Navigace

Stačí jen šlápnout do pedálů

Prodeje kol po uvolnění mimořádných opatření prudce vzrostly, servisy nestíhají odbavovat sportovce toužící seřídit si před novou sezonou svůj stroj. Cyklistika se těšila mezi Čechy vždy velké oblibě, nyní ale zájem o tento sport skokově stoupl a ke slovu se hlásí i nové trendy.

Ačkoli první pokusy o sestrojení jízdního kola začaly již před více než 200 lety, bicykl, jak ho známe dnes, je tu s námi od poslední čtvrtiny 19. století. Díky zvýšené mobilitě, kterou jízdní kolo lidstvu přineslo, se mu přičítá podíl na nejedné společenské změně; od možnosti hledat pracovní příležitosti v násobně větší vzdálenosti od domova až po zvětšení „seznamovacího“ okruhu.

Zpět na silnice

Zatímco v některých částech světa je bicykl dodnes důležitým dopravním prostředkem, pro mnoho lidí kolo znamená hlavně sport a zábavu. Po období, kdy na přelomu tisíciletí hobby cyklistice dvacet let dominovala hlavně horská kola, přišla v poslední dekádě renesance silniční cyklistiky. Je-li závod Tour de France nejsledovanějším sportovním podnikem světa, tak přece nemůže být divu.

I kolo má sběratelský potenciál

Sběratelská kola se svou hodnotou ani neblíží krásnému umění či archivním vínům. Ta nejdražší z počátku historie dosahují cenové úrovně maximálně 100 000 dolarů, zatímco ceny kusů z mladší historie sportu, kde je největší zájem o kola slavných jezdců nebo významné milníky v dějinách vývoje bicyklu, se pohybují v řádu desítek tisíc dolarů. Ze známých osobností patřil mezi velké sběratele kol například americký herec Robin Williams, sám nadšený cyklista, stejně jako například leader skupiny Kraftwerk Ralf Hütter, který cyklistice věnoval i nejednu svoji skladbu.

Jezdí hlavně muži

Současnou novou vlnu silniční cyklistiky jako kondičního a společenského sportu před sebou žene převážně jedna demografická skupina – muži ve středním věku, často dobře postavení, kteří si dlouhé hodiny v sedle mohou dovolit nejenom časově, ale i finančně. Špičkové modely velkovýrobců jízdních kol se pohybují v cenovém rozpětí od 7000 do 15 000 dolarů. Nicméně je mnoho cyklistů, kteří si z běžné nabídky nevyberou a hledají něco extra.

J&T Concierge k vašim službám

Hledáte inspiraci, chcete někomu udělat radost nebo si přejete zažít něco nového? Pro fanoušky cyklistiky umíme mimo jiné zařídit:

  • V rámci série závodů Kolo pro život jízdu v zaváděcím vozidle nebo zapůjčení kola na závod dle výběru.
  • Cyklovíkend na horách včetně zapůjčení dvou elektrokol Rock Machine v hodnotě více než 100 00 Kč a služeb průvodce.
  • Soukromou prohlídku továrny Festka včetně testovací jízdy kol této značky.
  • Cyklotrip se soukromým profesionálním průvodcem Italem Filippem Marim.
  • Vstupenky na Tour de France, Giro, Cape Epic a další cyklistické akce.

Kolo snů vyrobí česká Festka

O takové náročné zákazníky již několik let pečuje například český výrobce kol Festka. Tato společnost je na trhu již deset let a věnuje se hlavně vývoji a výrobě kolových rámů z karbonového vlákna. Na Festkách jezdí nejenom pražská dráhařská Dukla, ale třeba i hollywoodský herec Orlando Bloom, manažeři nejedné významné společnosti i „obyčejní“ lidé, kterým imponuje firemní filozofie Festky.

Kromě vysoké technické kvality svých výrobků si totiž tato firma získává věhlas i díky své schopnosti splnit zákazníkům jakékoli přání ohledně finálního vzhledu jejich kola. V poslední době například Festka vyšla vstříc zákazníkovi z Thajska – sběrateli kol a porcelánu –, který si přál kolo, ježbude vypadat jako vyrobené z čínského porcelánu. U podobných zakázek se spolupráce mezi firmou a klientem stává součástí velkého zákaznického zážitku. Klient se účastní příprav, vyjadřuje se k návrhům, sleduje průběh výroby a vytváří si postupně hluboký vztah k předmětu, který se nakonec stane jeho majetkem a společníkem...

Novinky a trendy ze světa cyklistiky

ooo.jpgGravel bike

Nejvýraznějším trendem posledních let jsou hybridy k jízdě na silnici i mimo ni, které se označují termínem gravel bike (gravel znamená anglicky štěrk). Nástup kotoučových brzd umožnil konstruktérům tvořit rámy, které lze osadit silnějšími plášti, ježsi poradí s menšími nerovnostmi povrchu. Gravely jsou tak vlastně ideální kola do české krajiny, kde asfalt – obzvlášť na méně frekventovaných silnicích třetí třídy – často za moc nestojí, ale jsou zde k dispozici tisíce kilometrů relativně dobrých polních a lesních cest, pěšin a stále přibývajících cyklostezek.

 

ttttt.jpg

Elektrokola

Technologický pokrok je nezastavitelným procesem. Dvoukolé stroje vytvořené pomocí digitálních technologií z nových materiálů jsou lehčí, rychlejší i chytřejší. Ale ten nejžhavější letošní trend v cyklistice se očekává u elektrokol. Můžete je milovat, můžete je nenávidět, ale e-biky jsou prostě v kurzu. Experti očekávají až ztrojnásobení počtu prodaných elektrokol během následujících pěti let.

 

ittitz.jpgCyklocomputer a brýle s rozšířenou realitou

Kolo a obzvlášť cyklocomputery jsou dnes téměř vševědoucími stroji. Cyklocomputer vám vybere nejlepší trasu, zkontroluje počasí a umožní sledovat vývoj vaší fyzičky. A nenápadné GPS systémy přidávají i bezpečnostní funkce například tím, že umožní sledovat vaše kolo v případě krádeže.

Ovšem připravte se na zcela novou úroveň technologií: cyklistické brýle s rozšířenou realitou. Tyto brýle nabízejí vše, co běžný cyklocomputer. Nechybí jim GPS a hlasová navigace, sledování výkonu a fyzičky, hudební playlisty a možnost handsfree komunikace s ostatními cyklisty. Také pomocí nich můžete přijímat hovory a brýle Everysight Raptor vám umožní natáčet videa nebo pořizovat fotografie a sdílet je na sociálních médiích.

 

zzzz.jpgChytré trenažéry a virtuální tréninky

Obrovský boom v současné době zažívají cyklistické virtuální závody a chytré trenažéry.

Jsou tři varianty chytrého trenažéru, chytré kolo, direct-drive trenažér, do kterého se upíná kolo bez zadního kola, nebo klasický trenažér, do něhož se upíná celé kolo. Použít lze jakékoli kolo, klidně to, které máte doma. Pak už si jen musíte stáhnout aplikaci (Rouvy nebo Zwift), propojit ji s chytrým trenažérem a můžete trénovat, účastnit se virtuálních závodů a výzev.

 

 

ttu.jpgKolo jako technologická výzva

Česká kancelář společnosti Nespresso oslovila v roce 2017 Festku se zajímavou výzvou – vyrobit rám jízdního kola z recyklovaných kapslí. Ukázalo se, že je to náročnější úkol, než se na první pohled zdálo. O tři měsíce a 995 roztavených kapslí později však Festka Nespresso přece jenom spatřila světlo světa. Kolo bylo následně vydraženo za 160 000 Kč, které byly věnovány Nadaci Terezy Maxové.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.