Navigace

Český aukční rekord pokořen: Piková dáma vydražena za 79 milionů Kč

Zdá se, že trh s uměním se pomalu snaží probudit z letního spánku, a to jak u nás, tak v zahraničí. Zatímco většina světových veletrhů se přesouvá dál v kalendáři nebo do onlinu, ve Vídni proběhl předminulý týden Vienna Contemporary. Minulý týden také zahájila provoz nová aukční síň zaměřená ryze na online aukce, Sotheby’s oznámilo dražbu unikátního renesančního díla a v Praze v neděli proběhla první velká podzimní aukce.

Pražskou Invalidovnu čeká přestavba

Velký povyk vyvolala plánovaná rekonstrukce historické budovy Invalidovny, kterou máme z Rustonky na dohled. Národní památkový ústav tento týden zveřejnil plány na její novou podobu a nutno říct, že jsou poměrně odvážné.6577383-invalidovna-pristavba-petr-hajek-v0.jpg

Historická křídla barokní budovy mají nově zakončovat monumentální skleněné kubusy podle návrhu architekta Petra Hájka. Jak se dalo předpokládat, reakce odborné i široké veřejnosti jsou rozporuplné. Co se ale nepředpokládalo, komentuje týdeník Respekt: návrh na stavbu neprošel žádnou architektonickou soutěží. Ze čtyř návrhů od předem oslovených architektonických studií vybíral údajně NPÚ podle ceny. U takhle významného historického objektu, a zejména u státní zakázky, je to přinejmenším zarážející.

Aukční rekord v Česku

V neděli proběhla první velká aukce podzimní sezóny. Aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery ji již tradičně uspořádal ve výstavní síni Mánes, vzhledem ke covidové situaci ale poprvé přidal i možnost dražit online, a to prostřednictvím portálu LiveBid. Ukázalo se, že investiční apetit českým sběratelům uprostřed covidové krize neschází – došlo totiž nejen k očekávanému aukčnímu rekordu české malířky Toyen, ale její dílo Piková dáma z roku 1926 se s konečnou cenou 78,6 milionů korun rovnou stalo dosud nejdráže prodaným dílem na českých aukcích.

Vznikla nová online aukční síň

Minulý týden svou činnost zahájila nová aukční síň Greenhouse Auctions, zaměřená ryze na online prodej současných mladých umělců. Greenhouse bude přijímat díla k prodeji výhradně přímo od umělců nebo od malých až středně velkých galerií a nebude zveřejňovat dosažené ceny, ale pouze ty odhadní. Snaží se tak zabránit deformaci trhu se současným uměním, kdy příliš vysoké ceny mohou umělci na trhu spíše ublížit. Díla by se měla pohybovat v cenách do 20 000 dolarů, aby tak nalákala možné nové sběratele. Kredibilitu nové aukční síni dodává především její zakladatel Shlomi Rabi, bývalý viceprezident Christie’s.

Proběhl veletrh Vienna Contemporary

Navzdory zhoršující se covidové situaci v Rakousku proběhl předminulý týden veletrh Vienna Contemporary. Za zpřísněných hygienických podmínek a monitorovaného počtu návštěvníků se ho účastnila zhruba polovina obvyklého počtu galeristů, kterým fyzickou účast v mnoha případech komplikovala opatření omezující cestování. Z českých galerií své umělce představily galerie SVIT, Zahorian & van Espen, Jiří Švestka Gallery a Stone Projects.

Sotheby’s bude dražit Botticelliho

Newyorská pobočka aukční síně Sotheby’s chystá jeden výjimečný prodej. Do své lednové aukce zařadila portrét mladého muže od italského renesančního mistra Sandra Botticelliho. Taková díla se na trhu objevují velmi vzácně a odpovídá tomu i vyvolávací cena, která byla stanovena na 100 milionu dolarů, tedy v přepočtu 2,32 miliardy korun.

Otevíráme galerie Magnus Art

90-99-inzerce-fin-1536x2048.jpgNa závěr připojuji pozvánku na výstavu, na kterou jsem obzvlášť pyšná. Tento týden totiž otevíráme naši vlastní galerii Magnus Art, kterou najdete přímo v budově na Rustonce.

Historicky první výstava představí část děl ze stejnojmenné sbírky Magnus Art. Vodítkem pro výběr nových akvizic do sbírky je Cena Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější ocenění v České republice pro umělce do 35 let, jehož je J&T Banka dlouhodobým partnerem.

Aktuálně otevíraná expozice nechá návštěvníky znovu objevit díla od vítězů, kteří Cenu Jindřicha Chalupeckého získali v posledním desetiletí 20. století. V té době nejčastěji na Pražském hradě a z rukou bývalého prezidenta Václava Havla. Jedná se o Vladimíra Kokoliu, Františka Skálu, Michala Nesázala, Martina Mainera, Michala Gabriela, Petra Nikla, Kateřinu Vincourovou, Jiřího Příhodu, Jiřího Černického a Lukáše Rittsteina.

Galerie je otevřena veřejnosti každou sobotu od 10 do 18 hodin, v úterý a čtvrtek jen po předchozí domluvě.

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.