Navigace

Covid-19: Počet nakažených roste, nemoc ale mívá lehčí průběh

V posledních týdnech se začínají objevovat nárůsty počtů nových případů, a to hlavně v Evropě a Americe. V některých státech se čísla nově nakažených i nemocných (active case) dostávají na rekordní úrovně, kde tyto statistiky byly na začátku dubna. Následně jsou zaváděna nová restriktivní opatření jako roušky, lokální karantény apod.

„Zajímavé a velmi pozitivní je, že s nárůstem počtu nakažených nedochází, zatím, k výraznému nárůstu hospitalizací v nemocnicích a počtů mrtvých. Tedy stále více lidí má covid-19, ale větší počet z nich má jen lehký průběh nemoci,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

V Česku v tom jedou 3 okresy a fotbalisté

czech-republic-covid19-total.pngV červenci počet nových případů kolísá v rozmezí 100 až 250 případů denně. Geograficky je situace relativně zvýšená jen ve třech okresech – Karviná, Frýdek-Místek a Jablonec na Nisou. „Mediálně šťavnatá je karanténa fotbalistů ze staršího dorostu Sparty, Dukly a Bohemky, kteří se nakazili v klubu Techtle Mechtle, ale jinak se nic zásadního zatím nenastalo,“ popisuje situaci v Praze Petr Sklenář.

Počet hospitalizací (= nakažený musí být v nemocnici) a ani počet těžkých případů (= nakažený musí být na přístrojích) neroste a zůstává dlouhodobě konstantní. Od května je v celé České republice průběžně 120 až 140 lidí v nemocnicích s covidem-19, z toho 15 až 20 pacientů je průběžně na přístrojích. Pro srovnání – v dubnu bylo v nemocnicích 440 lidí a 100 z nich bylo na přístrojích. Přitom počet nemocných je přibližně stejný, jako byl v dubnu.

Z hlediska celkové úmrtnosti letošní rok přináší jen průměrný počet mrtvých, což znamená, že se covid-19 nijak neprojevil. Naopak ve věkových skupinách 15–40 let a 40–64 let je letos výrazně nižší počet mrtvých, než bylo obvyklé za poslední dekádu.

Roušku nosí už i Trump

V USA rychle roste počet nových případů, a to hlavně v jižních lidnatých státech (Florida, Texas, Kalifornie). Počet nových případů za celé Spojené státy přesáhl hranici 70 tisíc denně (v dubnu to bylo cca 30 tisíc), ale zatím tak dramaticky neroste počet hospitalizací. Ta sice na začátku července lehce vzrostla, ale zase jde dolů. Takže je více případů covid-19, ale větší počet z nich má mírnější průběh než v dubnu.

usa-covid19-total.png

„Každopádně počet nových případů vystrašil prezidenta Trumpa natolik, že začal nosit roušku a její nošení nově doporučuje. I tak nárůst počtu případů brzdí případné oživení americké ekonomiky a přináší návrat některých restrikcí,“ uvádí hlavní ekonom.

Nejvíce mrtvých má Latinská Amerika

Globálně se ukazuje, že zatím relativně největší negativní dopad covid-19 přinesl Latinské Americe, alespoň měřeno počtem mrtvých. Poslední dva měsíce Latinská Amerika představuje 40 až 55 % všech globálních mrtvých spojených s covidem-19. „Dokonce v zemích jako Ekvádor a Peru je v letošním roce celkový počet mrtvých více než dvojnásobný, než je obvyklé,“ upozorňuje Petr Sklenář.

 

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.