Navigace

Penta mění plány se Zahou Hadid

O změně pražského projektu architektky Zahy Hadid už jste možná slyšeli, třeba ale nevíte, že Sotheby’s bude dražit české současné umělce nebo že berlínský taneční klub Berghain dočasně přesedlal na galerijní provoz.

Penta nedávno oznámila změnu projektu Masaryčky, na kterém se podle původních plánů mělo podílet studio zesnulé architektky Zahy Hadid (ZHA). Po námitkách ze strany veřejnosti i politiků z původního projektu částečně ustupuje a postaví zatím jen jednu z osmi zamýšlených budov, která vyroste na parcele naproti Florentinu. Na zbytek Penta vypíše a koncem roku vyhlásí novou architektonickou soutěž.

Kolem projektu se už v minulosti zvedla velká mediální pozornost, zejména díky jménu proslulé architektky. Reálný podíl jejího studia bývá zároveň často zpochybňován s odkazem na architektonické studio Jakuba Cíglera, které je lokálním partnerem ZHA a zároveň stojí za řadou projektů Penty.

Další rekord v online světě

Že karanténa způsobila výrazný pokrok v online trhu s uměním, už jsem zmiňovala několikrát. Téměř každý týden se objeví zpráva s novou rekordní částkou, kterou se podařilo získat prodejem umění přes internet.

V květnu se galerii Gagosian podařilo prodat malbu Cecily Brownové za 5,5 milionu dolarů, v červnu galerista David Zwirner prodal na online verzi veletrhu Art Basel dílo Jeffa Koonse za 8 milionu dolarů. V aplikaci Fair Warning zase byla údajně prodána kresba Jeana-Michela Basquiata v ceně mezi 8 a 12 miliony dolarů. Tento rekord teď překonala švýcarská galerie Hauser & Wirth, které se podařil významný prodej skrze vlastní digitální platformu. Plastiku Alexandra Caldera si měl nový majitel pořídit za 15 milionů dolarů.
Na online aukční rekord Sotheby’s ale ani tento prodej nemá. Při červencové dražbě triptychu Francise Bacona aukční síň zaznamenala zatím nejvyšší podání učiněné online. To se pohybovalo řádově výše, kolem 80 milionů dolarů.

Čeští umělci na aukci Sotheby’s

Londýnská pobočka aukční síně Sotheby’s bude v listopadu dražit české současné umění. Mezi nabízenými položkami budou díla od Josefa Bolfa, Krištofa Kintery, Lubomíra Typlta nebo Jakuba Špaňhela, ale i mainstreamovější kousky od bývalých street-artistů Jana Kalába nebo Pasty Onera.

Není to poprvé, co se české umění objevilo na zahraničních aukcích, obvykle ho ale zastupují modernistická díla z první poloviny 20. století. Žijící umělci svá díla do aukcí dávají zřídka, přesto to není poprvé, co se naši současní výtvarníci objevují v katalogu Sotheby’s. V dubnu se v online aukci prodala malba Modrá krajinaPatrika Hábla za 6 875 liber, v listopadu loňského roku uspěl obraz Pipe and Phone od Pasty Onera za 16 250 liber.
Všechna díla, která půjdou do nadcházející listopadové aukce, jsou nyní k vidění v Praze v Galerii Kodl, a to až do 1. září.

Berlínský klub Berghain se mění v galerii

Kultovní berlínský klub Berghain se přizpůsobuje karanténním opatřením a místo večírků začíná pořádat umělecké akce. Po nedávné audio instalaci bude v září zahajovat výstavu uměleckých děl ze sbírky Karen a Christiana Borosových. Seznam 80 vystavených umělců slibuje velmi zvučná jména významných současných umělců, jako jsou třeba můj oblíbenec Olafur Eliasson, fotograf Wolfgang Tillmans, kterého si možná ještě pamatujete z Rudolfina, nebo německá konceptualistka Rosemarie Trockelová.

Sběratelé s berlínským klubem domlouvali a připravovali výstavu od března, kdy byl klub uzavřen. Její otevření je plánované na období Berlin Art Weeku, vstup by brzy mělo být možné rezervovat online a já si to rozhodně nenechám ujít.

V Ostravě začíná operní festival NODO

Tento víkend se v Ostravě konal pátý ročník festivalu NODO – Dny nové opery Ostrava, jehož jsme letos partnerem. Festival probíhá každé dva roky a jeho cílem je představit veřejnosti možnosti a podoby hudebního divadla 21. století. NODO uvedlo operní díla v českých a světových premiérách, a to v různých ostravských lokacích od historické budovy Divadla Antonína Dvořáka až po industriální prostory Dolu Hlubina. Mám radost, že se festivalu po zrušení původního jarního termínu podařilo najít tento srpnový.

Foto: Penta Investments

 

val-low.pngValérie Dvořáková v J&T Bance působí na pozici Art Specialisty. Zastřešuje veškeré aktivity banky v oblasti výtvarného umění. Stará se o bankovní sbírky Magnus Art a výstavy současných českých a slovenských umělců přímo v prostorách banky a rozvíjí partnerství a spolupráci s uměleckými institucemi a školami. Klientům banky nejen radí s nákupy uměleckých děl, ale pomáhá jim také s péčí o jejich sbírky.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.