Navigace

Přicházejí čísla za 2. kvartál

Průběh července odpovídal předchozím dvěma měsícům, akciové trhy s občasnými výkyvy spíše rostly a zdálo se, že nic nemůže tento proces zastavit. Poslední třetina měsíce však přinesla první náznaky oslabení. Nechci to nazývat korekcí, ale nálada se poměrně změnila, především u evropských akcií. Byla také zahájena výsledková sezona za ten „ošklivý“ 2. kvartál, některé firmy i v tomto zlém období dokázaly příjemně překvapit.

Vidíme zde po oslabení posledních dnů ještě větší kontrast mezi akciemi, co frčí – především americké top trejdované tituly (Amazon, Apple, Google, Facebook, Netflix, ale i Tesla), které táhnou indexy Nasdaq i S&P zcela mimo realitu ostatních indexů. Ty pak ztrácejí mezi −8 % až 25 % od začátku roku a rozhodně nemohou potěšit investory tak, jako tituly známé pod zkratkou FAANG.

Pojďme ale k výsledkům, protože z tohohle pohledu byl 30. červenec úplný superden, jak kdysi zpívala Markéta Muchová.

Apple rozsekal odhady

Apple rozsekal odhady, když meziroční tržby rostly o více než 11 % – ano, bavíme se o covidovém kvartálu 2020 versus 2019! Uvedení modelu SE bylo famózním tahem, ale ani jiné segmenty nezaostávaly. K tomu vyšla zpráva o rozdělení akcie ve formě 4 : 1, což pomůže dále psychickému vývoji obchodování, když 400dolarová akcie vypadá opravdu drahá. Takže stovka se bude bořit daleko lépe a máme prostor jít nahoru než zmíněné čtyřkilo.

Facebook se nenechal zahanbit

Ani Facebook se nenechal zahanbit. Ten na rozdíl od Applu aspoň máme v portfoliu – ve 2Q zdvojnásobil zisk oproti předchozímu roku, a to i po započítání flastru 2 miliardy dolarů. Jasná dominance produktů a služeb, které se dají používat přes online. Jestliže u Facebooku to jakž takž chápu, tak před Applem musím smeknout, když jej uzavření kamenných obchodů nijak zásadně neochromilo – lidi si jejich produkt koupí přes internet, protože vědí, co od produktu očekávat, a každá nová řada nabízí vylepšení proti předchozím.

Americké company splnily očekávání

Amazon včera také zazářil, nezklamal ani Google, takže hlavní americké company dodaly to, co investoři čekali. Vlastně to ještě překonaly, takže o dominanci těchto hlavních titulů nemůže být ani na další období pochyb. V kontrastu s tím je pak vidět včerejší reakce na výsledky Volkswagenu, který měl ve 2Q kvůli pozastavené výrobě i uzavřeným showroomům těžkou pozici. Ta čísla mi nepřišla tak strašná, ale trh si o tom myslel své, k tomu snížení dividendy a včera VW uzavřel −6 %.

Trpělivost prý růže přináší

Zajímavé ale je, že ne na všechny firmy trh hleděl přes dobré výsledky stejně. Poměrně dobrá čísla zveřejnilo IBM, extrémně sledovaná divize cloudu předvedla solidní čísla, v after-marketu po zveřejnění výsledků IBM přidávalo minulý týden přes +5 %, aby nakonec většinu zisků v klasické obchodní fázi ztratilo a po poklesu v tomto týdnu je níže než před výsledky.

To mi hlava nebere, musím to přijmout jako fakt. Existuje prostě silný prodejce, který exituje z této pozice – na rozdíl ode mne. Uvidíme, kdo bude mít dlouhodobě pravdu. Ale je to tak, prostě company, kde je klasický byznys, nejenom cloud a online služby, nejsou v hledáčku investorů a k jejich value se tak dostáváme pomalu, resp. zatím nedostáváme. Trpělivost růže přináší, říká se. Zatím teda přinesla spíš píchnutí o ostny.

Erste snad dividendy vyplatí

Posledního července se reportuje i v Česku. Erste má čistý zisk pod odhady, jsou tam vyšší oprávky, fee a provize naopak naplnily očekávání. Zajímavá je tato zpráva, která by mohla pomáhat akciím: až bude zrušeno regulační omezení na dividendy, je Erste ochotna vyplatit dividendy za rok 2019 i za rok letošní! Tak aspoň trochu naděje. Za posledních 14 dní Erste ztratila okolo −15 %. Myslím, že současné ceny jsou vhodné na doplnění pozic.

Moneta předvedla špatný zisk

Špatný čistý zisk předvedla Moneta – 469 milionů korun za 2Q, vybookovala 1,9 miliardy oprávek vztahujících se kvůli situaci s pandemií covidu, roční výsled na čistý zisk na celý rok uvádějí lehce nad +2 miliardy. To mi zase nepřijde tak špatné, ale dnešní obchodování asi bude v rudých číslech. Trochu se tam snaží ukázat výhled, resp. zlepšující se výhled včetně čísel na 2022. To je ale taková snaha odvrátit pozornost od současnosti. Co bude v roce 2022, bych si nyní netroufl odhadnout. Moneta v 2020 nevyplatí dividendy, nejdříve v 1H 2021 podle mého odhadu.

Praha se vůbec v posledních dnech dostala do spárů výprodejů. Roční výkonnost pražské burzy přes −20 % není žádný med, pravda v Rakousku a Řecku jsou na tom i hůře.

Do koupě ČEZu se nikdo nehrne

ČEZ po dividendě vyklesal až pod 450 korun, přičemž cena elektřiny na tom zase tak špatně není z pohledu dejme tomu posledních 3 měsíců. V červenci je to cca −10 %. Podepsání smlouvy o budoucí výstavbě jaderného bloku zvoní investorům, především zahraničním, v hlavě asi více než cokoliv jiného, proto se žádní kupci, resp. žádní velcí kupci, do jinak velmi férově naceněné společnosti neženou a ani dividendový výnos nad 7 % p. a. jako by nikoho nezajímal. V dnešní době úrokových sazeb… Prostě riziko státu je dáno do diskontu, asi jediná šance je, že se společnost, která má stavět další blok jádra, převede do většinového majetku státu. Pak teprve ČEZ může jít nahoru. Dočkáme se toho? Ano, ale asi ne za současné politické konstelace.

Další dění na trhu

Poslední týdny přinesly i další zajímavé věci na trhu, famózní rallye stříbra, která mi bohužel ujela, i když jsem si ji sledoval, a naopak solidní oslabení dolaru. Jsme někde nad úrovní před dvěma lety. Chápu výrazné snížení úrokových sazeb ve Státech, chápu dopad covidu na americkou ekonomiku, ale toto mi přijde dost a nevidím prostor pro dlouhodobý posun nad úrovně 1,20! Krátkodobě je možné samozřejmě vše.

Celkově se trhy budou dostávat do turbulencí s blížícími se americkými volbami, pandemie nás neopouští, americko-čínské vztahy také nejsou romantickým manželstvím, takže na trzích může být veselo a výraznější výkyvy můžeme čekat. Máme připravené rezervy hotovosti na dokupy, pokud na akciích přijdou nižší ceny, protože z akciového investičního horizontu to ve srovnání s jinými instrumenty dává v tomto období bezprecedentně nízkých úrokových sazeb smysl. Jen je zajímavé, že klasické dividendové společnosti jsou výrazně upozaděny před růstovými. Ale i to přináší kapitálový trh, člověk se stále učí. Zůstaňte hlavně zdraví!

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.