Navigace

Stát v pozici dědice: po Ervínu Ježkovi zbylo 2 800 uměleckých děl

I tentokrát je skladba novinek ze světa umění dost pestrá – od dalších personálních změn na české galerijní scéně přes jeden (ne)překvapivý skandál v architektonických kuloárech až po nečekané dědictví a kulaté výročí veletrhu Art Basel.

Ředitelka 8smičky končí

Humpolecká galerie 8smička nenápadně oznámila dost zásadní změnu: její stávající ředitelka Marcela Straková opouští svou pozici a hledá za sebe náhradu. 8smička je pro mě jednou z nejlepších uměleckých institucí u nás, ne-li ta vůbec nejlepší. Jejím dramaturgickým plánem, výstavními prostory, komunikací (i cukrárnou a bookshopem) by se mnohé instituce mohly inspirovat.

Upřímně doufám a držím palce, ať se 8smičce podaří udržet směr i po odchodu její kormidelnice, která za celou koncepcí stála, a rozhodně jí za to patří pořádný kredit.

Stát získal významnou soukromou sbírku grafik

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových informoval o tom, že stát získal rozsáhlou sbírku umělecké grafiky z pozůstalosti po Ervínu Ježkovi, domažlickém profesorovi a milovníkovi umění. Sbírka, která obsahuje mimo jiné díla Maxe Švabinského, Bohumila Reynka nebo Cyrila Boudy, čekala od roku 2016 na rozhodnutí o své budoucnosti – Ježek totiž zemřel bez dědiců a bez závěti. Teď soubor 2 800 grafik, kreseb a pastelů nabídne majetkový úřad státním muzeím a galeriím.

V Ostravě vznikne nová koncertní síň

Ostrava představila studii nové koncertní síně. Architektonickou soutěž na ni před dvěma lety vyhrálo newyorské studio Stevel Holl Architects spolu s pražskými Architecture Acts. Síň vznikne jako přístavba místního Domu kultury, který v Ostravě stojí od roku 1961 podle návrhu Jaroslava Fragnera. Měla by být šetrná k životnímu prostředí, uvažuje se i o vytápění důlní vodou. Hotovo by mělo být v roce 2025, rozpočet se pohybuje kolem 2,2 miliardy korun.

Studie odkrývá nedůstojné podmínky práce mladých architektů

Na webu časopisu ERA21 byly zveřejněny výsledky Průzkumu pracovních podmínek mladých architektů a architektek. Zapojilo se do něj 1221 profesionálů ve věku od 22 do 35 let a je to opravdu smutné čtení. Neuvěřitelných 49 % respondentů pracuje na bázi proslulého švarcsystému a 16 % dostává výplatu nebo její část úplně načerno. O finančních rezervách a možnostech zakládat rodinu se netřeba zmiňovat.

O tristních podmínkách práce českých architektů vím už dávno, dosud jsem ale doufala, že se jedná spíš o neprůkaznou bublinu mých známých než o zjevný systémový problém. Silver lining: je dobře, že se téma otevírá.

Bejrútská exploze ochromila i lokální uměleckou scénu

The Art Newspaper se tento týden zaměřil na libanonskou uměleckou scénu. V troskách po extrémně silné explozi v bejrútském přístavišti vyzpovídal jejich reportér několik místních umělců a galeristů, kteří spolu se zbytkem města počítají ztráty a jen těžko odhadují svou budoucnost. Další svědectví z místní umělecké scény přinesl tento týden i portál ARTnews.

Art Basel slaví 50 let

Nejslavnější světový veletrh umění slaví 50 let, akorát ten padesátý ročník Art Baselu úplně nevyšel. #korona

Všechno začalo v roce 1970 jako společná aktivita tří basilejských galeristů: Ernsta Beyelera, Trudl Brucknerové a Balze Hilta. Hned prvního ročníku se účastnilo 90 galerií z 10 zemí a navštívilo ho přes 16 tisíc lidí. A úspěch slaví dodnes.

Mimochodem skupina MCH, která veletrhy Art Basel vlastní, má nového většinového vlastníka. Je jím společnost Lupa Systems, za kterou stojí James Murdoch.

Ale zpátky k výročí – Art Basel sestavil moc milou vzpomínkovou stránku, doporučuju k proscrollování!

Foto: Vizualizace nové koncertní síně v Ostravě, zdroj: Město Ostrava

 

val-low.png

Valérie Dvořáková v J&T Bance působí na pozici Art Specialisty. Zastřešuje veškeré aktivity banky v oblasti výtvarného umění. Stará se o bankovní sbírky Magnus Art a výstavy současných českých a slovenských umělců přímo v prostorách banky a rozvíjí partnerství a spolupráci s uměleckými institucemi a školami. Klientům banky nejen radí s nákupy uměleckých děl, ale pomáhá jim také s péčí o jejich sbírky.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.