musel jsem se na kurzovní lístek v pátek podívat ještě jednou a skoro se štípnout do tváře… Uf, to prostě úplně nechápu, ale kdo je long, tomu gratuluju a posílám palec nahoru za odvahu, já už dávno long nejsem.

Je čas hrát si

V posledních dnech po tom silném nárůstu slýcháme nářky nad tím, jak jsou akcie drahé. Ano, z pohledu situace před dvěma třemi měsíci ano. V tu dobu mě při masivních výprodejích ani ve snu nenapadlo, že by se situace mohla tak rychle vrátit k lepšímu. Ale poděkujme za to, buďme za to vděčni, protože nám to dalo možnost odmazat většinu ztrát, které jsme v souvislosti s pandemií covidu-19 schytali na finančních trzích. Navíc vysoká volatilita přinesla i spousta dalších možností ke spekulacím, viz třeba akcie Erste nebo v posledních týdnech třeba akcie Rolls-Royce.

Toto období tak nahrává i tomu, s portfoliem si více hrát a účastnit se jízdy na některých titulech. Holt někdy to nevyjde a musí přijít stoploss, ale jde o to, aby to přineslo v nadpoloviční většině zajímavé zisky.

Určitě bychom měli na současných cenách akcií vybrat nějaké ty zisky a připravit si více hotovosti na horší časy.

Co tedy dál?

Určitě bychom měli na současných cenách akcií vybrat nějaké ty zisky, připravit si více hotovosti na horší dny, na opětovnou volatilitu, která přijde, jen zatím nevíme kdy. Korekce přijde, co ji však spustí, se nedá jednoduše odhadnout. Možná výsledky za druhý kvartál nebo opět nějaká slovní přestřelka na úrovni velmocí. Řada lidí upírá své zraky také do Spojených států, kde pokračují nepokoje po neadekvátním zásahu policistů. Akciové trhy tuto situaci zatím zcela ignorují, z mého pohledu to tak bude i nadále. Pouze pokud by došlo k dalšímu vyhrocení situace a protesty nabraly opravdu masivní rozměr, tj. po celých Spojených státech, pak samozřejmě mohou akcie reagovat negativně. Situace je sledovaná nejen kvůli tomu, co se stalo, ale proto, že tu máme volební rok v USA a obě strany si na tom budou chtít přihřát polívčičku.

Takže ze současného pohledu jsou akcie fakt poměrně vysoko, resp. ne všechny, ale řada z nich. A jak jsem psal už výše, buďme rádi, že nám trh dal možnost se takto vrátit a ty obrovské ztráty umazat. Co bude dál, je vždy těžké předvídat, ale už pouhým selským rozumem je jasné, že takhle to dále jet dva měsíce či déle nemůže. Korekce přijde, jen nevíme kdy, ale buďme na ni s nějakou hotovostí připraveni. A dávejte na sebe pozor, i když už to vypadá, jako kdyby covid-19 neexistoval. Jeho následky umějí být velmi tvrdé a smutné. To nejsou obecné poučky, ale vlastní zkušenost!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.